לא מה שחשבתם: טלוויזיה יכולה להיות חינוכית לילדים

יותר ויותר הורים מגלים בשנים האחרונות את היתרונות של צפייה בטלוויזיה עבור הילדים. אז מה הסיבות לכך ואיזה יתרונות מסתתרים בתוך המסך הקטן? הנה 5 דברים שאולי לא ידעתם

טלוויזיה יכולה להיות חינוכית לילדים
טלוויזיה יכולה להיות חינוכית לילדים

מסך טלויזיה משמש ברוב המקרים כמוקד הפעילות וההתרחשות של הסלון הביתי. עם זאת, החל מאמצע המאה הקודמת התעוררה המון ביקורת על השימוש במסך הקטן ועל ההתמכרות אליו לכאורה מצד גברים ונשים בגילאים שונים. מצד שני, מאז השתנו הרבה דברים ויותר הורים מבינים כיום שטלוויזיה יכולה להיות חינוכית לילדים שלהם.
הנה למשל כמה יתרונות של צפייה בטלוויזיה שאולי לא לקחתם בחשבון:

  1. הטלוויזיה מלמדת את הילדים שלכם שפות זרות

תכניות באנגלית, בספרדית, ברוסית ובצרפתית חושפות את הילדים שלכם לשפות זרות. גם אם הם לא מבינים כל מילה, עצם הצפייה בדמויות שצורת ההגייה שלהן מעט שונה מזו שהילדים מכירים יכולה לפתוח בפניהם אופקים חדשים. בטווח הארוך, זה גם עשוי לעזור לילדים לרכוש שפה נוספת.

  1. יש תכניות שמסייעות לילדים שלכם להתפתח

יצרני תוכן בטלוויזיה משקיעים זמן, כסף ויצירתיות בתכנים חינוכיים שמסייעים לילדים להתפתח. אם ההורים לוקחים אחריות ובוחרים בקפידה את התכנים הרלוונטיים, הם יכולים להציע לילדים שלהם עולם ומלואו של מוזיקה וצבעים.
כך למעשה משיגים הילדים וגם ההורים למידה משמעותית שנשארת אפקטיבית הרבה אחרי שמכבים את המסך. בינינו, גם במערכת החינוך כבר מבינים שהוראה פרונטאלית ומסורתית לא מתקרבת באפקטיביות שלה לתכני וידאו, תמונות ומשחקים אינטראקטיביים.

  1. גם ילדים צריכים לנקות את הראש

צפייה בטלוויזיה יכולה לשמש את הילדים ככלי להירגע אחרי יום עמוס בגן ובבית הספר. אנחנו כהורים נוטים לזלזל בזה, אבל גם ילדים צריכים לנקות את הראש. בדיוק כפי שהטלוויזיה משמשת אותנו על מנת לשכוח מהצרות, ילדים יכולים לעשות את אותו דבר – כל עוד אנחנו כאמור מקפידים לבחור עבורם את התכנים ולפקח מרחוק.

  1. צפייה בטלוויזיה משפרת אוריינות טכנולוגית

רוב ההורים לא באמת יכולים להרחיק לצמיתות את אמצעי הטכנולוגיה השונים מהילדים וגם אין סיבה לעשות את זה. לחילופין, מה שכדאי להקפיד עליו הוא ללמד את הילדים איך להשתמש בטלוויזיה וכיצד לשפר אוריינות טכנולוגית.
אם הילדים מתרגלים למסכים, לכפתורים ולשלטים מגיל צעיר, יהיה להם אולי קל יותר להסתדר עם המחשבים בעבודה ועם הטלפון הנייד באוניברסיטה. בסופו של דבר, זה התפקיד של הורים וטלוויזיה משמשת אותם ככלי עזר חיוני כדי למלא אותו.

  1. טלוויזיה מאפשרת זמן איכות משותף להורים וילדים

הורים וילדים יכולים לצפות יחד בטלוויזיה כדי להרוויח זמן איכות משותף. בעידן שבו יש סביבנו כל כך הרבה גירויים, כל המשפחה צריכה להרשות לעצמה לראות מדי פעם סרט בסלון ולאחר מכן לשוחח עליו כדי להחליף חוויות.

כתיבת תגובה