סיפור … פשוט

המחזה על פי הסיפור “סיפור פשוט” עם השפה העברית המעולה שאותה לש ויוצר ובורא את דמויותיו ש”י עגנון, זוכה לעיבוד מחודש עם שחקנים מהשורה הראשונה, ביניהם וותיקים כמו יבגניה דודינה וצעירים כמו שפי מרציאנו ודנה ידלין ותפאורה מודרנית מרתקת שמשנה את פניה בקלות לפי התזמון והנושא, דינמיקה של ציורים על גבי מחיצת זכוכית ותנועה וקצב תמידיים המעניקים עניין בהצגה. 

סיפור פשוט (צילום: ז'ראר אלון)
סיפור פשוט (צילום: ז’ראר אלון)

מאת : הלן שי.
הסיפור מתרחש בעיר ששמה “שיבוש” (והכל אכן משתבש בה).
הגיבורים העיקריים בעלילת סביב ציר המחזה הם הירשל ואמו צירל.  הירשל הגיבור הצעיר הטראגי המאוהב בבלומה נאכט – הנערה היתומה המתגוררת אצל משפחת הורוביץ ומשמשת כמשרתת, הוזה וחולם עליה, משחק ומדבר איתה, אך נאלץ לוותר על חלומותיו לטובת השידוך שאימו מייעדת לו ולחתונה כפויה. הירשל הבן מאוהב בבלומה היתומה אבל אמו השתלטנית צירל מחליטה שעליו להתחתן למינה האמידה והיא עושה את כל מה שניתן כדי להצליח במשימתה, מגייסת את משפחתה עד שמצליחה להביא אותם לברית הנישואין.
סיפור פשוט (צילום: ז'ראר אלון)
סיפור פשוט (צילום: ז’ראר אלון)

צירל (ייבגניה דודינה המעולה) אשה יפה מניפולטיבית, שולטת וסוערת, דרמטית ועם כושר ביטוי מעולה, בדמות של אישה קרה שחותרת להגיע למטרותיה.
הירשל – שעובר במהלך המחזה שינוי פסיכולוגי מנער צעיר מאוהב ומלא שמחת חיים לגבר שדעתו נטרפת עקב התרחקותו מנשוא אהבתו והזיותיו על בלומה מביאים אותו על סף השיגעון. נפשו המתערערת באה לידי ביטוי במשחק נפלא כולל המוזיקה הנלווית ברקע. הירשל חלש ואינו יכול לעמוד בפני אימו שנענשת בדרך עקיפין על שגעונו של בנה. הוא הולך לטיפול אצל ד”ר לנגזם שמחזיר אותו למציאות, אבל לא מביא לפתרון לתסכוליו וגם לא לקללה שרובצת על בני משפחתו. שום דבר לא משתנה במשפחה שלו כולם נשארים באותו מצב במהלך ההצגה אמנם להירשל נולד תינוק אבל יחסיו עם אשתו ומצבו הנפשי לא משתפרים.
yhu7i787878לסיכום, “סיפור פשוט” הוא מחזה לא כל כך פשוט על גורלם של אוהבים וזוהי דרך נפלאה להביא את הצעירים להכיר את סיפוריו של ש”י עגנון – ואת השפה המשובחת של גדול הסופרים שזכה בפרס ישראל לישראל ובפרס נובל לספרות.
סיפור פשוט (צילום: ז'ראר אלון)
סיפור פשוט (צילום: ז’ראר אלון)

(קלאסיקה יהודית עפ”י ש”י עגנון ובמרכזה בלומה נאכט, נערה יתומה, מגיעה אל בית קרוביה, ברוך מאיר וצירל הורוביץ, בכדי למצוא בביתם קורת גג. למשפחת הורוביץ בן יחיד – הירשל.  הירשל מתאהב בבלומה, אולם אמו משפיעה עליו לשאת את מינה, בתו של כפרי אמיד. הירשל אומלל בנישואיו עם מינה ולבו נתון לבלומה, אלא שמחמת חולשת אופיו, הוא נושא את סבלו בדומיה, עד שלבסוף נטרפת עליו דעתו ומעבירים אותו לבית החלמה בלמברג.  משהבריא, הוא חוזר למשפחתו. מתוך אהבה לבניו וכבוד לאם בניו, משלים הירשל עם חייו והופך לבעל בית נדיב ומעורב בין הבריות בעירו.)
מחזה קלאסי עפ”י ספרו של הסופר ש”י עגנון
עיבוד : שחר פנקס
בימוי : שיר גולדברג
השחקנים: הירשל הורביץ – שפי מרציאנו
צירל קלינגר, אמו – יבגניה דודינה
ברוך מאיר הורביץ, אביו – רוברטו פולק
בלומה נאכט – דנה ידלין
מינה צימיך, אשתו של הירשל – היה שלו
ברטה צימליך, אמה שלמינה – רותי לנדאו
עיצוב תלבושות : עפרה קונפינו
מוסיקה : דניאל סלומון
עיצוב תפאורה : שני טור
עיצוב תאורה : זיו וולושין