ואלה שמות – מילה של “אמא נגה”

“ואלה שמות” אסופה אלטרנטיבית, לאותיות נ.ש.מ.ה עם משמעות אישית, שיזם משה מנילביץ הכוללת גם היא פסוקים לאותיות ה א’-ב’. מרגש 🙂 מילה של “אמא נגה”. ואלה שמות

בראש חודש אלול ובמהלכו עד לראש השנה נהוג לעלות לקברי יקירנו ואף לקברי צדיקים, ללא קשר לתאריך מותם. מכיוון שחודש אלול נחשב לחודש הרחמים והסליחות לקראת עשרת ימי התשובה ויום כיפור, שבו נכתב גורלו של אדם בספר החיים לשבט או לחסד. האמונה היא שעל ידי הזכרת שמות הנפטרים, נגרום להם להיות מליצי יושר עלינו במרומים.
מנהג נוסף בעלייה על הקבר היא לומר אותיות נשמה לזכר הנפטר: אותיות שמו הפרטי ולאחר מכן אותיות נ-ש-מ-ה. משה מנילביץ יזם אסופה אלטרנטיבית בשם “ואלה שמות” הכוללת גם היא פסוקים לאותיות ה א’-ב’.
אלא שהציטוטים מגיעים הן מהמקורות -תהלים, משלי, קהלת, תורה, נביאים וכתובים, וגם משירי משוררים כמו נתן אלתרמן, אברהם חלפי, לאה.גולדברג, רחל, נעמי שמר, דוד גרוסמן, ח.נ.ביאליק, א.אבן עזרא, רחל שפירא, ר’ סעדיה גאון, אברהם שלונסקי ועוד….
היוזמה נבעה בו במשך כמה שנים, ובעיקר מאז נפטר אביו אבא יעקב לפני חמש שנים. כשקרא את אותיות הנשמה א-ב-א-י-ע-ק-ב ואחר אותיות נ-ש-מ-ה. התחושה שהיתה בו עוד קודם, כי לפסוקים אלו אין דבר עם זיכרון אביו המנוח, הצטרפה לתחושה שליוותה אותו בכל אזכרה מאז נפטרה אמו (צילה) לפני 20 שנה, תחושה שהתעצמה והובילה אותו לעשות מעשה.
לכל איש יש שם ומאחורי השמות היו אנשים שאהבנו ושאינם איתנו עוד, ושאנו רוצים לזכור אותם ולנצור דמותם, ובצורה שתדבר אלינו. במשך שלוש שנים עמל על הכנת ספר נגיש יותר, כתוספת או כחלופה. המשתמשים יכולים לבחור לקרוא את כל האותיות המרכיבות את שם הנפטר/ת או מספר פסוקים, לפי בחירה, ניתן לבחור להוסיף את תפילת אל מלא רחמים ואת הקדיש שבסוף הספר או לוותר על קריאתם.
“אני מציע אלטרנטיבה לספר התהלים המסורתי. לא באתי להחליף אותו אלא לתת נדבך נוסף שמאפשר לצקת משמעות לזיכרון של אותו אדם ייחודי שהלך לעולמו.

קיבלתי את הספר לסקירה -הספר בכריכה רכה בגודל מחברת ובו 50 עמודים מאד מרגשים. כל עמוד אות ובו מספר פסוקים המתחילים באותה אות. הציטוטים לקוחים משיריהם של לאה גולדברג, ביאליק, אלתרמן, רחל, שלונסקי, נעמי שמר, רחל שפירא, יונה וולך, תרצה אתר, יעקב גלעד ועוד… כמו כן פסוקים מספר תהילים, משלי, ישעיהו, קהלת, מסכת אבות ועוד…. בחלק השני של הדף צילומי טבע מרהיבים של אורה עטיה. הספר מרגש מאד 🙂 הציטוטים נכנסים ממש ללב ולנשמה. אני יודעת שאני אשתמש בספר לא רק כאותיות נ.ש.מ.ה אלא, בכל ברכה שאחפוץ להעשיר במשפט מרגש. ספר חובה בכל בית 🙂 ממליצה בחום 🙂 מילה של “אמא נגה”.ואלה שמות


מנילביץ שם דגש על מגוון ציטוטים  העוסקים בגברים ובנשים, ציטוטים הקשורים לחווית הפרידה ולזיכרון, משפטים המעידים על תכונות שונות ומשפטים מעוררי השראה ” העוסקים בנשים ובגברים, ציטוטים הקשורים לחווית הפרידה והזכרון,והגנה על החלש והשונה בחברה.”

“ואלה שמות…” / משה מנדלוביץ

ניתן להשיג בחנות האינטרנטית  https://veele-shmot.com/

כתיבת תגובה