טיפים לטיפול בכוויות, שריטות וחבלות בעקבות ל”ג בעומר

ל”ג בעומר הוא חג חווייתי עבור כל המשפחה, אך עם זאת טומן בחובו לא מעט סכנות בעקבות תהליך איסוף הקרשים, החשיפה לאש הבוערת, לאוויר המכיל חלקיקי שריפה ועוד.

ג'ל להרגעת העור (צילום: רוני ינקוביץ)
ג'ל להרגעת העור (צילום: רוני ינקוביץ)
להלן טיפים שימושיים להורים להתנהגות נכונה לקראת וסביב המדורה וטיפול בכוויות, שריטות וחבלות בל”ג בעומר.

מאת: מני אלישע, רוקח בכיר ברשת סופר-פארם.

1.       שימרו על הבטיחות לפני ובמהלך החגיגה סביב המדורה- בתהליך איסוף הקרשים הקפידו לשלוח את הילדים עם מלווה מבוגר או לחילופין הצטרפו למסע בעצמכם כמו גם למדורה עצמה. ילדים נוטים לראות בתהליך איסוף הקרשים מעין הרפתקה והיא כמובן עלולה להיות מסוכנת כיוון שהאיסוף נעשה בדרך כלל מאתרי בנייה, חורשות סבוכות ועוד. כמו כן, שימו לב שהילדים אוספים רק קרשים עשויים מעץ ולא מחומרים דמויי עץ, כיוון שאלו מזהמים את הסביבה ועלולים להידלק בצורה בלתי מבוקרת.

2.       שימרו על צניעות ועל ילדיכם- מדורות קטנות וצנועות עושות את העבודה לא פחות טוב ממדורות גדולות ומרשימות. מה גם שכך אתם מעבירים שיעור לילדיכם בנושא איכות הסביבה.

3.       התרחקו מהאש- זכרו להתרחק מהאש, כיוון שכוויות לא נוצרות רק במגע ישיר עם האש, אלא גם מחום המדורה במידה ונמצאים קרוב מידי לאש.

4.      שלושה דברים שחשוב לקחת למדורה:

א.      מים- הצטיידו במי שתייה והקפידו להשקות את ילדיכם. למרות שחשוך וקריר בחוץ, במהלך הפעילות ועקב הקרבה לאש הם מאבדים הרבה נוזלים וחשוב שישתו הרבה כדי שלא יתייבשו.

ב.      תכשירים לטיפול מיידי בכוויות- נהוג לחלק כוויות ל- 3 דרגות על פי חומרת הפגיעה והיקפה. חשוב לשים לב למאפיינים של כל אחת מהדרגות ולפעול בהתאם: כוויה מדרגה ראשונה היא כווייה שטחית שהסימפטום שלה הם אדמומיות בנקודה מוגבלת. לטיפול בכוויה זאת רצוי להשתמש בתכשירים על בסיס מיימי בעלי אפקט הרגעה וקירור, לדוגמא אלוורה פורטה של לייף פרושיונל. כמו כן, ניתן לקרר את המקום גם באמצעות מים קרים, אך לא קרים מידי או קרח, כיוון שהכוויה תהפוך לכווית קור. מומלץ להמשיך ולמרוח את אזור הכוויה מספר ימים לאחר הפגיעה עד היעלמות האדמומיות.

טריפלדרם פלוס לכוויות (צילום: רוני ינקוביץ)
טריפלדרם פלוס לכוויות (צילום: רוני ינקוביץ)

כוויה בדרגה 2 היא כוויה עמוקה יותר באזור רחב יותר ומלווה באדמומיות ושלפוחיות. כוויה בדרגה 3 היא כוויה על פני שטח גוף נרחב בשכבות הפנימיות של העור אשר נראה חרוך. בשני המקרים יש לפנות באופן מיידי את הנפגע לקבלת טיפול רפואי.

ג.        תכשירים לטיפול בשריטות ופגיעות שטחיות ואמצעי חבישה- כיוון שהמדורה מתקיימת במרחב הפתוח, עלולים הילדים להיפגע ממסמרים, קוצים, אבנים וכיו”ב. במקרה זה חשוב להבחין האם הפגיעה היא פגיעה שטחית, הכוללת שריטות קלות, הגורמות לאדמומיות ולחבלה קלה לבין פגיעה עמוקה המחייבת פנייה דחופה לקבלת טיפול רפואי. במידה ומדובר בפגיעה שטחית רצוי לחטא את האזור עם מוצרי חיטוי המכילים אלכוהול, למרוח משחה אנטיספטית (לטיפול בזיהום), דוגמת קלנדולה של לייף פרופשיונל, פולידין המכיל יוד וכדומה ולחבוש באמצעות פלסטר. ניתן להשתמש גם במשחות המזרזות את תהליך ההגלדה של הפצע. משחות אלו מכילות פרו ויטמין B5 וויטמין A הידועים כחומרים מזרזי ריפוי.

גם אם אבחנתם שהפגיעה היא שטחית חשוב לעקוב אחריה ולבדוק שאינה מתפתחת לפגיעה עמוקה יותר בעקבות זיהום, אשר מחייבת בדרך כלל טיפול אנטיביוטי וייעוץ רפואי רחב יותר.

5.       הרחיקו ילדים הסובלים ממחלות נשימתיות- בשל ריבוי המדורות בל”ג בעומר מתמלא האוויר בחלקיקי שריפה המסוכנים לילדים שסובלים ממחלות נשימתיות, כגון אסתמה, סיסטיק פברוזיס ועוד. בהתאם לחומרת המחלה הרחיקו אותם מאזור המדורות ואף דאגו לאטום את הבית מפני האוויר המזוהם.

6.       שימו לב מה נכנס למדורה- הקפידו שלא לזרוק או שלא לאפשר לילדיכם לזרוק למדורה מיכלי לחץ, דוגמת ספריי, פלסטיק וקרשים שעשויים חומרים דמויי עץ ומכילים דבקים רעילים. כל אלו דליקים ועלולים בשניות לגרום לדליקה ולהתפשטות בלתי מבוקרת של האש המסוכנת.

כתיבת תגובה