העולם הקולינרי החדש

ישראפוד, תערוכת המזון הגדולה בישראל, מציגה חידושים והפתעות שחלקם מתאים גם לצרכנים שאינם קשורים לענפים אלה. שלחנו את כתבנו לסקר. מילה של “אמא נגה”.

(צילום:צחי דהן)

מאת : עדי שטרנברג

כשאתן ואתם הולכים למסעדה אתם נהנים מפרי יצירתם של שף או שניים. אני לא ידעתי את נפשי מרוב שפים, מסעדנים, מלונאים ואנשי ענפי ההסעדה והתיירות שהסתובבתי ביניהם בתערוכת המזון הגדולה בישראל- ישראפוד שהתקיימה במתחם אקספו בגני התערוכה. בתערוכה מציגים חידושים והפתעות שחלקם מתאים גם לצרכנים שאינם קשורים לענפים אלה. מספרם הגדול יחסית של אזרחים מהשורה שביקרו בתערוכה מעיד על ההתעניינות הגוברת של הקהל הרחב בתחומים הללו.

בין המוצרים אפשר היה למצוא מטעמים מהמטבחים של קוריאה והונגריה(כשרים), מיני סוגים של קפה מבית היוצר של החברה המובילה לנדוור, תערובות וקמחים להכנת פיצה מתקנים ותנורים מיוחדים לעישון בשר, משקאות ומעדנים על בסיס ACAI המיובאים מברזיל, מוצרים אורגניים וטבעיים כולל מגוון גבינות, ממרחים, חטיפים ללא גלוטן, מעדנים על בסיס קוקוס המיוצרים על ידי חברת “ליב”, מגוון מתוקים ופיצוחים של חברת “זארובי” תחליפי בשר ועוף בטעם משובח של חברות “קריאטיב” ו”טאלאס” ועוד.

(בתמונה: מדפסת דיו אכיל. צילום: יח”צ)

מיין עד למסעדות גורמה

במקביל לתערוכה התקיים כנס מרתק שיזמה התאחדות המלונות בישראל שנסב סביב השדרוג של ענף ההסעדה והקמתן של מסעדות בוטיק וגורמה, חלקן בבתי מלון.

יעל דניאלי מנכ”לית ההתאחדות דיברה על המיתוג מחדש של החוויה הקולינרית במענה לצרכי קהל אנין טעם.  גם בתקופה האחרונה נחנכו כמה מסעדות גורמה למרות המשבר שחווה הענף בעקבות הקורונה .גל זוהר הבעלים של בית הספר ליין W ומותג היין MINE  סיפר על המהפך בתחום היין בעולם שעיקרה מעבר ליינות “טבעיים” הכוללים כמה שפחות תוספים כמו גפרית שמרים וחומצות. במקביל מגמה גוברת והולכת להשתמש באריזות חלופיות לבקבוקי הזכוכית הכבדים כמו אריזות  מטטרה פאק, בקבוקי פלסטיק ובעיקר פחיות אלומיניום במנת יין אישית. הפחיות קלות במשקל ואפשר למחזר כמעט 100% מהאריזה למטרות חדשות לאחר השימוש. עוד חידוש הוא שימוש בתוויות עם תכנים הומוריסטיים על מוצרי האריזה.

(בתמונה תמציות TRAGO . צילום: יח”צ)

הלל חווקולי בעלי המסעדה הכשרה דריה במלון הילטון  ואנימאר במלון דן התל אביביים תיאר כיצד חדר האוכל במלון הילטון בו מוגשת ארוחת הבוקר הופך החל מהשעה 18:00 בערב למסעדת שף יוקרתית. זה יוצר “חוויית אירוח” ייחודית גם כשלא שוהים במלון ובמקביל אורחי המלון מקבלים “ערך מוסף” ואינם צריכים לכתת את רגליהם כדי לצאת מהמלון ולחפש מסעדות שף. לדבריו ולדברי שאר הדוברים בכנס תכניות הריאליטי בתחומי המזון יוצרות אצל הקהל גישה מוטעית לפיה כל מתחרה הוא מומחה כשבפועל כדי לנהל מסעדה  יש צורך בשנות ניסיון רבות.

ולקינוח- היה מרגש ומרתק לפגוש בתערוכה את רות סירקיס – “הכוהנת הגדולה ” של המטבח הישראלי שספרי המתכונים(קרוב ל-100…)  שכתבה הם אבן שואבת לישראלים המבשלים ומכינים אוכל בביתם.

(בתמונה הגב’ רות סירקיס עם השף מר ג’קי חזן יו”ר איגוד מגדנאים ואופים. צילום: שף איציק בכר)

כתיבת תגובה