איך מנהלים תקציב משפחתי?

תקציב משפחתי צריך לנהל בדיוק כמו עסק, אבל התקופה הנוכחית של החגים והחופשות מהווה אתגר גם עבור ההורים המנוסים והמושמעים ביותר. החל מהוצאות מגורים ועד פנאי ובילויים – כך תעשו זאת נכון 

איך מנהלים תקציב משפחתי
איך מנהלים תקציב משפחתי

ניהול משק בית מחייב את ההורים לדאוג לשורה ארוכה של נושאים ולשים לב היטב להיבט הפיננסי. מהבחינה הזו, אין הבדל בין קביעת תקציב משפחתי לבין ניהול עסק כי השאיפה היא לדעת מהן ההוצאות וההכנסות על מנת להישאר מאוזנים. מצד שני, יש תקופות מאוד מאתגרות כמו זו שמתחילה עכשיו.
בשבועות הקרובים צפויים הורים לילדים לסיים עם ההוצאות של החופש הגדול ולצלול ישר לתקופת החגים. המשמעות בפועל היא פגיעה בתפוקה, ירידה במספר ימי העבודה ועוד המון הוצאות על סידורים לילדים. בין לבין, היעדר השגרה עלול להפר את המשמעת התקציבית ולכן אין ברירה אלא לשנס מותניים ולהפעיל כלים אגרסיביים יותר.
כך תממנו את ההוצאות
איזון בתקציב יאפשר לכם להימנע מחובות ותשלומים מיותרים ואולי לחסוך קצת כסף בצד. בשביל להגיע לאיזון תצטרכו קודם כל לדעת על מה אתם מוציאים את הכסף, לפי חלוקה לקטגוריות. החלוקה לקטגוריות חשובה כי בעזרתה תוכלו להתמקד בסעיפים מסוימים ולהדק את החגורה איפה שרלוונטי.
החלוקה הבסיסית של ההוצאות שלכם מתייחסת לקטגוריות של מגורים, מחיה, קניות, נסיעה, רכב, פנאי ובילוי. למזלכם, ההוצאות הגדולות על מגורים ומחיה אמורות להישאר פחות או יותר אחידות גם בתקופה הקרובה, לעומת הוצאות הנסיעה והבילוי שצפויות לעלות. לכן הפתרון הוא להעביר חלק מהמשאבים בין הקטגוריות ולזכור שההוצאות על מופעי תרבות, מסעדות ומתנות לבני המשפחה בחג הן זמניות בלבד.
על בסיס ההוצאות יהיה לכם קל יותר גם לתכנן הכנסות. אם יש לכם אפשרות להגדיל הכנסות באמצעות עבודה מאומצת, זה הרגע לעשות זאת. בכל מקרה אחר, ייתכן וכדאי לכם לקחת הלוואה. מחשבון הלוואה יעזור לכם לדעת כמה תשלמו עליה מדי חודש, האם היא משתלמת ומה המשמעות מבחינת התקציב השוטף.
בכל מקרה, הלוואה היא כלי לגיטימי לחלוטין להתמודדות עם הוצאות בלתי צפויות כמו אלו של תקופת החגים. בנוסף, ייתכן ומשתלם יותר לקחת הלוואה בתנאים מועדפים מאשר לספוג את הריביות הגבוהות שהבנק גובה מכם בגין חריגת יתר בחשבון עובר ושב.
טיפים למעקב שוטף אחר התקציב
התקופה הקרובה היא גם הזדמנות מעולה לאמץ כמה טיפים לניהול שוטף של התקציב המשפחתי. ראשית, זכרו שצריך להתייחס להכנסות ולהוצאות של כל משק הבית, ולא רק של אחד ההורים. נסו להיות אחידים בקביעת ההכנסות וההוצאות ושמרו על שקיפות למניעת הפתעות לא נעימות.
לבסוף, היעזרו בדוחות שמגיעים אליכם מהבנק, מחברות הביטוח ומחברות האשראי. זה אולי יבוא על חשבון זמן פנוי ותחביבים, אבל בסופו של דבר ישתלם גם עבורם וגם למשפחה.