"דנקרק" – סרט מלחמתי חדש

“דנקרק” – לבעלי לב חזק – מילה של אמא נגה
מאת: נעם כץ

דנקרק
דנקרק

דנקרק הוא סרט מלחמה בריטי בבימויו של הבמאי כריסטופר נולאן,  שהיה שותף לכתיבת התסריט וגם הפיק. הסרט מתרחש בתקופת מלחמת העולם השנייה ומתמקד בפינוי חיילים בריטיים מדנקרק.
מאי 1940, למעלה מ- 400,000 חיילים בריטים מוצאים עצמם מוקפים על ידי הגרמנים ליד עיירת החוף דנקרק. בידיהם היה מעט מאוד נשק והוחלט לפנותם חזרה לבריטניה במבצע שנערך כ- 10 ימים. על החוף ניטשו קרבות תוך גילויי גבורה בחיפוי על המתפנים ובהצלחת המבצע  המשיכה בריטניה את עמידותה מול גרמניה בהמשך המלחמה.
כריסטופר נולאן, הבמאי, הינו התסריטאי ואף המפיק, והידוע בעיקר בשל בימוי הסרטים “בין כוכבים”, “התחלה”,  וטרילוגיית “האביר האפל”,  כתב את התסריט ל”דנקרק” במטרה לספר את סיפור מבצע הפינוי משלושה צדדים: האוויר, היבשה והים. מאמצים רבים נעשו כדי ליצור התמקדות בפרטים כך שהתסריט יכלול מעט מאוד דיאלוגים. צילומי הסרט החלו בדנקרק שבצרפת ב-במאי 2016 וצולמו על ידי הצלם הויט ואן הויטמה במצלמות   IMAX 66 מ”מ ומצלמת 65 מ”מ גדולה.
דנקרק
דנקרק

דבר המבקר: 
סרט מלחמתי המראה את כל זוויות המלחמה מכל האספקטים. דל מלל  כשהמוזיקה והצילום שולטים במדיה הקולנועית ומעצימים את הדרמה המתרחשת על המסך.  סרט עוצמתי ואינו קל לצפייה. אין רגע דל וכל העת קיים אקשן בלתי פוסק. כל הסרט מתמקד בניסיונות  לחזור הבייתה לאנגליה. לאלו שצפו בסרטים הקודמים שלו, יבינו שזהו אותו הבמאי בנושא הצילום והמוסיקה והשילוב ביניהם. שני האספקטים הללו מדהימים.
זהו סרט המומלץ לבעלי לב חזק ולחובבי הז’אנר המלחמתי
https://www.youtube.com/watch?v=_toPXJxwLmU
בימוי:               כריסטופר נולאן
שחקנים:           הארי סטילס, טום הארדי, מארק ריילס, קנת’ בראנה, קיליאן מרפי
דנקרק
דנקרק

מוזיקה:              האנס זימר (זוכה פרס האוסקר, הגראמי וגלובוס הזהב)
תסריט:             כריסטופר נולאן
צילום:               ואן יוטי יטאמה
הפקה:              ארה”ב 2017
ז’אנר:               מלחמה
אורך הסרט:      107 דקות
בבתי הקולנוע:  20/7/17