האם חורף הוא זמן טוב לשיפוץ הבית?

שיפוץ מעלה את ערך הנכס ומשפר את איכות החיים, אך השאלה היא מתי התקופה המשתלמת ביותר לעבור אותו. במאמר הבא נציג את עיקרי השיקולים ונביא טיפים להחלטה מושכלת. 

שיפוצים בחורף
שיפוצים בחורף

החלטה לשפץ את הבית משותפת לבעלי נכסים ישנים וחדשים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, שיפוץ לא מתבצע רק בגלל בלאי או שחיקה של מערכות חיוניות במבנה. בפועל, רבים מבין בעלי הבתים והדירות משפצים אותם גם בשביל לשפר את איכות החיים וגם כדי להעלות את ערך הנכס. כמו כן, שיפוץ הוא כלי יעיל עבור משקיעים ובעזרתו הם יכולים להשביח את הנכס או לדרוש עבורה שכר דירה גבוה יותר.
השאלה המעניינת היא לפיכך מתי הרגע המתאים לערוך שיפוץ והאם ביטוח דירה יכול לכסות חלק מהעלויות. באופן עקרוני, את הביטוח ניתן להפעיל במידה ומתרחש אירוע שמופיע בפוליסה: אם למשל רוצים לשפץ את הבית אחרי הצפה, הביטוח בהחלט עשוי לכסות חלק ניכר מההוצאות והעלויות המצטברות.
מה ההבדל בין שיפוץ בקיץ ובחורף?
קודם כל, קיימים פערים של עשרות אחוזים בין שיפוצים בתקופות שונות של השנה. בקיץ למשל השיפוץ יקר יותר כי הביקוש עולה ורוב הילדים נמצאים בחופש מבתי הספר והגנים. הורים מנצלים את החופש הזה כדי לנסוע לחו”ל ובזמן הזה לשפץ את הבית, בעוד היצע קבלני השיפוצים נשאר קשיח. הפער הזה בין ביקוש והיצע גורם לעליית מחירי השיפוצים בקיץ והוא עשוי להטות את הכף עבור חלק מבעלי הבתים והדירות.
מנגד, בתקופת החורף השיפוץ כאמור זול יותר – אך יש סיכונים אחרים שרלוונטיים לתהליך. בחורף קיים סיכוי מסוים להצפות, אי אפשר להמתין לייבוש מלא של ריצוף ויש מגבלות גם בנוגע לבידוד ואיטום גגות. שיפוץ בחורף מתבצע עם חומרים שונים לגמרי מאשר בקיץ ובימים סוערים במיוחד אי אפשר בכלל לעבוד. המשמעות בפועל היא שקשה לשמור על לוח הזמנים המקורי של השיפוץ, מה גם שרוב המשפחות נאלצות למצוא עבור הזמן הזה מקום מגורים חלופי או לספוג עלויות דיור כפולות.
כך תדעו איזו תקופה מתאימה לכם
כמו בהרבה נושאים אחרים, גם סוגיית השיפוץ בקיץ או בחורף היא פונקציה של צרכים אישיים. יש משפחות שיכולות להרשות לעצמן לישון בבית מלון עד תום השיפוץ בחורף גם אם יהיו עיכובים, לעומת כאלה שאצלן השיקול העיקרי הוא קיצור משך הזמן של הפגיעה בשגרה עבור הילדים. בנוסף, צריך לבדוק באיזה היקף של שיפוץ מדובר כי יש הבדל בין עיצוב מחדש של המטבח והסלון לבין שבירת קירות בחדרי שינה והחלפת צנרת במקלחות.
מומלץ לקבל הצעת מחיר מסודרת מקבלן שיפוצים ולהביא בחשבון את השפעת התהליך על המשפחה. כך תדעו טוב יותר איזו תקופה היא המתאימה ביותר עבורכם באופן אישי ולחסוך עוגמת נפש מיותרת.