האלטרנטיבה הבריאה

‘אסתמה של העור’, או בשמה המקצועי ‘אטופיק דרמטיטיס’ – הינה תופעה הגורמת ליובש, גרד וסבל רב בעיקר בקרב ילדים עד גיל חמש. מהם הסימנים הקלאסיים לתופעה ודרכי הטיפול בה על פי הרפואה הסינית?

קמדיס לטיפול ב 'אטופיק דרמטיטיס'
קמדיס לטיפול ב ‘אטופיק דרמטיטיס’

אטופיק דרמטיטיס, היא בעיית עור כרונית המאופיינת במצב דלקתי המלווה בפריחה קשקשית, גירודים ועקצוצים בשכבות העליונות של העור. נהוג לכנותה גם דלקת עור אטופית, אקזמה או אסתמה של העור, והיא מאופיינת בתגובה אלרגית לגורמים סביבתיים, שאינם מזיקים לאנשים עם עור בריא. קרוב ל-30% מהילדים סובלים מהמחלה, ומחקרים מראים כי למחלה יש בסיס תורשתי. הדלקת בעור גורמת לאיבוד מים מוגבר ולפגיעה בשכבת ההגנה של העור. בהיעדר הלחות העור מתייבש ולכן מגורה בקלות, מגרד והופך לאדמומי ומחוספס. כ- 350 אלף איש בישראל סובלים מהמחלה, כ-90 אחוז מהם ילדים. בקרב הילדים החולים, כמחציתם מתחת לגיל שנתיים, ולעיתים קרובות מתגלה המחלה בגיל 3-6 חודשים. במחצית מהמקרים המחלה מופיעה טרם גיל שנה וב-90% מהמקרים עד גיל 5. התפרצות של א.ד מעבר לגילאים אלו נדירה יחסית ולרוב דורשת התייחסות רצינית ושלילת בסיס אחר לתופעות העוריות. השכיחות הגדולה נמצאה בקרב  אנשים שקרובי משפחתם לוקים באטופיק ואנשים הסובלים מאסתמה, אלרגיות למזון או קדחת השחת. שכיחות דלקת העור האטופית עולה בהדרגה בעולם המערבי במהלך העשורים האחרונים, וכיום שכיחותה נעה בין 15-20% מאוכלוסיית הילדים עד גיל 5. שכיחות אטופיק בילדים מעל גיל 5 נמוכה יותר, אך קיימת בהחלט ועולה אף היא.  אטופיק דרמטיטיס  אינה מדבקת ולרוב אינה מסוכנת, אך היא פוגעת באיכות החיים של הסובל ממנה . ילדים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס חווים את אותם התסמינים כמו מבוגרים. אולם , על פי רב אינם מסוגלים להתאפק ולא לגרד את העור. הגירוד המתמיד של העור גורם לגרד נוסף ומחריף את תסמיני המחלה. תופעת הגרד מחריפה בעיקר בלילה ועלולה לגרום לבעיות שינה ולחוסר תפקוד  לא אחת התופעה משאירה סימני דם על הסדין,  כתוצאה מגירוד נמרץ. כמו כן הפן החברתי עלול לסבול מפגיעה  ולירידה בביטחון העצמי של הילד. הפריחה  לרוב סימטרית ויש לעיתים עירוב של הקרקפת. אצל ילדים בוגרים יותר הדלקת מופיעה בעיקר בחלק הפנימי של המרפק , החלק האחורי של הברכיים.

זה  סימן שאתה אטופי –

הסימנים הקלאסיים הם פריחה וגרד. מדובר בפריחה שיכולה לבוא וללכת לסירוגין. אחד המאפיינים הבולטים של עור אטופי הוא עור שתפקודו כגבול פגום. העור לא מתפקד טוב כגבול בגלל כמה גורמים, ביניהם ייצור לא תקין של שומנים (בעיקר שומן הנקרא צרמיד, ceramid). הפגיעה בתפקוד העור גורמת גם לנידוף מים מהעור, הגורמת לייבוש העור וגם לחדירה של אנטיגנים. חוסר איזון המערכת האימונית מהווה את אחד הגורמים העיקריים בהתפתחות אטופיק דרמטיטיס.   סיבה נוספת  להתפתחות עור אטופי, הם תגובה אלרגית למזון ואכן, מחקרים רבים מוכיחים כי קיים קשר חזק בין מזונות אלרגניים כמו חלב-פרה, ביצים ובוטנים לבין תגובות אלרגיות המתבטאות בעלייה ברמות האימונוגלובולינים מסוג  Ige שהם נוגדנים במערכת החיסון העולים בכמותם בדם, כאשר ישנה עלייה בכמות האלרגנים. גם ללחץ נפשי יש את היכולת לעורר או להחמיר את התופעה. במחקר שנערך באנגליה נמצא כי חולי אטופיק דרמטיטיס סובלים מרמות גבוהות יותר של חרדה ועצבנות.  בין הסיבות הנוספות: נטייה תורשתית, זיהומי אוויר, עישון פסיבי וחדירות-יתר של המעיים (המעיים משמשות כמחסום מפני גורמים אלרגניים שונים המעוררים מחלות. במצב של חדירות גדולה הם עוברים לדם ומעוררים תגובות גם בעור). במחקר שהתפרסם במגזין של “ארגון הבריאות הישראלי” צוין כי אבק הבית מהווה, גם הוא, גורם להתפרצות המחלה במיוחד אצל ילדים. אלטרנטיבה- הגישה הנטורופתית מצידה מבקשת לבנות תכנית טיפול שתקיף את נושא האלרגיות למזון, תפחית את הלחץ הנפשי וכן, תגרה את הכבד לנקות מהגוף עודפי רעלים ואלרגנים שונים. מאחר שאחת הסיבות היא האלרגיה למזון, רצוי בתחילת הטיפול לאתר את המזונות הבעייתיים ולנטרל אותם מהתפריט, בנוסף ובדומה לגישה הקונבנציונאלית מומלץ להקפיד ולמרוח את הגוף במשחות וקרמים ייעודיים. כמו למשל “טופיק מדיס” תרחיץ נוזלי, המתאים גם לתינוקות מגיל חצי שנה וגם למבוגרים, המבוסס של שילוב של רפואת המזרח והמערב, ומכיל צמחים, ומרגיע עור יבש, רגיש, סדוק ומחוספס האופייני למקרי האטופיק דרמטיטיס.

דבר אלי בסינית – העיקרון הבסיסי המנחה את הרפואה הסינית הוא הסתכלות על גוף האדם כחלק מהעולם, בהנחה שעל האדם לחיות בהרמוניה עם חוקי הטבע ועם השינויים המתמידים בעולם.

קמדיס לטיפול ב 'אטופיק דרמטיטיס'
קמדיס לטיפול ב ‘אטופיק דרמטיטיס’

הרפואה הסינית מכירה ביכולת ההתחדשות והריפוי העצמית של הגוף. תסמיני המחלות שאנו חווים הם רק ביטוי של הגוף, המבקש לספר לנו משהו עמוק יותר. המטפל ברפואה סינית מאבחן את שורש הבעיה על ידי התבוננות בתסמינים, כשההנחה היא כי ניתן למנוע חולי ולשפר את איכות ואורך החיים על ידי איזון גוף ונפש.

צמחים לטפל בך – ברפואה הסינית מרבים בשימוש בצמחי מרפא. צמחים המשיבים לגוף את התזונה החסרה, תומכים בתהליכים מנוונים ומרגיעים תופעות בפעילות יתר. סגולות הצמחים מנוצלות לחיזוק מערכת החיסון ותחושת הבריאות  של האדם. צמחי מרפא סיניים הוכחו כיעילים לטיפול במגוון רחב של בעיות רפואיות מסוגים שונים, אקוטיים וכרוניים כאחד.  כולל טיפולי פוריות, וכן לטיפול בבעיות נפשיות, כמו דיכאון וחרדה.

השימוש בצמחי מרפא שכיח ביותר בטיפול בבעיות עור שונות ומביא להקלה משמעותית בתסמינים.

הרפואה הסינית מאבחנת כי מצבי חוסר איזון פנימי יכולים להתבטא בכמה אופנים. דוגמה בולטת לכך היא חולשה של מערכת העיכול הגורמת להצטברות חום בגוף. חום זה מתפשט לעור, גורם ליובש ואף עלול להוביל לבעיות גרד ויובש בעור.

כדי לטפל ביעילות בבעיות עור, מומלץ להשתמש בתכשירים כגון תרחיץ נוזלי ותחליב גוף, המכילים צמחי מרפא, כדוגמת סקוטלריה, קנידיום ואגוז עץ הסבון, הידועים בסגולותיהם כמונעי גרד, נוגדי דלקת, אנטי אלרגיים ואנטי בקטריאליים.

חברת ‘קמדיס’, המתמחה במוצרים דרמטולוגיים לעור רגיש, השיקה סדרת “טופיק מדיס” הפורמולה החדשה.  הסדרה כוללת 5 תכשירים משלימים לטיפול בעור יבש, אדמומי, מגרד, רגיש, אלרגי, סדוק ומחוספס, האופייני למקרי אטופיק דרמטיטיס של העור, בקרב ילדים ומבוגרים כאחד.

מוצרי הסדרה החדשה מבוססים על פורמולה משודרגת, ללא פרבנים וללא SLS. מתאים לשימוש יום יומי

נוסף, למוצרי סדרת “טופיק מדיס” התווספו  רכיבים נוספים כגון תערובת של כולסטרון, צרמידים וחומצות שומן, התורמים לחיזוק מחסום העור ומפחיתים אובדן מים. עוד נוספו למוצרי הסדרה שומנים מהצומח כגון חמאת שיאה, שמן אבוקדו וחומרים נוספים שמרגיעים גירויים בעור, כגון: ביסלבלול, אלנטואין והידרוקספניל.

תרחיץ נוזלי– Topic cleanser  – תרחיץ גוף סמיך המכיל בנוסף לתמציות הצמחים גם גליצרין המוסיף לחות ואלנטואין המרגיע גירויים. מתאים לניקוי עור הגוף ומבוסס על תמציות צמחים בעלות פעילות אנטי דלקתית. התרחיץ מעניק השפעה  מהירה ומידית להקלה בגרד והרגעת העור ובעל פעילות לחות מוגברת. לעור עדין, יבש, אדמומי ומגורה. מתאים לשימוש יומיומי, ללא פרבנים, ללא בישום וללא SLS. משלים את פעילות שאר תכשירי טופיק מדיס.

מחיר לצרכן: 59.99 שקל (200 מ”ל).

תחליב גוף עשיר – Topic body lotion –עשיר במיוחד בתמציות צמחים  לשימוש יום יומי. מספק לחות והקלה מיידית לסובלים מעור רגיש, אדמומי, יבש ומגרד.  לשימוש תומך בין ההתקפים והן בזמן התפרצות. התחליב ללא בישום וללא פראבן. תומך בחיזוק מחסום ההגנה של העור, ומכיל חומרי שומן ולחות. מותיר תחושת רכות ולחות, ובשימוש יומיומי מפחית ומונע תופעות עוריות המלוות באדמומיות, גרד ויובש.

מחיר: 109.99 שקל (200 מ”ל).

ניתן להשיג בניופארם, עדן טבע מרקט, קסטל ובבתי מרקחת וטבע פרטיים.