היכונו – הקוסם מארץ עוץ 

תיאטרון לוגון מבאר-שבע פותח עשור חמישי לפעילות ומעלה את המחזמר “הקוסם מארץ עוץ”, מאת ליימן פרנק באום, עשר הופעות ברחבי הארץ החל מסוף פברואר. המחזמר בשפה האנגלית בשילוב כתוביות בעברית. כל הפרטים… כאן 🙂

צילום: דבורה לבמן

“הקוסם מארץ עוץ” מוכר כמחזמר לילדים המגולל את סיפורה של דורותי מקנזס, אשר עפה עם ביתה ועם הכלב טוטו היישר על ביתה של המכשפה הרעה מן המזרח, הורגת אותה ומשחררת את המנצ’קינים- גמדים טובי לב. המכשפה הטובה מן הצפון מעניקה לה נעלים קסומות ושולחת אותה בדרך הלבנים הצהובות למסע לעיר הברקת כדי לפגוש בקוסם, שיוכל להחזיר אותה לביתה. סיפורה של דורותי הנפגשת במסע עם דחליל חסר מוח, איש פח חסר לב ואריה פחדן, יכול להתפרש ברבדים רבים.

בסרט משנת 1939 עליו מבוסס המחזמר, הוצגו החיים האמיתיים בשחור-לבן ואילו המסע של דורותי לארץ עוץ הוצג בצבעים. ניתן לראות את החלום כפנטזיה של אסקפיזם, בעוד החיים בקנזס הם חיים אפורים וקשים על רקע תקופת השפל.
בנוסף, לצבע הייתה סיבה נוספת. הסרטה בצבע הייתה טכנולוגיה חדשה באותם ימים – והצבע בהחלט תרם להצלחתו הפנומנלית של הסרט.
“יש כל כך הרבה רמות של פרשנות למחזמר”, אומר הבמאי יעקב אמסלם. ההצגה יכולה להתאים לכל המשפחה וילדים אוהבים את “הקוסם מארץ עוץ”.
כמובן שניתן להבין את הסיפור גם ברמה האלגורית. במחזה כל דמות מחפשת משהו: לב, מוח, אומץ.
שום דבר בפנטזיה של עוץ אינו כפי שהוא נראה. איש הפח, שמתלונן שאין לו לב, מרגש יותר מכל הדמויות ובוכה כל הזמן, הדחליל חסר המוח- מביא את הפתרונות הטובים והאריה, שרואה עצמו כפחדן, הוא האמיץ מכולם. והקוסם?? מתגלה כנוכל.

הגרסה הבימתית כוללת את כל השירים האהובים בהם “Over the Rainbow”.
המסע של דורותי לאורך דרך הלבנים הצהובות מלא בהרפתקאות, במאבקים במכשפות טובות ורעות ושלל יצורים. המאבק העיקרי הוא במכשפה המרושעת מהמערב, שחושקת בנעלי האודם של דורותי. כדי להגיע הביתה בשלום, על דורותי ללמוד לקח חשוב: אין כמו הבית.

הבימוי של ההפקה הנוכחית נאמן לסרט, אך התפאורה- שהיא בעצם מסכי לדים, והתלבושות הם ברוח המאה ה 21.

“לוגון”, האופרה הקלה בנגב (LOGON – The Light Opera Group of the Negev) היא קבוצת תיאטרון דוברת אנגלית, שכוללת קשת רחבה של משתתפים בני גילאים שונים (15-90), עולים ותיקים וחדשים וישראלים, תושבי באר-שבע, ערד, קיבוצים ומושבים בהם רופאים ומדענים, אנשי הייטק, מורים ועוד

הקבוצה נוסדה בשנת 1981 על ידי ד”ר אד שפיץ, רופא אלרגולוג ובעל קול טנור ייחודי שעלה לישראל מארצות הברית והתיישב בנגב. בבית הכנסת “מגן אברהם” בעומר הוא פגש את דיוויד ולדמן, שהפך למנהל המוזיקלי. מאז ועד היום נותר גרעין איתן של חברים, שחוזרים להופיע או לקחת חלק מאחורי הקלעים ואליהם מדיי שנה מצטרפים חדשים לקהילה.

ללא קשר לתפקיד הבימתי או המערכתי שלהם בהפקה, כולם שותפים מלאים להחלטות ולבחירות האמנותיות.

מדיי שנה מעלה התיאטרון הפקת מקור מקצועית של קלאסיקות בימתיות. בתחילת הדרך הועלו אופרטות כמו “משפט המושבעים”, “הפיראטים מפנזאנס” ו”המיקאדו” של צמד היוצרים הבריטי גילברט וסאליבן. משנות ה-90 מעלה הקבוצה מחזות זמר אמריקנים מפורסמים כמו ” כנר על הגג”, “נשקיני, קייט”, “הלו, דולי”, “ברנשים וחתיכות” “גבירתי הנאווה”‘, “צלילי המוזיקה” ועוד.
במאי- יעקב אמסלם| מנהל מוזיקלי-דיוויד ולדמן| כוריאוגרפית-קשת מרגלית-שטיין| מפיקה- דבורה לבמן| עיצוב תלבושות- עינת שמוליאן.

איידה חסון כדורותי גייל
תמר נגן כדודה אם וגלינדה
אלן כהן כדוד הנרי ושומר העיר
לקסי לייטנר – הדחליל והאנק
אריק אייזקסון- האריה הפחדן וזקה
ד”ר אד שפיץ – איש הפח והיקורי
דבי למדן – מיס גולץ והמכשפה המרשעת מהמערב
דב לנדצבאום – פרופ’ מרוול והקוסם מארץ עוץ

היכל התרבות אשכול -יום ה’ 23.2.23 בשעה 19:30

היכל התרבות אשקלון -יום ד’ 1.3.23 בשעה 20:00

תיאטרון ירושלים – יום א’ 5.3.23 בשעה 19:30

מתנ”ס עיר ימים בנתניה – יום ה’ 9.3.23 בשעה 19:30

בית יד לבנים רעננה – יום א’ 12.3.23 בשעה 19:30

תיאטרון גבעתיים – יום ג’ 14.3.23 בשעה 19:30

היכל התרבות בית שמש – יום ה’ 16.3.23 בשעה 19:30

היכל התרבות מודיעין – יום א’ 19.3. בשעה 19:30

אודיטוריום מיכאל סלע רחובות – יום ד’ 22.3.23 בשעה 19:30

משכן האמנויות באר-שבע – יום ב’ 27.3.23 בשעה 19:30

מחיר כרטיס: 85-110 ₪

לרכישה : 08-6414081 ובאתר https://www.negevlightopera.com/

כתיבת תגובה