בואו לפסטיבל בא לי גליל – מילה של “אמא נגה”

הגליל, חבל ארץ משגע, שנה שנייה שהגליל פותח את שעריו ומזמן אתכם לפסטיבל קולינרי מיוחד “בא לי גליל”, הכולל שילוב של אנשים, מסורות, תרבויות, טעימים וריחות בהובלת “אשכול בית הכרם”. מילה של “אמא נגה”.

מאת : עופרה פנחס.

אשכול בית הכרם בגליל מאגד בתוכו מארג אנושי של יהודים, דרוזים, ערבים, בדואים, מוסלמים ונוצרים מאפשר שנה שנייה הצצה לתוך הבתים ולהיכרות עם אנשים מיוחדים, לתבשילים מקומיים ולשלל סדנאות בישול, סיורי ליקוט, סיורים מודרכים, אומנים מקומיים ומופעים מיוחדים כולל מוסיקה, קונצרט ואופרה לצד שלל פעילויות לכל המשפחה.

הפסטיבל יתקיים בשני סופי שבועי, חמישי עד שבת 9-11.3.2023 ו – 16-18.3.2023

הצטרפתי לסיור מקדים לעיתונאים וביקרנו בכמה מקומות נפלאים ומרגשים שממש ממליצה לכם להגיע ולהינות 🙂

מתחם יזמים ביודפת
יער הקופים – יודפת
בית קפה – יודפת

בין המקומות המיוחדים שישתתפו בפסטיבל תוכלו להינות מביקור במתחם בואכה יודפת, מתחם של יזמים מקומיים (8 נשים ו-2 גברים) הכולל בית קפה בקומה השנייה במתחם הצופה לנוף הגליל ומגיש מזון המבוסס ברובו על תוצרת מקומית איכותית של תושבי האזור.
כמו כן, במתחם עסקים מיוחדים של אומנות, אוכל, קרמיקה ויער הקופים המאפשר חוויה מיוחדת לכל המשפחה לטייל בין הקופים שמסתובבים חופשי במתחם, ניתן לצאת לסיור בשבילים ולהתיישב גם לפיקניק מתחת לעצים.

בית הקפה – יודפת
עם עופרה על גג המתחם ביודפת
בית קפה – יודפת


במהלך הפסטיבל ב-18/3 יתקיים הפנינג ענק במתחם הכולל תוצרת מקומית, אומנות ועוד לכל המשפחה.
יודפת הממוקמת על צלע הר, מציעה נופים והמון ירוק בעיניים שמרגיש לרגע שהגענו לחו”ל לצד שלווה ואווירה נהדרת.
כשהגענו לבית הקפה זכינו לטעום מאפים ומטבלים מקומיים, גבינות איכותיות וגילינו שהבעלים  של בית הקפה שרון מנהלת גם את הביסטרו-מרכז קולינרי חדש בחוות רום שאף הוא מיוחד בפני עצמו ובמתחם החווה ישנו מפעל ליצור גבינות איכותיות ומפעל שיקומי המעסיק בעלי מוגבלויות.

האמנים בהר שכניה
אמנות בהר שכניה
אמנות בהר שכניה

משם המשכנו לשכנים בהר שכניה  הכולל שלושה ישובים: שכניה, מנוף וקורנית שתושביה עוסקים באומנות, מוסיקה, מחול, כתיבה, תיאטרון, שירה, יצור מזון מקומי ועוד.
בישוב מנוף בבית שושני פגשנו אומנים מקומיים וביניהם את גיל אגמון שמספר סיפורים דרך נגינה בחליל, סדנת בישול לבנוני של אלונה הוכמן, מטעמים של ענת, צעיפים של איילת, מנדלות ואומנות של שושי שושני ועוד.
באזור הר שכניה המון פינות קסם ובינהן הדרך של בן לזכרו של בן שנפל במלחמת לבנון, נוף לחרמון ולראש הנקרה, גן פסלים, מרכז מבקרים של ג’ון קולנד, מצפור המשקיף לנחל שגב ועוד פנינות נוף מקומיות יחודיות להר שכניה.

מגוון אומנויות בהר שכניה

מהישוב מנוף נסענו לשכנים בכאמנה המזרחית לאוהל בדואי של עיד ואיחלאס סוועאד.

הנוף מהישוב כאמנה
פסטיבל בא לי גליל בישוב כאמנה
האוהל של עיד
אום בילאל מכינה קובות.
עיד סוואעד ומגש המנסף

הישוב כאמנה, שוכן על הרכס הגבוה ביותר בגליל התחתון, הינו ישוב מתפתח עם תושבים בדואים חמים ומארחים כיד המלך. זכינו לאירוח באוהל של עיד, אוהל סגור חמים ונעים המציע פינות ישיבה על מזרנים, ספות, כסאות לצד קפה וסיפורים של עיד על התרבות והעדה הבדואית לצד הגישורים והפיוסים של העדה דרך הקפה וריחו שמזמין להיכנס להתארח.
עיד איש חינוך ואחראי על התרבות והאוהל ורעייתו איחלאס אחראית על התחום הקולינרי המציע מטעמים מקומיים מיוחדים שלא תטעמו בשום מקום כמו עלי גפן, קובות,ממולאים, כמה סוגי אורז מטובל  פיתות מיוחדות ועוד.

תמר רז

באוהל של עיד פגשנו את תמר שעוסקת בהתססות, מטבלים טבעוניים, לחמי מחמצת ועושה סדנאות במהלך הפסטיבל, זכינו גם לפגוש את חוסם הנפלא הבעלים של מסעדת אל סובאט מכפר ראמה המציעה מטבח מגוון מקומי לצד קולינריה איכותית ועובד עם אישתו מימי בוגרת אסטלה המכינה קינוחים נהדרים.

הגבינות של חוות רום


עוד באוהל התארחו עם הגבינות של חוות רום הנהדרת השוכנת בהר כמון ומציעה מטעמים של גבינות מקומיות שהם מייצרים שלא טעמנו כאלו איכותיות בשום מקום!

המסגד בנחף

את היום סיימנו בכפר נחף המשקף תרבות מקומית מיוחדת, בנייה יוחדית ואווירה משגעת.

מוחמד זיתן
מחמוד ומגוון עבודות
מגוון עבודות של מחמוד

ביקרנו בבית מוחמד זיתון, אומן מקומי העוסק בקליעת קש חיטה מזנים עתיקים ונכחדים.
שמענו את סיפור חייו דרך הילדות מבית סבתא שרצה להראות לה שגם גבר יכול לקלוע ולעסוק באומנות עתיקה ומיוחדת, תחביב מילדות שהפך למקצוע עד תפוצה בחו”ל. אנשים מישראל ומחו”ל המגיעים לרכוש ממנו ולשמוע את סיפור חייו ושל האומנות שלו דרך מסורת, צבעים, היסטוריה ודוגמאות שיש בהן הרבה מעבר לסתם צבע אלא תרבות אחת שלמה משתקפת ממנה.

לסיכום, בואו לגליל לאשכול בקעת בית הכרם, פסטיבל “בא לי גליל” יוצא לדרך.

כנסו לאתר, הרישום לאירועי הפסטיבל נפתח והבטיחו מקומכם. חוויה לכל המשפחה 🙂 ממליצה בחום 🙂 מילה של “אמא נגה”.
מצ”ב הקישור:

https://tayarut.bkerem.org.il/פסטיבל-בא-לי-גליל/

חלק מצוות מקימי פסטיבל “בא לי גליל” (צילום: יוסי סובה)

לפוסט הזה יש 3 תגובות

  1. אני מנהלת “קהילה מטיילת באים לטוב “מתנדבים המארגנים טיולים בתוך מתנ”סים וארגונים שונים מרחבי הארץ. אשמח לקבוע סיור עבור מארגני הטיולים. אחרי אפריל….

כתיבת תגובה