סרט – רוחות אינישרין

“רוחות אינישרין “, סרט המועמד לאוסקר ב-9  קטגוריות שונות הוא סרט קטן על חברי ילדות שמערכת היחסים ביניהם השתבשה ביום בהיר אחד באי מבודד בחופה המערבי של אירלנד והובילה להתרחשויות הרות גורל. מילה של “אמא נגה“.

באדיבות פורום פילם

מאת: שרית כץ

הסרט “רוחות אינישרין” מגולל את סיפורם של שני חברים וותיקים, פאדרייק אותו מגלם קולין פארל וקולם, אותו מגלם ברנדן גליסון, אשר מחליט לסיים את חברותם רבת השנים. פאדרייק, אשר לא מבין את הסיבה מנסה בכל כוחו ונפשו לשנות את החלטתו של קולם ולא בוחל בדבר כדי למנוע את הגזירה. קולם, מציב אולטימטום קיצוני כדי להבהיר את כוונתו  והאירועים הבאים מגיעים לכלל התרחשויות בלתי צפויות.

הבימאי מרטין מקדונה, שסרטו “שלושה שלטים מחוץ לאבינג מיזורי” היה מועמד לאוסקר במספר קטגוריות בשנת 2017 וזכה בפרס השחקנית הראשית ובפרס שחקן משנה.

הסרט מתרחש על רקע מלחמת האזרחים באירלנד והדיה מגיעים עד לאי המבודד. המלחמה מסמלת כמטאפורה את הרגשות הסוערים באי לאחר הסנסציה שהטיל קולם על פאדרייק, ושיש לה הדים באי הקטן והמבודד, שכל מה שקורה בין המספר המועט והמצומצם של התושבים ידוע לכל.   

הסרט הוא סרט איטי וקטן אך אנושי ,הנושא אווירה פסטוראלית עם צילומים ומוסיקה על רקע הנופים המרהיבים הכה מיוחדים של אירלנד וצפון אנגליה. השקיעות הציוריות מוסיפות לאווירה הכה מיוחדת בסרט על רקע הרגשות הסוערים של הנפשות הפועלות.  

הסרט משלב בחובו, קומדיה ודרמה כאחד והפסטוראליות הקיימת לאורכו של כל הסרט מתנגנת בד בבד עם היצרים הסוערים בסרט ובמיוחד בהתרחשויות בין החברים,אגב, האפלטוניים לחלוטין.

כל הסרט חשתי את רוחו וסרטיו של אינגמר ברגמן שכה השפיעו עלי בשנות השישים בנערותי.  דמות אחת בסרט הנוכחי לקוחה ללא ספק  מסרטו “החותם השביעי”, על פי שיקול דעתי.

סרט מומלץ לחובבי הקולנוע האיכותי מילה של “אמא נגה

באדיבות פורום פילם

 רוחות אינישרין –

ומי ביוצרים:

בימוי: מרטין מקדונה

תסריט: מרטין מקדונה

הפקה: גרהאם ברודבנט, מרטין מקדונה, פיט צרנין

צילום: בן דיוויס

עריכה: מיקל נילסן

פסקול: קרטר בורוול

שחקנים:

קולין פארל – פאדרייק

ברנדן גליסון – קולם

קרי קונדון – שיבון

בארי קיון – דומיניק

אורך הסרט : 114 דקות

כתיבת תגובה