טיפים ועצות איך לעבור את החורף בקלות

החורף כבר כאן ואיתו לצד גשמי הברכה מגיע עמו הצינון, השפעת וגם תחלואה רבה. להלן כמה טיפים ועצות להתמודדות עם מחלות החורף?

דקסמול קיד ללא מרשם רופא צילום אפרת אשל
דקסמול קיד ללא מרשם רופא צילום אפרת אשל

כאשר מזג האוויר משתנה – מגיעות תופעות החורף לשיאן ועולים הסיכויים לחלות בשפעת ולהצטנן, עם כל התופעות הנלוות.

השפעת הינה מחלה המתבטאת בעליה משמעותית של חום הגוף, כאבי שרירים חזקים בכל הגוף, צמרמורות ותחושת חולשה כללית. המחלה מנטרלת את החולה וגורמת, מעבר לכאבים, לאובדן של ימי עבודה ולפגיעה באיכות החיים. בדרך כלל המחלה עוברת מאליה לאחר כשבוע, אך במקרים נדירים עלולה המחלה להוביל לסיבוכים, בעיקר בקרב אוכלוסיות חלשות כגון תינוקות, קשישים וחולים בעלי מערכת חיסונית פגועה או חלשה. תופעה נוספת נפוצה, מוכרת ומעיקה היא תופעת הגודש באף.

כמדי שנה, ממליצים הרופאים להתחסן כנגד השפעת, מחלת חורף לא נעימה, עלולה להסתבך למחלה קשה בעיקר באוכלוסיות שבסיכון, כגון: אנשים מעל גיל 65, תינוקות מגיל 6 חודשים וילדים עד גיל 6, חולי סכרת; נשים בהריון ולאחר לידה, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ועוד.

 דר’ רם נצר מומחה לרפואת משפחה אומר “לצד השפעת,  ישנן מחלות חורף אופייניות של דרכי הנשימה, החל מהצטננות קלה, דרך דלקת של דרכי הנשימה העליונות ודלקת של הסימפונות,  ועד דלקת ריאות קשה, כאשר התופעות האופייניות למחלות אלו הן: נזלת, שיעול, התעטשויות, כאבי גרון וחולשה כללית. לרוב מדובר במחלות ויראליות”.

כיצד עלינו לפעול בימי החורף הקרים כדי למנוע הדבקה והידבקות?

דקסמול קולד ודקסמול סינוס ללא מרשם רופא  צילום אפרת אשל
דקסמול קולד ודקסמול סינוס ללא מרשם רופא צילום אפרת אשל
  •  בראש וראשונה חיסון .
  • אוורור חדרים ככל הניתן, השארת חלון פתוח.
  • הימנעות משהייה במקומות צפופים.
  • רחיצת ידיים, שמירה על הגיינה.
  • שיעול למרפק.

ואם כבר חלינו? מה חשוב שיהיה בבית וכיצד עלינו לנהוג?

  • יש להקפיד על מנוחה
  • שתייה מספקת
  • לא לוותר על ארוחות

להקלה על תסמיני התקררות אמליץ בדרך כלל על תרופות מדף, להורדת החום דוגמת דקסמול ונורופן. למחלות חום,  המלוות בנזלת ובגודש מומלצים תכשירים משולבים לטיפול ביום ובלילה, כגון דקסמול סינוס (המיועד לטיפול בהצטננות) ואם בנוסף קיים גם שיעול מטריד ניתן להשתמש בדקסמול קולד (המתאים לטיפול בצינון המלווה בשיעול לח או יבש) ודקסמול קיד (לילדים). כמו כן אקמול צינון ושפעת– תכשיר להקלה בשיעול, הצטננות, גודש באף ושיעול, המלווים בחום וכאבים התכשיר המשולב מאפשר הפרדה בין טיפול ביום לבין טיפול בלילה, מכיל שילוב ייחודי של רכיבים, המומלצים על-ידי ה- American Lung Association לטיפול בתסמיני השפעת. גם אקמול צינון ליקווי ג’ל –כמוסות ג’ל, להקלה מהירה בהצטננות וגודש האף, המלווים בחום וכאבים מבית היוצר של אקמול. התכשיר מיועד להקלה בתופעות צינון המלוות בחום וכאבים, תוך הפרדה בין טיפול ביום ללילה.

לעבור את החורף השלום
לעבור את החורף השלום

לפעוטות, הסובלים מחום ניתן להשתמש בסירופים או נרות מבוססים פרצטמול, או על בסיס איבופרופן (כגון נורופן). לילדים גדולים יותר (החל מגיל 3) ניתן להשתמש בטבליות לעיסה או בליעה דקסמול קיד המיועדות להורדת חום ושיכוך כאבים.

לגבי השימוש בתכשירים מכייחים, יש להתייעץ עם הרופא או הרוקח והשימוש אינו מומלץ לפעוטות.

לגודש באף חברת טבע ישראל פיתחה את אלרין, להקלה על גודש באף למשך 12 שעות. החומרים הפעילים במוצר מכווצים את כלי הדם ועל ידי כך מפחיתים את הגודש באף. ניתן להשתמש במוצר כטיפות אף, כתרסיס וכתרסיס מדוד המאפשר כמות מדודה בכל שימוש. התרסיס המדוד מאפשר שחרור מדויק של חומר בכול שימוש בלי קשר לעוצמת הלחיצה. התכשיר הינו חסכוני ויעיל, מאפשר פיזור יעיל ואחיד של החומר הפעיל, באף – ללא טעם לוואי כפי שקורה לעיתים קרובות בתכשירים אחרים.

במגוון אלרין- אלרין לילדים, אלרין מי מלח לתינוקות ונשים הרות.

את התכשירים ניתן להשיג בבתי המרקחת וברשתות הפארם.