פרנץ – סרטו החדש של פרנסואה אוזון

רוצים לצפות בסרט שהינו מלאכת מחשבת קולנועית? לכו  לצפות בפרנץ. מילה של אמא נגה
מאת: שרית כץ

פרנץ
פרנץ

סרטו החדש של אוזון שנוצר בהשראת “Broken Lullaby”, סרטו של ארנסט לוביטש מ-1932, מגולל את סיפורה של אנה, החיה אצל הוריו של ארוסה, פרנץ, שנהרג במלחמת העולם הראשונה. בעיירה הקטנה בגרמניה, שם מתגוררת המשפחה, נוהגת אנה מדי יום לפקוד את קברו של פרנץ, כשלפתע באחד מהביקורים היא פוגשת גבר זר המניח פרחים על קברו של פרנץ. הגבר, אדריאן, המתגלה כצרפתי , מוזמן לחיק המשפחה והעלילה וסיפורו של אדריאן, המשתנה בהתאם להתפתחות הסרט מעוררת באנה רגשות ותשוקות כלפיו כניצנים המתפתחים לפרחים.
דבר המבקרת:
הסרט, שהינו סיפור קטן בתוך עלילה אחת גדולה, המצייר את אירופה השסועה בתום המלחמה, כשכאן באים לכדי ביטוי גרמניה וצרפת, והרוח הלאומנית השרויה בקרב האוכלוסייה כולה, כשהאבל על האבידות בנפש מרחף על כולם.
 

הסרט איטי אך התנגן לו לאורכו באוזניי כאדאג’יו של ויואלדי. אוזון, שהיה שותף גם לכתיבת התסריט, מעלה על נס את הרגשות הרבים הקיימים בסרט, ברבדים שונים , לכדי אנאליזה עד כדי הלוגיקה שברגשות ואינו לוקה משום בחינה ולו במקצת ברגשנות לשמה. טכניקת הצילום אף היא, משתתפת בניתוח הרגשות מצילום של שחור לבן אפור, ועד לצילומי צבע, בתיאום עם אווירת הרגשות שבסרט.

פרנץ
פרנץ

דמותו של פרנץ, המקשרת בין כל הדמויות בסרט, משול לחי, כי רוחו מרחפת על הסרט כולו, והמקשרת בין כל הדמויות העלתה בי הרהור לגבי נצחיות הרוח. הסרט מעלה את השאלה האם עדיפה האמת הכואבת על פני שקר שכל מטרתו היא למנוע כאב מיותר ופגיעה.
סרט מעודן, רגיש, מרגש ואיכותי וקולנוע במיטבו. רוצו לצפות !!!
שחקנים: פייר ניניי, פאולה בר
במאי:  פרנסואה אוזון
תסריט: פרנסואה אוזון, פיליפ פיאזו
ז’אנר:  דרמה
אורך הסרט: 113 דקות
הפקה: גרמניה/צרפת 2016
בכורה: 24/8/17 בסינמטק ובבתי הקולנוע השונים