הצגה “ג’ון גבריאל בורקמן” – מילה של “אמא נגה”

ההצגה “ג’ון גבריאל בורקמן” שכתב המחזאי הנורוגי המוערך הנריק איבסן, מוצג ע”י אנסמבל ‘אספמיה’. מילה של “אמא נגה”.

צילום: ניקול דה קסטרו

מאת : עדי שטרנברג

אולם תיאטרון “תמונע” היה גדוש מפה לפה עם כ-150 צופים שבאו לראות את ההצגה “ג’ון גבריאל בורקמן” שכתב המחזאי הנורבגי הנודע הנריק איבסן שהוצגה על ידי אנסמבל “אספמיה” שמונה 8 שחקנים.

האווירה הייתה ממש ביתית אם כי האוויר היה טעון במתח שהפיצו השחקנים. אני שישבתי סמוך לגרם המדרגות אף התחכחתי עם השחקנים שעלו וירדו מהיציע ישירות לבמה שגודלה כגודל חדר אורחים פלוס בדירה טיפוסית של “מר ישראלי”.

ההצגה החלה באווירה “חורפית” שנתנה את הטון לאורכה- מערכות יחסים מורכבות וטעונות, כל השחקנים לבושים בלבן ובביגוד סגפני משהו ותפאורה מינימלית שהסתכמה בכסא מרופט עליו יושבים השחקנים לסירוגין.

המחזה נע לאט ב”הילוך ראשון” ומתעד את מערכות היחסים הפתלתלות בין כמעט כל צמד שחקנים או שחקניות. בתוך 10 דקות אחרי שההצגה החלה חשתי שהיא שימשה אולי כבסיס לעלילה של המחזה “ביקור הגברת הזקנה” שכתב בכישרון רב המחזאי פרדריק דירנמאט, אשר הוצגה לראשונה 50 שנה לאחר פטירתו של איבסן ב-1906. שם “הגברת הזקנה” והאמידה באה לעיר בה חיה בעבר כדי לנקום באמצעות הונה באלה שהפכו את חייה מששון ליגון. ואילו אצל איבסן- אנה (אותה מגלמת דליה שימקו בכישרון וברגש) מגיעה לביתה שבו התאכסנו אחרים בנדיבות ליבה ו”סוגרת חשבונות” עם אנשים מעברה.

צילום: ניקול דה קסטרו

ה”נאשם” הראשי הוא ג’ון גבריאל בורקמן  אותו מגלם שלום שמואלוב שבמונחים של ימינו אפשר לתאר כ”אוליגרך שירד מנכסיו”- דמות מגלומנית ושתלטנית שמייצרת עולם של אשליות שקורס כהרף עין כמו מגדל קלפים ברגעי האמת. יש בהצגה גם רגעים על סף הקומיות אבל מרביתה מציגה אמיתות ורגעים של ניכור, צער וכאב אנושי.

מדובר בהצגה איכותית שלטעמי מתאימה יותר לימי החורף הנוגים מאשר לקיץ החמים והעליז 🙂 מילה של “אמא נגה”. ההצגה תעלה שוב בחודש אוקטובר.

משך ההצגה כ-65 דקות.

צילום: ניקול דה קסטרו

“ג’ון גבריאל בורקמן” – מחזה מאת: הנריק איבסן 

תרגום: גד קינר 

עריכה: יוסי יזרעאלי וגד קינר 

בימוי ועיצוב חלל: יוסי יזרעאלי 

תלבושות: לירון פניאל 

מוסיקה: תומר יזרעאלי 

תנועה: עומר שמר

תאורה: יעקב סליב 

ניהול אמנותי: דליה שימקו 

עוזר במאי: גיא ישראלי 

שחקנים: דליה שימקו, שלום שמואלוב, הדר גלרון, רפי קלמר, שירה קוריאל, דניאל הייל, הדס מירון, דניאל שפירא

תיאטרון “תמונע”  www.tmu-na.org.il

כתיבת תגובה