התינוק שלכם קיבל חיסון?

התינוק שלכם קיבל חיסון? חשוב שתתכוננו ליום שאחרי. להלן המלצות להורים שתינוקם עומד לעבור חיסון, כיצד להתכונן ליום החיסון ולימים שלאחריו.

טיפטיפות נובימול (צילום: יח"צ)
טיפטיפות נובימול (צילום: יח"צ)

מאת: אירית אפק, מנהלת תחום ילדים בכצט.

v      ראשית, מומלץ להקפיד על ביצוע החיסון בזמן מאחר ובעת מתן החיסון ישנה חשיבות לגיל התינוק ולפרק הזמן שחלף מאז מתן החיסון הקודם.

v      התייעצו עם האחות המחסנת לפני מתן החיסון ובררו עימה מהן תופעות הלוואי הצפויות לאחר החיסון. מתן חיסון, כמו מתן כל תרופה, עלול לגרום לתופעות לוואי כמו: עליית חום, הרגשה כללית רעה, אודם ונפיחות במקום שבו ניתנה הזריקה. תופעות אלו, מסבירה ווב,  הן בדרך כלל קלות וחולפות תוך זמן קצר, לרוב תוך יום יומיים. אם מופיעים אודם או נפיחות במקום ההזרקה, מומלץ לשים על המקום תחבושות ספוגות מים קרירים. אין לעסות את מקום ההזרקה.

v      במידה ועולה החום מעל 38.5 מעלות, יש לתת לתינוק, בהתייעצות עם הרופא או האחות בטיפת חלב, תכשיר להורדת חום. היערכו מבעוד מועד עם תכשיר יעודי להוררדת חום אצל תינוקות והקפידו על המינונים הרשומים על גבי אריזת התכשיר.

v      אם הילד אינו חש בטוב צריך להודיע על כך לאחות בתחנה לבריאות המשפחה. מתן החיסון או דחייתו יישקלו על ידי הצוות הרפואי.

v      בבואכם עם הילד לקבלת חיסונים, דווחו על מצב בריאותו, על המחלות שעבר על תופעות אלרגיות שהילד סובל מהן ועל רגישותו לתרופות. כמו כן, חשוב מאד כי תעדכנו את האחות לתופעות חריגות או לתגובות שהופיעו אצל התינוק אחרי חיסונים קודמים. מתי לפנות לרופא?

  1. חום גבוה  שאינו יורד ונמשך יותר מיום אחד.
  2. במקרה של בכי בלתי פוסק במשך שעות.

במצב בו התינוק אינו רוצה לינוק מביע חוסר תיאבון ומתנהג שונה מהר

 

כתיבת תגובה