ידועים בציבור – כך תסדירו את זכויותיכם

בעידן בו זוגות רבים בוחרים לחיות יחד, שלא במסגרת המבנה המשפחתי המסורתי, נקראים ידועים בציבור. עו”ד גלית צור – מומחית לדיני משפחה ומגשרת, עושה לנו קצת סדר בבלאגן.

צילום: משה מעוז

זוגות לא נשואים המקיימים חיי זוגיות ומשק בית משותף, אך אינם באים בברית הנישואים- נקראים ידועים בציבור. בשנים האחרונות, יותר ויותר זוגות חיים יחד כידועים בציבור, ואלו זוכים לזכויות שוות כמו כבני זוג נשואים.

ידועים בציבור- הגדרה 

ידועים בציבור הם בני זוג אשר אינם נשואים כדת וכדין, אך עדיין נחשבים מבחינה משפטית כזוג בעל זכויות שונות, עם זאת חשוב להבין שמכיוון שנושא ידועי בציבור אינו מעוגן בחקיקה נדרשים לא פעם בני הזוג להוכיח כי אכן הם כאלה.  

בעיני הפסיקה מדובר בזוג הנמצא במערכת יחסים רומנטית ומנהל משק בית משותף. 

לרוב בהינתן קיומם של  שני תנאים אלה, יכיר בית המשפט בזוג כידועים בציבור.

זוגות ידועים בציבור, זכאים לזכויות רבות כגון: זכויות מן המוסד לביטוח לאומי, זכויות ירושה  וזכות למזונות.  

זכויות ידועים בציבור

זכות הירושה, היא אחת מן הזכויות המשפטיות החשובות ביותר ולא פעם, סבורים ידועים בציבור, כי מאחר ואינם נשואים, לא יהיו זכאים לרשת את אהובם המנוח אך זוהי הנחה שגויה.  

ידועים בציבור זכאים לרשת את בני זוגם, אלא אם קיימת צוואה, המורה אחרת.

אני באופן אישי מיידעת ואף ממליצה לידועים בציבור, כי הם יכולים לערוך צוואה הדדית, במסגרתה יורישו את רכושם זה לזו. 

כאשר אין חוק המסדיר את מכלול הזכויות והחובות בין בני זוג “ידועים בציבור” מיסוד הקשר בין ידועה בציבור לבן זוגה ייבחן לפי המישור החוזי, במקרה  שלא קיים בין בני הזוג הסכם מפורש של “חיים משותפים”, האבחנה תעשה על פי התנהלות חייהם המשותפים.

החיים המשותפים הם שיוצרים הסכם ועילה לטענת מזונות בת/ן זוג או זכויות הירושה של ידוע/ה בציבור מכוח דיני החוזים, קרי החובה לא להזניח את בת/ן הזוג.

ידוע/ה בציבור, זכאי/ת למזונות מבן זוגה, במהלך חייהם המשותפים. יתרה מזאת, במקרים מסוימים, ת/יהיה ידוע/ה בציבור, זכאי/ת למזונות גם לאחר הפרידה, אלו נקראים מזונות משקמים, הניתנים לתקופה קצובה, על מנת לסייע לה/ו להשתקם כלכלית לאחר סיומה של מערכת היחסים בין בני הזוג. בתי המשפט פוסקים מזונות משקמים בעיקר במצבים בהם צד א’ היה תלוי כלכלית בצד ב’ ועתה, לאחר הפרידה, הוא זקוק לסיוע כספי עד אשר יוכל להסתדר בכוחות עצמו.

הסכם ממון בין ידועים בציבור:

עריכת הסכם ממון מאפשרת לבני זוג ידועים בציבור, לקבל וודאות משפטית באשר למערכת היחסים ביניהם ולעניין זה חשיבות רבה, בעיקר בכל הנוגע אל חלוקת רכוש.

כאשר בני הזוג חותמים על הסכם ממון, הרי שהם קובעים בעצמם את אופן חלוקת הרכוש במקרה של פרידה.

https://galitzur.com

 סיומה של  להסתדר

כתיבת תגובה