קן הקוקיה – קבוצת תיאטרון כפר שמריהו

באתי, ראיתי  והתפעלתי – מילה של “אמא נגה”...
מאת: שרית כץ

קן הקוקיה
קן הקוקיה

הקבוצה הוקמה בשנת 2000 והעלתה מחזות רבים. הקבוצה מורכבת משחקנים בלתי מקצועיים  כשרובם תרמו רבות להפקה הן בעריכה, הן בחומרים ועוד. הפעם העלו את המחזה “קן הקוקיה”, מחזה מאת דייל וסרמן עפ”י רומן מאת קן קייסי. המחזה הופק לסרט בשנת 1975 בידי מילוש פורמן ובכיכובו של ג’ק ניקולסון בדמות מק’מרפי. המחזה בתיאטרון כפר שמריהו עובד ובוים בידי אהובה יצחקי, שביימה עשרות הצגות עד שהקימה את התיאטרון.
העלילה מתרחשת בבית חולים לחולי נפש, כשמק’מרפי, אסיר הנשלח הנשלח לשם להערכת מצבו הנפשי בשל אינוס קטינה ומגלה עולם שבו שללו מהחולים את אנושיותם. בראש השוללים עומדת המפלצת הגדולה, האחות ראצ’ד המתעללת בחולים ומתעמרת בהם.  המפגש איתה דוחף את מק’מרפי לצאת למלחמה שסופה טראגי.
קן הקוקיה
קן הקוקיה

המחזה הינו שירת הלל לרוח האדם ולחופש הביטוי העצמי. הלכתי להצגה ולהפתעתי נתקלתי במחזה מושקע עם צוות שחקנים מדהים ובימוי מצויין. שום דבר מכל זה לא עלה בקנה אחד עם מערכת הציפיות שלי טרום ההצגה. מק’מרפי שגולם בידי עמוס סווידי, דמה בעיני לג’ק ניקולסון האגדי, כששאר השחקנים, מפליאים במשחק דרמתי כפי שמתבקש במחזה.  השחקנים הצליחו להעביר את מסר ההצגה של התנשאות עולם הרפואה בכלל והפסיכיאטריה בפרט בבתי החולים כפי שבאה לכדי ביטוי במאה הקודמת ולא נכחדה עד היום. כשרון הבימוי והמשחק בהצגה הנוכחית ביטא את המשמעויות עד תום.
מאוד נהניתי וממליצה לכם להכנס לאתר מרכז וייל לתרבות וקהילה, כפר שמריהו ולבדוק מתי מועלים שם מחזות של תיאטרון כפר שמריהו.  מילה של “אמא נגה” … 
בימוי: אהובה יצחקי
קן הקוקיה
קן הקוקיה

הפקה: ענת עומר
כוריאוגרפיה : נעמה רדלר
איפור תלבושות ותסרוקות:  נאוה שחף
תפאורה וציוד : עמוס סווידי (שחקן בקבוצה)
עריכת סרט: שמעון חסון (שחקן בקבוצה)
שחקנים:
קן הקוקיה
קן הקוקיה

אביאל אהרון – בילי
אילנה שפיגל – ד”ר ספיבי
איתן מנשרוב – הארדינג
אמירה לויט – סנדרה
ארנון גל – פרדי
גליה גת – רקלי
הנרי רייכמן – מרטיני
יונה שיינמן – כרמן
מרינה זיו – שרלוט
קן הקוקיה
קן הקוקיה

משה מעין – ווליאם
נורית פרייס – דוריס פון האובן
סימון תורג,מן – צ’יף
עמוס סווידי – מק’מרפי
צביה שרייבר – רות שוורץ
קן הקוקיה
קן הקוקיה

צחי דב – סקנלון
שמעון חסון – אח
שרון אלדר – קנדי
שרי אלי – ראטצ’ר
ענת עומר – באטרפליי