איך להכין ילד עם צרכים מיוחדים לקראת הכניסה לגן?

הכנה של ילד עם צרכים מיוחדים לכניסה לגן צריכה להתבצע בשיתוף פעולה עם הצוות החינוכי ותוך התייחסות נפרדת לקשיים של ההורים. החל מהימים הראשונים, דרך ההתאקלמות ועד החזרה לשגרה – הנה כמה טיפים שיכולים לסייע. 

חינוך מיוחד
חינוך מיוחד

לפי נתונים שהוגשו לוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת בסוף שנת 2015, במערכת החינוך המיוחד לומדים כ-192 אלף תלמידים עם צרכים מיוחדים. מאז שנת 2005 גדל מספר התלמידים בחינוך המיוחד ב-70%, כשבמקביל גדל מספר גני הילדים והכיתות פי 2.3.
בשנת 2015 עמד תקציב החינוך המיוחד על 5.8 מיליארד ש”ח וחלק ניכר ממנו הושקע בניסיון לשלב ילדים עם צרכים מיוחדים בשלבים הראשונים של כניסה לגן. עם זאת, חלק ניכר מהאחריות על שילוב מוצלח של ילדים עם צרכים מיוחדים בגנים מוטל על ההורים ועל הצוות החינוכי. זו גם הסיבה בגללה לימודי חינוך מיוחד הם בעלי אופי שונה מהחינוך הרגיל ויש צורך בתקופת התמחות ארוכה על מנת להשתלב בהם באופן רשמי.
ממה נובעת החרדה של ההורים ואיך מטפלים בה?
הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים נוטים לעיתים לחוות חרדה כאשר הם נדרשים להיכנס לגן. הסיבה לכך היא הרצון המובן של ההורים לצמצם את הפערים לקראת בית הספר, כך שבבוא העת הוא יוכל לעלות לכיתה א’ “רגילה”. בפועל, הנטייה הזו גורמת להעמסת לחץ מיותר על המשפחה ובעיקר להכנה לא אפקטיבית.
הפתרון הוא קודם כל להציב את הילד בראש סדר העדיפויות. זה נשמע על פניו אלמנטרי ומובן מאליו, אך במציאות יש המון שיקולים טכניים, כספיים ובירוקרטיים שלעיתים דוחקים את הילד לאחור.
כדאי ליטול כמה ימי חופש על מנת להיות ליד הילד כשהוא משתלב בגן, לא להשאיר אותו מעל שעה-שעתיים ביום הראשון ובעיקר לשהות איתו קצת זמן לפני שעוזבים. אפשר להכין אותו לתהליך הפרידה עוד לפני שהגן מתחיל, כמו למשל באמצעות יציאה מהחדר בבית לכמה דקות וניפוף לשלום תוך המחשה שבקרוב תחזרו אליו. אפשרות אחרת היא לבקש מהילד לבחור חפץ מוכר ולהביא איתו לגן כדי שיקנה לו תחושת ביטחון.
חשיבות המפגש עם הצוות החינוכי
לרוב הילדים יש לקויות שפה ודיבור, אך יש גם ילדים עם צרכים מיוחדים בעל לקויות למידה, בעיות התנהגות וקשב וריכוז. הילדים בגן זקוקים לדמות טיפולית ששמש דגש על הפן הרגשי בנוסף לפן הלימודי, לכן הקושי הוא בהכנה שלהם לעבודה עם הצוות. כמו כן, המפגש עם הצוות החינוכי חשוב עבור ההורים לא פחות מאשר עבור הילד.
לבסוף, כדאי לשוחח עם הילד ולהכינו למציאות החדשה, להסביר לו מהו גן ילדים באופן שבו הוא יבין ולהגיע יחד איתו למפגש נעים עם הדמויות הסמכותיות. מפגש משותף של הילדים וההורים ימנע נסיגה ויצמצם את תקופת ההתאקלמות.