פליטות בקרב תינוקות – האם זה תקין?

מרבית התינוקות פולטים לפחות פעם ביום, אבל כשהתינוק פולט בתכיפות הורים רבים מתחילים לדאוג: האם הוא מקבל מספיק אוכל, האם זה מפריע לו והאם פליטות מרובות ישליכו על קצב הגדילה שלו. האם זה תקין? כל התשובות? 

כל הזכויות שמורות
כל הזכויות שמורות

תינוקות רבים פולטים מיד לאחר הארוחה או עד כשעתיים לאחריה. מדובר בתופעה פיזיולוגית נורמלית שכמעט כל הורה שני מדווח עליה. הפליטות מתרחשות בעיקר עקב חוסר בשלות תפקודי של הסוגר הממוקם בין הקיבה לושט, המאפשר למזון הנוזלי שהתינוק אוכל לעלות חזרה במעלה הושט אל הפה. כ 20% מהתינוקות מוגדרים כתינוקות פולטים. תינוקות הפולטים למעלה מפעמיים ביום למשך 3 שבועות ברצף ואף יותר מכך ועדיין גדלים ומתפתחים באופן תקין. תופעת הפליטות רווחת אצל תינוקות אפילו עד גיל שנה אך במרבית המקרים, הפליטות חולפות מאליהן כשהתינוק בן 6-12 חודשים כאשר הוא כבר אוכל  מזון מוצק  בנוסף לחלב אם או תמ״ל ומחזיק עצמו באופן יציב. באופן כללי, לא מדובר בתופעה מדאיגה היות שכל עוד התינוק בריא בדרך כלל, עולה במשקל באופן תקין ומתפתח כמו שצריך זה לא מזיק או מסוכן. יחד עם זאת, לעיתים התופעה מלווה באי שקט ואי נוחות בעת ההאכלה ואף לאחריה ובמקרים מסוימים, בשל חומציות בושט עלולה להתפתח דלקת בושט שביטוייה מלבד פליטות מרובות הן חוסר שקט, בכי בעת הארוחה, חוסר עליה במשקל ועוד. לכן, במקרה והתינוק שלכם פולט הרבה מומלץ לגשת להתייעץ עם רופא ילדים ולהבין האם יש צורך בשינוי התנהגותי או תזונתי על מנת להקל עליו.
אדם רוזנברג, זוהר ברזילי (כל הזכויות שמורות)
אדם רוזנברג, זוהר ברזילי (כל הזכויות שמורות)

אז איך מקלים על התופעה?

  1. האכילו את התינוק במנות קטנות, והימנעו מהאכלת יתר. לא כל בכי מעיד בהכרח על רעב!
  2. השתדלו להאכיל כשהתינוק כשראשו מוגבה ולא בשכיבה.
  3. בהאכלה מבקבוק חשוב שקצב הבליעה לא יהיה מהיר מדי, על מנת שלא ייכנס אוויר יחד עם המזון . לכן, מומלץ להתאים את שלב הפטמה לקצב ההאכלה הרצוי לתינוק כך שחור הפטמה לא יהיה גדול מה שימנע אכילה מהירה מדי.
  4. בתום הארוחה אל תמהרו להשכיבו והמשיכו ולהחזיק את התינוק במצב מאונך ללא טלטולים ומשחקים במשך חצי שעה (גם אם כבר גיהק).
  5. וודאו כי אתם בסביבה נקייה מעישון.
  6. הקפידו על החתלה מרווחת דיה שלא לוחצת על הבטן.
  7. ניתן להגביה את מזרון מיטת התינוק לזווית של עד 45 מעלות.
  8. במידה ואתם מזינים בתמ”ל נסו להשתמש בתחליף חלב ייעודי המכיל את כל רכיבי התזונה שהתינוק זקוק להם לגדילה ולהתפתחות ובנוסף גם עמילן כגורם מסמיך שמסייע למזון להישאר בקיבה, לעלות פחות למעלה חזרה אל הושט והפה ובכך מפחית את תדירות הפליטות.

פרוביוטיקה ופליטות:
פרוביוטיקה היא שם כולל לחיידקים בעלי השפעה מיטיבה עם גופנו כאשר אנו צורכים אותם, בין אם בתוסף מזון או כחלק מהמזון עצמו (למשל ביוגורטים או בתמ”ל). הרכב החיידקים במערכת העיכול של התינוק הנקרא גם מיקרוביום מתחיל להתפתח בגופו החל בלידה ועד סביב גיל שנתיים. זנים פרוביוטיים שונים נמצאו כבעלי השפעות מיטיבות על מערכת העיכול כגון שיפור התנועתיות במעי, הפחתת משך בכי בתינוקות עם גזים וקוליק וחיזוק ההגנה הטבעית של התינוק. אחד מהזנים הנחקרים ביותר בשנים האחרונות נקרא לקטוב צילוס ראוטרי .(L.reuteri) זן זה קיים בחלב אם באופן טבעי והוא נמצא כמסייע למערכת העיכול של התינוק. היתרונות של זן זה הינם רבים וביניהם: הפחתת משך בכי בתינוקות הסובלים מקוליק (כאבי בטן), הפחתת תדירות הפליטות בקרב תינוקות פולטים ושיפור התנועתיות של מערכת העיכול.
באדיבות : רננה מזרחי, דיאטנית קלינית , מנהלת מדעית מטרנה.