סרט – ריספקט –  Respect – אריתה פרנקלין

‘ריספקט’ עוקב אחר התפתחות הקריירה של אריתה פרנקלין, האישה והאגדה. בתפקיד אריתה השחקנית ג’ניפר הדסון, שנבחרה ע”י אריתה לשחק את דמותה בסרט. ליהוק מצויין, מוזיקה נהדרת, שבבים ורמזים של מידע בסרט ארוך מידי, לטעמי. מילה של “אמא נגה”.

מאת : דפנה זהבי.

ריספקט (באדיבות פורום פילם)

‘ריספקט’ הינו סרט העוקב אחר התפתחות המקצועית  של הזמרת  אריתה פרנקלין, מימי ילדותה בהם  שרה במקהלת הכנסייה של אביה והייתה הקול העולה  וחלק מקהילה תוססת בדטרויט, ארה”ב על רקע יחסים קשים בין קבוצות אתניות שונות  ועד עלייתה למעמד של “כוכבת על”. הסרט מגולל את סיפור מסעה המטלטל והבלתי  יאמן של המוזיקאית האדירה עד  למציאת האופי הייחודי והאותנטי של יצירותיה אשר הובילו אותה לתהילה.

הסרט, מגולל את סיפר חייה של אריתה פרנקלין האגדית, החל מילדותה ועד להשתתפותה טקס “פרסי מרכז קנדי” בסוף 2015, בו היא שרה וגורמת לנשיא אובמה להזיל דמעות.

אבני הדרך בחייה של “רי” נוגעות ביחסי גברים – נשים, סודות ושקרים, הורים -ילדים, משפחתיות חמה מול כוחנות והשתקה, קוים אשר עיצבו את דמותה של אריתה פרנקלין.

המשפחה מוסיקלית, מפורסמת ומסורתית, אב כומר בפסטסטי מטיף ומוביל קהילה ואמה היא זמרת מפורסמת אשר עוזבת בנסיבות עלומות את המשפחה ומתה בפתאומיות סמוך לאירוע משמעותי אחר בחייה של אריתה פרנקלין. בצל הטראומה, מתגלה המאבק הפנימי העצור אל מול כוחה של הקהילה המושכת לחזור ולתפקד באופן תקין ושרותי ההשתקה של הכאב וביטויו בשירה קהילתית.

ריספקט (באדיבות פורום פילם)

כל העלילה, חשתי בצל הכבד. כמו ענן קודר,  ממנו מאירות קרניים המראות לי רק את מה שבחר הבמאי להראות, בעוד שחלקים אחרים מוסתרים מעיננו ואך נרמזים. מי שחד עין, יכול היה לאסוף את פיסות המידע המטושטשות ומי שהגיע להנות משירתה, יכול היה לבחור להנות מן העלילה ומדמותה האייקונית. זו היתה אפשרות, לראות או להתעלם.

לי, קשה היה להתעלם מן הרצון לטשטש את המורכבות של חייה של פרנקלין ואת יחסיה הכוחניים  עם  גברים המנווטים את  חייה. אביה, החביב כלפי חוץ אך רודן בביתו, שולט ביד רמה בהתנהלותה ובקריירה שלה, מתעלם מן הקשיים של בתו, ויחסיה עם מי שהיה בעלה הראשון, אביהם הסודי שלושת ילדיה הראשונים אותם ילדה בגיל מאד צעיר.

פרנקלין חווה משבר, אחרי הרצחו של מרטין לותר קינג ג’וניור, אשר מוביל אותה לשתייה כפייתית עד אבדן חושים אשר במהלכו מתגלה אליה דמותה של אימה המנוחה, מנחמת ומכילה, אשר נוטעת בה כוחות  לקראת חזרה הדרגתית אל הכנסייה, ריפוי והתעוררות לקריירה אדירה.

גילוי נאות , באתי לשמוע מוסיקה טובה ולחוות את דרכה אל התהילה  של זמרת שאהבתי. בפועל, מכל הסרט הארוך, הפרוס על למעלה משעתיים, מצאתי עצמי מלקטת פיסות מידע נסתרות  על דמותה המרשימה והרב גונית ונותרתי עם תמונת פניה  של “רי” , כך כינו אותה בחיבה יתרה , הילדה בת העשר, ישובה על מיטתה בחדרה ולא יודעת מה מזמן לה העתיד.

ריספקט, הוא לא רק סרט על חייה של אריתה פרנקלין או שם של שיר, ריספקט, על כבוד או העדרו בעידן של ME TOO . ריספקט – 9/10 בסולם זהבי. מילה של “אמא נגה”.

ריספקט (באדיבות פורום פילם)

ארה”ב, 2021

אורך הסרט: 144 דקות

בימוי: ליזל טומי

משתתפים: זוכת האוסקר ג’ניפר הדסון (‘נערות החלומות’), פורסט וויטאקר, מרי ג’יי בלייג’.

כתיבת תגובה