ילד שלי מוצלח – להיות הורים לילדים מוצלחים

כולם רוצים שהילד שלהם יהיה מוצלח, אבל מה זה בעצם אומר ילד מוצלח? ואיך אנחנו כהורים, יכולים לעזור לילד להפוך לכזה? 

(shutterstock) ילד שלי מוצלח
(shutterstock) ילד שלי מוצלח

מאת : גל שביט
הרשת מלאה כתבות המספרות מה הורים צריכים לעשות כדי שילדם יהיה מוצלח, אבל מה הוא ילד מוצלח בכלל? ואיך עוזרים לו להפוך לכזה? אז בואו קודם כל נגדיר מה, לדעתנו, הוא ילד מוצלח. ילד מוצלח הוא כזה שגדל להיות מבוגר המסוגל לדאוג לעצמו מכל הבחינות, להשתלב במעגל העבודה והחברה, להיות חסין נפשית ולהתמודד עם הצלחות וכישלונות – כן, גם כישלונות. עכשיו, כשהגדרנו מה הוא אדם מוצלח, איך עוזרים לילדנו שלנו להתפתח ולהפוך לאדם כזה?
התמודדות עם קשיים
עוד לא נולד האדם שחווה חיים מושלמים נטולי סיכון, נטולי כישלונות, נטולי פגיעה. אדם מוצלח הוא אחד שיודע לאסוף את עצמו לאחר שחווה כישלון או פגיעה ולהתקדם הלאה – להמשיך ולהתמודד מול האתגר הבא מתוך ידיעה שהצלחה אינה תלויה בכישרון בלבד אלא היא גם תוצר של הרבה עבודה, לעיתים גם עבודה קשה.
כדי שילד יגדל להיות אדם היודע להתמודד עם קשיים, עליו לחוות, ללמוד ולהתנסות בהם כבר מגיל צעיר. הילד מתקשה בהכנת השיעורים? זה בסדר גמור להסביר לו, אבל לא צריך להכין את השיעורים במקומו. אם ראיתם שגיאת כתיב בעבודה שהוא הכין – השאירו אותה. דברים לא מושלמים בחיים. המשמעות והתוצאות של שגיאת כתיב בבית הספר אינן הרות גורל, אבל הציפייה להפיק עבודה מושלמת בכל פעם, בעיקר אם לא הוא אחראי להפקתה, לא רק שלא תלמד את הילד לקחת אחריות על שגיאותיו ולהשתפר לפעם הבאה היא גם תלמד אותו שהעבודה נעשית – גם כאשר הוא אינו עושה אותה, דבר שבחיים האמיתיים כמובן, לא קורה.
לימוד הבסיס
יש נושאים שבבית הספר לא מלמדים אבל הם חלק מהנושאים החשובים ביותר בחיים פוריים ומאושרים. לא מלמדים את הילד התנהלות בטוחה בכבישים, לא מלמדים את הילדים התנהלות פיננסית נכונה, ולימוד כישורים חברתיים נעשה “על הדרך” בעיקר בזמן הפסקה. כל הנושאים הללו הם באחריותכם – ההורים. מחקרים הראו כי ילדים שהתחילו ללמוד מתמטיקה בגיל צעיר מאד, שהגיעו לבית הספר עם ידע בסיסי של מספרים, הבנה של יחסים (מה גדול ממה ולהפך) וכדומה – הצליחו יותר בלימודים, גם בנושאים שלא קשורים למתמטיקה כמו פיתוח יכולות הקריאה והכתיבה שלהם. לכן, ספקו לילדים סביבה שבה יוכלו לפתח כישורים אלו. הזמינו חברים ותנו להם לחלק מנות שווה בשווה בין כולם, אלו הרגלים לחיים.
למדו את ילדכם על כסף, דברו איתם על עניינים פיננסים, כל ילד לרמתו. הסבירו להם מהו חיסכון של כסף, הביאו להם דוגמה שהם יוכלו להבין, למשל שמתנה או שתיים שייחסכו מהם היום יובילו למתנה או צעצוע שווה וגדול יותר שיוכלו לקבל מחר, הרעיון הוא שירגישו ויבינו את התוצאה של מה שיוכלו לקבל בתמורה לאיפוקם. הסבירו להם על פתיחת חסכון לכל ילד ועל מה מצפה להם כשיגדלו, ואם אפשר – השקיעו יחד איתם את דמי הפסח בחסכון ובדקו איתם איך גדל הסכום בקופה. דברו איתם גם על המטרות שלהם, מה יעשו עם הכסף כאשר יחסכו מספיק.
לעיתים לא מספיק לדבר ולכן הראו להם דוגמה להתנהלות כספית נכונה. זה בסדר גמור אם הילד יראה איך מנהלים את תקציב הבית או את ההחלטה לוותר על דבר מה לטובת אחר. זה מצוין לדבר איתו על הטיול המתוכנן עוד שנה כי כרגע חוסכים לקראתו.
לבצע מטלות בבית
כשילד יודע מה הם תחומי האחריות שלו בבית הוא לומד מספר דברים. קודם כל (וגם זה אינו טריוויאלי, לימים תעריכו זאת) – הוא לומד לבצע את מטלות הבית, והוא יעריך זאת כשייצא כבוגר עצמאי לעולם ויצטרך להיות מסוגל להכין לעצמו אוכל, לשטוף כלים או להפעיל מכונת כביסה. כבוגר יהיה עליו להתמודד גם עם מטלות אלו וייקל לו כשיידע לבצען היטב עוד מבית. לכן, בשלו עם הילדים, צאו איתם לקניות, שלבו אותם בימי הניקיונות והסבירו להם על תחום שעליו הם יהיו אחראיים. זה יכול להיות להוציא את הכלב לטיול ערב, לשטוף את הרכב או להשקות את העציצים. כל ילד בהתאם לגילו ויכולתו.
ערך מוסף לגישה זו, הוא בניית הקשר המשותף עם הילדים והקניית ביטחון, מסוגלות ומיומנויות הדרושות לעתיד, הם גם ילמדו שהדברים לא קורים מעצמם – יש מי שעושה אותם וזה דורש השקעה, זה ייצור בהם הערכה לפועלכם ולהשקעתכם בבית ובהם. מחקרים הראו שילדים שביצעו מטלות בבית גדלו להיות בוגרים עצמאיים ומצליחים יותר. דוגמה אישית גם היא משחקת תפקיד – ילדים לשני הורים עובדים הצליחו יותר בבגרותם.
תגמול על השקעה והתמדה – לא על הצלחה
טיפ אחרון וחשוב מאד הוא על מה וכיצד יש לתגמל את הילדים. רבים מתגמלים ילדים על הצלחות – ציון מאה במבחן או זכייה בתחרות. תגמול לא חייב להיות חומרי, גם תשבחות והערכה כנה מהוות תגמול עבור הילד. ילד כשרוני הוא ברכה, אבל כשרון הוא רק 10% ממרכיבי ההצלחה, 90% הם השקעה והתמדה. ילד כשרוני שאינו מתמיד ומשקיע, לא בהכרח יצליח. תגמלו את הילדים דווקא על התמודדות, על השקעה, על התמדה.  וזכרו כי תגמול אינו חייב להיות בהכרח כספי – הבטחה לבילוי משותף, למשל, לפעמים שווה יותר מכל שטר.