מקום – מופע חדש של להקת ורטיגו

להקת מחול ורטיגו מציגה מופע חדש “מקום Makom” בכורה עולמית ליצירה של נעה ורטהיים. מופע מדהים וחוויתי, מילה של “אמא נגה”.

צילום: אלעד דבי

מאת : יהודית סטרובולסקי

להקת מחול ורטיגו מעלה את “מקום Makom” עבודתה החדשה של נעה ורטהיים הכוריאוגרפית והמנהלת האמנותית של הלהקה בשיתוף עם רינה ורטהיים קורן .

 ב”מקום Makom “עוסקת נעה ורטהיים במישור הקיומי ובשדה הרוחני ומערבת את הפנים עם החוץ. בין שני אלה היא מרגישה את ההשראה שבתנועה. שם נמצא “החיפוש שמבקש לשוב אל המקום שמקרב אותנו אל עצמינו ” היא אומרת.

כשהיא מתבקשת להסביר את העבודה היא מפשטת : “העבודה עוסקת ב”צלם” וב“תבנית”. הצלם הוא התוכן, הרגש, הנשמה וכל המערכת הפנימית . התבנית היא הגוף, המבנה שעוטף ומחזיק את הכל . בין שני אלה נמצא הזמן -אחד האתגרים הגדולים. כולנו יודעים שבאיזשהו שלב נעצור בין אם מוקדם ובין אם מאוחר. במקום הזה של הזמן מתעוררות שאלות הקשורות בחוויה הישרדותית “איך הוא נגמר? היכן הוא נופל?  ואתן ההבנה שעכשיו אנחנו נמצאים במרחב, במקום  בזמן ומסה של הגוף וזה כל מה שמתקיים. מבנה קסום שאנחנו נולדים אתו וצריכים לפענח אתו את שבילי החיים” .

צילום: אלעד דבי

הכוריאוגרפית נועה ורטהיים חברה לרן בגנו, האחראי למוסיקה, ולמעצב האופנה ששון קדם וביחד יצרו יצירת מחול מפעימה כשהמוסיקה הינה שחקן ראשי בעצמה- המקום.

המופע מציג תמונות ייחודיות ומרשימות  שמגיחות אל קדמת הבמה באמצעות הרקדנים הכול כך מוכשרים והאביזרים , בולי העץ.

מקום של להקת ורטיגו  מעניק לליאונרדו דה וינצ’י תחייה מחודשת וזאת באמצעות גשר  דה וינצ’י שנבנה על הבמה בעזרת הרקדנים. הגשר שתוכנן על ידי הגאון ליאונרדו דה וינצ’י, נקרא על שמו ומתאפיין במבנה פיסיקלי של קשת הבנוי על שני עקרונות של כוח המשיכה והחיכוך .המבנה כה חזק ואיתן כך שכאשר כוח המשיכה והחיכוך מתקיימים נוצרת מסה איתנה במיוחד כך שהמוטות לא יכולים להשתחרר בדיוק כמו הנפש והגוף.

הגשר הייחודי שמתייצב אט אט על הבמה הוא נקודת השיא במופע ובעל נוכחות אנרגית, בלתי מתפשרת ובולטת.

צילום: אלעד דבי

הרקדנים ומקלות העץ יוצרים בסינרגיה  אנרגיה מטורפת, סצנות  ייחודיות עטופות במסתוריות . המקלות כאילו מניעים את הרקדנים אל עבר עולם ייחודי שנוצר בדרמטיות על הבמה.

במופע לדברי נועה ורטהיים  מתקיים מישור קיומי עכשווי , לצד מרחב רוחני.

יש כאן חוץ ויש כאן פנים, תרים אחרי מהות, אחרי רצון להבין, לחוש ולקיים את האני הפנימי אל מול הגוף, האלמנט החיצוני שמחזיק את הכול.

לדברי נועה ורטהיים גם הזמן הינו –פרמטר שצריך להילקח בחשבון , אלמנט שחודר לעלילה. הזמן מוביל בין כל הדרכים והמעברים שהחיים בעצם מזמנים.

מופע מדהים וחוויתי , ממליצה בפה מלא מילה של “אמא נגה”.

היצירה תועלה עד לתאריך ה – 16.3.23 ברחבי הארץ.

רקדנים יוצרים :מיכה איימוס ,שון אולס, איתי פרי, עדן בן שימול, רות בן דוד, אילן גולובוביץ, שני ליכט, תיאו סאמזווט

יוצרת שותפה: רינה ורטהיים קורן    מנהלת להקה: סנדרה בראון

לפרטים ורכישת כרטיסים:

כתיבת תגובה