"גווני שם-מים" תערוכה חדשה

תערוכה חדשה במוזיאון האדם והחי ברמת-גן “גווני שם-מים” מאת צור (צוף) פלאי – צילומים ממעמקי העולם התת-מימי 17.10.2013 עד 25.11.2013  

תערוכה "גווני שם-מים"
תערוכה “גווני שם-מים”

“בפעם הראשונה שביקרתי בחצי-האי סיני הייתי בן שמונה. האזור עדיין היה בידי ישראל ואני ניזונתי מאותן אגדות קסומות שתיארו אותו כמעין סמל לאושר אינסופי. הטבע הבתולי, מרחבי המדבר, כחול הים וססגוניות העולם התת-ימי עשו את שלהם, וחיברו אותי לשם בעבותות אהבה שקיימים עד עצם היום הזה – מספר צור (צוף) פלאי – המפגש הראשוני שלי כילד עם העולם התת-מימי, מצויד במסיכה ושנורקל, הלם בי עד איבוד חוש זמן. כשיצאתי מהמים סוף סוף הייתי כחול מקור אבל גם קורן מאושר.” חבלי האהבה למראות הקסומים של ריפי האלמוגים שנגלו אז לעיניו, סימנו את דרכו של צוף בהמשך דרכו כבוגר להתמחות בהדרכת צלילה וצילום תת-מימי, ואפשר לומר כי הפכה את סיני למעין ביתו השני.

דרך התערוכה “גווני שם-מים” מבקש צוף להציג את מערכת היחסים הרגישה שבין מירקם החיים העדין בעולם התתמימי המסתורי והמרהיב לבין מירקם החיים האנושיים בעידן של קידמה הולכת ומואצת. “עולם המעמקים הוא בעל מרקם הרמוני רגיש, מורכב ושברירי עד מאד. – אומר צוף – סביבה זו נתונה כל העת לסכנת התערבות האדם המודרני, כך שאם לא נשכיל לשמרה, היא חלילה תיכחד. בתערוכה מוצגים צילומים מאתרי צלילה שונים – בעיקר מרחבי חצי האי סיני וים סוף, המשקפים, מחד, את יופיו וצבעוניותו העזה של הטבע התת-מימי, ומאידך כאמור, את הסכנה הנשקפת לחיים שם כתוצאה מהתערבות האדם והקדמה הטכנולוגית.

צוף – אמן בין-תחומי, צלם-כתב, במאי תיאטרון וחוקר אמנות באוניברסיטת ת”א. צוף חוקר הקשרים בין מירקם החיים האנושיים-תרבותיים למירקם החיים הטבעיים, ונושא המודעות האנושית לאיכות הסביבה משמעותי מאד בעיניו. צוף יצר תערוכות יחיד משלו והשתתף ויעץ באחרות. זכה לשבחים ופרסים בתחרויות צילום בארץ ובעולם, מצלם וכותב עבור מגזינים גאוגרפיים שונים, מרצה ועורך מופעים אור-קוליים בפורומים שונים, פרטיים וציבוריים.

“גווני שם-מים”  אוצרת- דורית ווליניץ

17.10.2013 עד 25.11.2013  

מוזיאון האדם והחי ברמת-גן  הפארק הלאומי, רמת גן.

טלפון  03-6315010 שעות פעילות: א’-ה’: 9:00 – 14:00, שבת 10:00 – 17:00.

כתיבת תגובה