הצגה "תלויים" – מילה של "אמא נגה"

ההצגה “תלויים”, פרי עטה של המחזאית מאיה ערד יסעור, בבימויו של יגאל זקס, מספקת חוויה משכנעת, מטלטלת ועוצמתית. מילה של “אמא נגה”.

תלויים (צילום: יוסי צבקר)
תלויים (צילום: יוסי צבקר)

מאת : מירב לברון
אנסמבל קבוצת עבודה מציג את “תלויים” מחזה אוניברסלי אקטואלי על פליטים התלויים בין עבר לעתיד. המוטיב והנושא המרכזי בהצגה אינו מתגלה תחילה, אלא הולך, נבנה ומשתרג עד לשיא בעזרת שני שחקנים בלבד – אבי סרוסי ופיני גואטה. השחקנים מיטיבים לגלם את תפקידם באמינות וברגש, ותפאורה סטטית ברובה (אך מרשימה מאוד בהיבט פירוטכני) משתקף פער עצום ובלתי ניתן לגישור בין העולם הראשון והשלישי, כפי שניבט בעיני פליטים ממקום שאינו נודע. בחירה חכמה זו מעצימה את המסר והופכת אותו לאוניברסלי, כך שהצופה יכול לבחור להחיל את ההתרחשות המוצגת בכל עת ובכל מקום.
תלויים (צילום: יוסי צבקר)
תלויים (צילום: יוסי צבקר)

הזכוכית אותה מנקות הדמויות הראשיות במהלך מרבית ההצגה משמשת מחד, כמטאפורה לניקוי וזיכוך המצפון, ומאידך כמסמנת את אותו מחסום בלתי עביר בין העולם הראשון המדושן, שאינו ער דיו לקשיים מחוץ לגבולות הגזרה שלו.
נראה כי היות שני השחקנים תלויים בין שמיים וארץ לאורך ההצגה כולה, מדגיש את תחושת התלישות והנתק מסביבתם ומעברם, וכי גורלם בכל זמן נתון תלוי על בלימה, בפרט כפי שמתבטא במהלך סצנת השימוש בסכין. נוסף על כך, ההצגה מנכיחה ומציפה את חוסר האונים, הקושי והדילמות הנוראות הכרוכות בפליטוּת ובגורמים לה, לא ניתן להישאר אדישים לתוכנה ובעיקר למערכה האחרונה בה.
תלויים (צילום: יוסי צבקר)
תלויים (צילום: יוסי צבקר)

הכינו עצמכם לחוויה מטלטלת ומעשירה, גדושה בחומר למחשבה. ממליצה בחום 🙂 מילה של “אמא נגה”.
ההצגה “תלויים” זוכה הפרס הראשון בתחרות הבינלאומית למחזאות של המכון הבינלאומי לתיאטרון של אונסק”ו.
תלויים” – תיאטרון תמונע
מאת: מאיה ערד יסעור
בימוי: יגאל זקס
עיצוב תפאורה ותלבושות: דפנה פרץ
עיצוב תאורה: אמיר קסטרו
הדרכת סנפלינג: קרקס y
ע. במאי וניהול הצגה: לירון נוח
שחקנים: פיני גואטה ואבי סרוסי
הפקה: אנסמבל “קבוצת עבודה” 

כתיבת תגובה