הבו בירה ונשירה

מהן הבירות הכי נמכרות בארץ הקודש, מהי הצריכה השנתית הממוצעת פר נפש בישראל והאם הבירה מזיקה לבריאות? סיור במבשלת הבירה המתקדמת של טמפו בנתניה. 

מבשלת בירה - טמפו
מבשלת בירה – טמפו

כתב וצילם: אבי אובליגנהרץ. 
המרוץ לכיבוש המאדים שתפס תאוצה בעקבות השקת חברת “ספייס איקס” שהצהירה על שיגור אנשים למאדים עד שנת 2024, הביא את “אנהייזר-בוש”, יצרנית בירת באדוויזר להכריז על ייצור בירה המתאימה לתנאי החיים בחלל.
מדובר באתגר מורכב למדי לאור העובדה שמשקאות מוגזים אינם פועלים באופן זהה בתוך וואקום. כלומר כוח הכבידה גורם לכך שחוויית השתייה  תהיה שונה לגמרי כיוון שבתנאי חלל המים והבועות לא נפרדים זה מזה על הצד הטוב ביותר.
מבשלת בירה - טמפו
מבשלת בירה – טמפו

אז לפני שענקית הבירה האמריקנית מוציאה מיליוני דולרים על בירה למאדים אולי מוטב שתתמקד בפיתוח בירה איכותית שתשתווה בטעמה לפחות לגולדסטאר ומכבי הישראליות? אלו המחשבות שרצו במוחי הקודח כשנכנסתי בשערי מפעל טמפו בנתניה, יצרנית ומשווקת הבירה הגדולה בישראל.
טמפו הוקמה ב-1952 על ידי משה בורנשטיין כחברה לייצור משקאות קלים וב-1985 רכשה את חברת “מבשלת שיכר לאומית”, יצרנית “אביר”, “נשר”, “גולדסטאר” ו”מכבי” והפכה לבעליו של מפעל המשקאות הגדול ביותר במזרח התיכון. הרכישה הפכה את טמפו  ליצרנית היחידה של בירה בישראל, וב-92′ קיבלה את הזיכיון להפצת בירה היינקן בארץ. על נבחרת הבירות של החברה המעסיקה כיום למעלה מאלף עובדים נמנות בנוסף פאולנר, סמואל אדמס ניוקאסל ומרפי’ס. המתחרה הגדולה שלה היא מבשלות בירה ישראל , חברת הבת של החברה למשקאות קלים, יצרנית קרלסברג, טובורג, הולסטון ומאלטי ויבואנית מותגי הבירה סטלאה ארטרואה, לף, הוגורדן, ויינשטפן וגינס.
מבשלת בירה - טמפו
מבשלת בירה – טמפו

“בירה היא עולם ומלואו. היא לא עוד משקה מוגז אלא יצירה לכל דבר עם היסטוריה עתיקת יומין”, מבהיר מאזה כשהוא מוזג כוס גולדסטאר UNFILTERED צוננת, הבירה החדשה, בעלת הטעם הפירותי והלא מסוננת מבית טמפו, בפאב ההדרכה של החברה המשמש כמשרדו.
הבירה הגיעה לעולם מהמזרח התיכון וככל הנראה הומצאה על ידי הפרעונים במצרים בין השנים 3100-5500 לפני הספירה. לא פחות מ-17 סוגי בירה יוצרו באותה עת על ידי המצרים וייצור הבירה נקשר עם אפיית לחם בשל השימוש בשמרים. בירה מיוצרת מארבעה רכיבים בסיסיים: מים, לתת (מאלט – שעורה, חיטה, אורז, תירס וכדומה), כשות וכאמור שמרים. אין בירה ללא אחד מארבעת רכיבים אלו, אם כי ישנם סוגי בירה רבים להם מוסיפים רכיבים נוספים כמו תבלינים (קינמון או כוסברה הנפוצה מאד), סוכר, פירות ועוד.
מבשלת בירה - טמפו
מבשלת בירה – טמפו

הבירה נחלקת לשני סוגים:
אֵייל – (Ale- שם נרדף למילה בירה עד למאה ה-15 בערך. עד אותה תקופה כמעט כל בירה נקראה אייל, ובהמשך השם אייל הוצמד רק למשקה שלא הכיל כשות. כיום, אייל מיוחסת לבירה שהותססה בעזרת שמרי אייל ובתסיסה עלית, בטמפרטורה גבוהה יחסית (16-24 מעלות) ובטווח זמן קצר של מספר ימים. זהו שם כללי למשפחת סגנונות בירה, רובם אנגליים במקורם. בירות אייל הוא שם כללי לסגנונות בירה ססגונית הרבה יותר בהשוואה למשפחת הלאגר. בירות ממשפחת האייל מתאפיינות בטעמים וריחות פירותיים, אדמתיים, עשירים ומורכבים. הן לרוב כבדות, עוצמתיות וחזקות יותר מאשר בירות לאגר, אם כי לא בהכרח.
מבשלת בירה - טמפו
מבשלת בירה – טמפו

לָאגֵר – סגנון בירה ששמו לקוח מהמילה הגרמנית Lager, שפרושה “מחסן”. אלו בירות המיוצרות בתהליך של תסיסה תחתית בעזרת שמרי לאגר בטמפרטורות קרות יחסית (8-14 מעלות), כשלאחריה תקופת אחסון של מספר שבועות בטמפרטורה קרה אף יותר (0-3 מעלות). בירות ממשפחת הלאגר מתאפיינות בטעמים וריחות פרחוניים ועשביים, והן לרוב פשוטות צלולות וקלות יחסית לשתייה.
בירות תעשייתיות מיועדות לזמן מדף ארוך, ובטמפרטורות משתנות, לכן הן עוברות תהליכי שימור וקיבוע. השימור מתחלק לפסטור ולסינון מיוחד. כמו כן רובן עוברות תהליך מיגוז על מנת לשמור על הגיזוז בבקבוק התהליכים הללו פוגעים בטעמי הבירה ובניחוחה. 
למרות היות הבירה משקה חריף, אשר לשתייתו השפעות מזיקות על השותה, עולה ממחקרים שונים כי לשתייה מבוקרת של בירה עשויה להיות  השפעה מיטיבה דווקא. ממחקרים אלו עולה כי שתיית בירה משפרת את תפקוד מערכת החיסון, מגינה על לב ומאזנת רמות סוכר.
במהלך 2014 השיקה טמפו מבשלת בירה חדשה ומרכז לוגיסטי בנתניה בהשקעה של 60 מיליון שקל, שנועדו ל”אפשר לחברה להגדיל את תפוקת הבירה שהיא מייצרת בכ-35% ובעיקר לשפר את רווחיותה”.  גולת הכותרת של המהלך היתה נעוצה באישור שקיבלה טמפו מהיינקן העולמית לייצר לראשונה בארץ את הבירה ההולנדית, אשר עד אז ייבאה החברה לישראל. “המהלך סייע לחברה לשפר את הרווחיות שלה בשל חיסכון בעלויות השינוע. המבשלה מציבה אותנו בקו טכנולוגי אחד עם המבשלות המובילות בעולם  והכל בהתאם לסטנדרטים המחמירים של היינקן העולמית”.
הסיור במבשלה המודרנית והמצוחצחת המתפרשת על 3 קומות בשטח של 1200 מ”ר, חושף בפני המבקרים קווי ייצור מתקדמים הנשלטים על ידי מערכות מחשוב, אוטומציה ובקרה  מתקדמות של תהליכי בישול הבירה ומאפשרת כאמור  ייצור בירה בסטנדרטים המקובלים במבשלות היינקן בעולם.
כמו שאר עמיתי לסיור אני מניח, חזרנו הביתה קצת מבושמים אבל עם הרבה ידע חשוב על ייצור וצריכת בירה בישראל.