זוהי יפו מילה של אמא נגה

זוהי יפו ילדה, זוהי יפו 🙂 הכירו את ‘אהלן יאפא’ פורום תיירנים שיעזור לכם לבנות מסלול מיוחד עם אנשים, מקומות, אמנים ומסעדות מקומות אותנטיים ומיוחדים, שלא כולם מכירים. מילה של “אמא נגה”.

זוהי יפו - אהלן יאפא
זוהי יפו – אהלן יאפא

חברים, תעצמו את העיניים… יפו – מה זה ‘עושה לכם?’ אני כבר יודעת את התשובות בדיוק כמו שלי 🙂 יפו מבחינתי זו ים, חוף ים משגע, שקיעות יפייפיות 🙂 , סמטאות העיר, יפו זה מסעדות אבולעפיה, ד”ר שקשוקה, חאג’ כחיל , שוק הפישפשים, כיכר השעון, יפו זה הופעות,  יפו זה איסלם, נצרות יהדות, יפו יש בה ה-כל 🙂 אז, מה עוד יש לעשות ביפו? קבלו כמה הצעות 🙂 מילה של “אמא נגה”.
יגאל ברעם, רינת בין והדס שמואלי
יגאל ברעם, רינת בין והדס שמואלי

השתתפתי בסיור עיתונאים ומשפיענים ביפו, המטרה להראות ולשווק את יפו האחרת, יפו של אנשים, אומנים, תרבות, יפו של בתים מארחים להראות את הכוח של הביחד, מינוף הכלכלה המקומית, ככוח שיכול להתקדם לחשוף תיירנים מקומיים, בעלי מלאכה ולספק לקהל חוויה אותנטית קהילתית. מי שיזמה את הרעיון היא רינת בין, מומחית במיתוג ביעוץ עסקי ופיתוח שיווקי העוזרת לעסקים לעשות פריצת דרך בתחום השיווק והמכירות, שהקימה עם תיירנים מקומיים את פורום התיירנים “אהלן יאפא”. מי שמרכזת את הפורום זו הדס שמואלי שביחד עם יגאל ברעם הובילו את הסיור.
‘אהלן יאפא’ הוא פורום תיירנים מיפו קבוצה מעורבת של יהודים, ערבים ונוצרים (כ – 17התיירנים). ניתן לפנות אליהם דרך דף הפייסבוק “אהלן יאפא” ושם הם מציעים מגוון רחב של פעילויות המתאימות לבודדים ולקבוצות.
מצ”ב לינק לאתר אהלן יאפא – https://bit.ly/3vH3drb
הדס שמואלי רכזת הפורום, בעלת מיזם סיורים חברתי Nice2Meet שבו תפגשו את האנשים המיוחדים ביותר בארץ ותכירו תרבויות חדשות ומרתקות. בסיורים של Nice2Meet לא שומעים “על”, אלא פוגשים “את”- את האנשים שמרכיבים את הפסיפס האנושי והתרבותי של העיר יפו.
מצ”ב לינק לדף הפייסבוק של הדס – https://bit.ly/3wVB15r
עליה דסוקי
עליה דסוקי

יגאל ברעם מורה דרך ומוסיקאי (מתופף) יליד יפו שחזר לפני 8 שנים ליפו, חבר בפורום התיירנים ‘אהלן יאפא’ ומדריך טיולים באזור.
מצ”ב לינק לדף הפייסבוק של יגאל – https://bit.ly/3vJDbTY

ביקרנו בבתים של התיירנים הבאים :
עליא דסוקי – הבת הצעירה מתוך 13 אחים ואחיות, מארחת בביתה בשכונת עג׳מי. המשפחה כבר כמה דורות ביפו. מהבית נשקף נוף יפהפה מכל כיוון. ממערב- הים הכחול, מהצפון – יפו העתיקה, ממזרח – הרי ירושלים והשפלה ומהדרום – ביום של ראות טובה ניתן לראות את הספינות הנמל אשדוד
אצל עליא יושבים במרפסת המרהיבה נהנים ממשב רוח והנוף היפה.
בבית של עליה דסוקי
בבית של עליה דסוקי
עליא מארחת מהמיטב שיש למטבח הערבי, ומספרת את  הסיפור המרתק של משפחת דסוקי הנפרש על פני יפו – עזה, כל הילדים  של משפחת דסוקי גדלו והתחנכו בגנים דו לשוניים וכולם דוברים ערבית לצד עיברית רהוטה. סיפור של דו קיום בעיר מעורבת כמו יפו.
מצ”ב לינק לדף הפייסבוק של עליא – https://bit.ly/3gNH3Ol
דוריס חיפאווי
דוריס חיפאווי

דוריס חיפאווי מזמינה לביתה שבשכונת איברהים עג׳מי יפו, שבו היא מספרת סיפורה האישי של ילדה נוצריה שגדלה באזור שמרני. דוריס גדלה בבית נוצרי אך כיבדה את כל החגים של כל העדות מוסלמים, נוצרים ויהודים. סיפורה של דוריס ממחיש את האתגרים של החיים בעיר מעורבת, הזהות של ערבייה נוצריה במדינה יהודית וחוקרת את המהות האמיתית של העצמה נשית בסביבה אתגרית זו.
קפה אצל דוריס חיפאווי
קפה אצל דוריס חיפאווי
משפחת חיפאווי יוצרת קפה כבר כמה דורות. פולי הקפה נקלים כך שיוכלו לספק את הטעם והארומה המדהימים שייחודים לקפה אנטון.
מצ”ב לינק לדף הפייסבוק של דוריס – <https://bit.ly/3gNH3Ol/div>
אופיר לויט מארחת בביתה ״המרפסת ביפו״ –הוא מרחב אינטימי קסום מול הים הכחול של יפו.
אופיר לוויט ובעלה מארחים במרפסת
אופיר לוויט ובעלה מארחים במרפסת

אופיר גרה עם בעלה והילדים כבר 4 שנים ביפו. במרפסת של אופיר ביפו, מתקיימות ארוחות בוקר וערב פרטיות, סדנאות מדיטציה, מיינדפולנס, מוזיקה ואירועי תרבות בדגש על חיבור בין מזרח ומערב. המרחב מאגד שפע של תוצרת מקומית – שכונתית, תוך שיתןף פעלוה עם השכנים. אחת מבשלת, אחת אופה ונותן ביטוי למגוון התרבויות שמאפיינות את יפו ושכונת עג׳מי בפרט.
לדף הפייסוק של אופיר – המרפסת ביפו – מצ”ב לינק
האומן דן רייזנר בפתח הגלריה שלו
האומן דן רייזנר בפתח הגלריה שלו

דן רייזנר – פסל ואומן רב תחומי המתמחה בפיסול חוץ במתחמים ציבוריים ופרטיים. דן רייזר חי ויוצר בשכונת נגה ביפו כבר למעלה מ 30 שנה. הגענו לסטודיו של דן ונחשפנו לעבודותיו.  דן עוסק בפיסול חוץ וגם חוקר את נפשו פנימה. דן סיפר שהוא פוסט טראומטי (מהצבא) ואת תחושותיו הוא מעביר דרך היצירה. רוב פסליו הם של גופו שלו. ניתן להבחין הרבה פעמים במצב הרוח שלו תוך כדי היצירה.
ג'ורג' פלויד - יצירתו של האומן דן רייזנר
ג’ורג’ פלויד – יצירתו של האומן דן רייזנר
דן ערך לנו סיור בשכונת נגה, בין השכונות היפות ביפו על בנייניה, אנשיה, מקומות מומלצים ועוד…
מצ”ב לינק לדף הפייסבוק של האומן דן רייזנר – https://bit.ly/35CWML5 

הטבעת של יניב וטלי
הטבעת של יניב וטלי

סטודיו שפירא ובי”ס לצורפות – טלי ויניב שפירא הם בני זוג בחיים ומנהלים ביחד את הצורפות וביה”ס לצורפות, על העיצוב אחראי יניב, שהוא צורף במקצועו ומגשים את חלומו שלו ושל הלקוח. הם ביחד הקימו את ביה”ס לצורפות ושם ניתן להגיע לסדנאות וכמו כן לעצב פריט כרצונכם, כמובן בעזרתו ובהדרכתו של יניב, שישמח להגשים כל חלום עיצובי שלכם. מי שמנהלת את ביה”ס זו טלי.
יניב סיפר לנו על הטבעת המיוחדת ששויה כ 70,000 שקל וזכתה בתחרויות עיצוב.
מצ”ב לינק לדף הפייסבוק של ‘סטודיו שפירא’ –
https://bit.ly/3cSoHec
עליא וסבןני NUZHA
עליא וסבןני NUZHA

סבוני NUZHA – משמעות השם נוזהה טיילת, שדרה. את סבוני NUZHA רקחה והקימה עליא אבו שמיס, ממש עכשיו בתקופת הקורונה. עליא יפואית נולדה וגדלה ביפו. עליא היא מוסלמית שגדלה בכנסיות ויזמית בנושא שקשור לתרבות ולמורשת. עליא מספרת שיש כאן, ביפו, הרבה השפעות של עמים כובשים.
לדוגמא : הטורקים השפיעו בבניית החמאם. בעיקבות כך היו ביפו עשרות בתי מלאכה לייצור סבונים. רוב הסבונים יוצרו מעצי הזית שהקיפו את יפו.
עליא למדה רוקחות סבונים ובעיקבות הקורונה שינתה את התעסוקה שלה והתחילה לרקוח סבונים. הסבונים מכילים 45% חמאת שיאה.
מוזמנים לדף הפייסבוק של NUZHA בקישור – https://bit.ly/3iU0eZz
מסעדת אל-קלחה - פלאפל, פאתא עם בשר, פאתא ללא בשר
מסעדת אל-קלחה – פלאפל, פאתה עם בשר, פאתה ללא בשר

ואחרון – אוכל קדימה אוכל…
הכירו את מסעדת “אל – קלחה” מסעדה קטנה שנמצאת ברחוב סלמה 3 של משפחת זגלול . מנת הדגל של המסעדה הוא תבשיל ה”פאתה”. פעם ראשונה שאכלתי, מזכיר סוג של מוסבחה. הפאתה מכילה חומוס, גרגרים של חומוס, יוגורט, טחינה קרעי פיתה (כן בתוך המנה) שקדים קלויים וכמובן אוסף תבלינים סודי ופטרוזיליה. שאלתי על מקור המנה ונענתי שהמתכון הסודי הוא בן 120 שנה של הסבא רבה של זגלול, שהיה בעל חומוסיה ביפו כבר בשנת 1920 אח”כ חלק מהמשפחה עבר לירדן ולעוד מקומות במזרח התיכון וממש עכשיו החליו לפתוח שוב סניף ביפו.
זוהי יפו
זוהי יפו

תכלס הפאתה , טעים מאד 🙂 אהבתי 🙂  עוד ניתן להזמין פאתה עם בשר, כדורי פלאפל גדולים וטעימים מלאי כוסברה וממולאים בבצל מטוגן וצנובר. מנות בהחלט טעימות להפליא. ממליצה בחום 🙂 מילה של “אמא נגה”.
מצ”ב לינק ישיר לדף הפייסבוק של מסעדת ‘אל קלחה’ – https://bit.ly/2SFAB4g
לסיכום – העיר יפו מחברת בין אנשים והמיזם ‘אהלן יאפא’ מחבר בין אנשים, עסקים ללא הבדלי דת, גזע ומין. אני אהבתי מאד. מוזמנים להיכנס לדף הפייסבוק של ‘אהלן יאפא’ להיעזר באנשים המדהימים ולבנות לכם סיור ביפו האותנטית. ממליצה בחום 🙂 מילה של “אמא נגה”.
מצ”ב לינק לדף הפייסבוק ‘אהלן יאפא’ – https://bit.ly/3gDC9Vs
זוהי יפו
זוהי יפו

כתיבת תגובה