ספר – מישהו שהכרתי פעם

“מישהו שהכרתי פעם” הוא ספר הביכורים של הסופרת מיכל יודלמן או’דוויר, מתרגמת במהדורה האנגלית של הארץ וניו יורק טיימס ובו קובץ סיפורים. נחמד…

מישהו שהכרתי פעם (צילום" יח"צ)
מישהו שהכרתי פעם (צילום” יח”צ)

אני מאד אוהבת לקרוא ספרים. יש פעמים שהספרים לוקחים אותי למחוזות אחרים ותמיד נשאר בי משהו מכל ספר שאני קוראת.
“מישהו שהיכרתי פעם” של מיכל יודלמן או’דוויר הוא אוסף של סיפורים קצרים המאוגדים בכריכה אחת. אין קשר בין הסיפורים. ממש כמו לקרוא פוסטים בפייסבוק.
בין הסיפורים הרבים אישה פוגשת באקראי בן של אהוב מימי השירות בצבא. הפגישה מחזירה אותה לעבר ומטלטלת את עולמה. זאת נקודת הפתיחה בסיפור הראשון בקובץ זה. כמוהו כל הסיפורים כאן עוסקים בדרמות המתקיימות בחיי שגרה כביכול. הם פותחים צוהר לנפש חסרת המנוחה של הדמויות, שכל אחת מהן תקועה או מחפשת משהו שאינו בר­־השגרה.
עיתונאית, המתאהבת בסוכן מוסד ונוסעת בעקבותיו לקהיר בעיצומו של האביב הערבי, עומדת לגלות שאהובה נחטף; אישה דכאונית, ששכלה את ארוסה במלחמת יום כיפור, רוקמת קשר עם מתנדב זר בן שבע־עשרה; אישה אחרת נקלעת לשכונת רפאים בדיסטופיה תל אביבית, שם היא מוצאת תנועת מחתרת הפועלת ליצירת עתיד אלטרנטיבי. אלה רק חלק מהתרחישים המניעים את העלילות.
סיפורים מסוימים מפיחים חיים בעולם הולך ונעלם: ילדות בקיבוץ בתקופת הצנע; אהבה בימי קום המדינה.
עלילות אחרות מתרחשות על רקע אירועים אקטואליים כהרס העיתונות, רצח רבין או ילדה סודנית המתמודדת עם רדיפות בדרום תל אביב.
כל אחד ימצא את עצמו באחת הסיטואציות המתוארות. לי אישית, הסיפור קצר פוף והוא נגמר, הותיר תחושת ריקנות, אכזבה, עניין, אני רוצה עוד… לדעת מה קורה בהמשך. הסיפורים בספר מעוררים כמיהה לתמימות שאבדה, לאהבה שנכזבה, לארץ שהייתה ואיננה. אם אתם אוהבים סיפורים קצרים בטוח תהנו 🙂  מילה של “אמא נגה”.
יש לציין שבאירוניה דקה, הומור ואהבת אדם יוצרת הסופרת מיכל יודלמן או’דוויר פסיפס של דמויות ומצבים נוגעים ללב.
“מישהו שהכרתי פעם” מאת : מיכל יודלמן או’דוויר
הוצאת אוריון ספרים.
מחיר: 70 ש”ח.
ניתן להשיג בחנויות הספרים השונות.