זהירות שלג!

לקראת סוף השבוע הנוסף למבלים בחרמון שימו לב : 34 נפגעים פונו מאתר החרמון למרכז הרפואי זיו מתחילת השבוע. אנא, שימרו עליכם ועל ילדכם.

פינוי מוסק של נפגע סקי בחרמון
פינוי מוסק של נפגע סקי בחרמון

פתיחת עונת הסקי ופתיחת אתר החרמון למטיילים וגולשים לבילוי, מביאה עמה, כבכל שנה גם נפגעים שפונו לטיפול במרכז הרפואי זיו בצפת.

מתחילת השבוע טופלו במרכז הרפואי זיו 34 גולשים שנפגעו בדרגות פציעה שונות ובכל הגילאים, מגיל 3 ועד 70.

שתי פגיעות קשות במיוחד נרשמו במהלך יום ג’ ה-15.01.2013: האחת של גבר בן 28 מהמרכז שנפל בעת גלישה ונפגע בחוליות הצוואר והגב. הוא פונה לחדר הטראומה, שם יוצב מצבו וכעת הוא מוגדר בינוני.

המקרה השני, של גבר בן 39 שלקה בליבו והובהל במצב קשה על ידי מסוק, צונתר במחלקת הקרדיולוגיה וחייו ניצלו, ומאושפז במחלקה לטיפול נמרץ לב במצב יציב.

דר חוסיין עאמר, מנהל חדר מיון
דר חוסיין עאמר, מנהל חדר מיון

מרבית החבלות והשברים שטופלו היו בידיים, מאחר ובעת הנפילה הגולשים מנסים לבלום את הנפילה, הם נפגעים, פוצעים ושוברים גפיים. מתוך הפגיעות, 13 פגיעות בכף היד הכוללות: נקעים, שברים וחתכים, 4 מקרי חבלה ופריקות כתף ו-4 פגיעות בחלקים נוספים של היד. כמו כן נרשמו חמישה מקרים של פגיעות באזור הראש והפנים מחתכים ומכות יבשות, כולן קלות, ביניהן של ילדה בת 3 שנחבלה באזור עינה הימנית מנפילה. ארבעה מקרים של חבלות ושברים ברגליים ושני מקרים של פגיעות בחזה ובצלעות.

ד”ר חוסיין עאמר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז הרפואי זיו אומר, כי מידי חורף בעונת הגלישה מגיעים עשרות נפגעים מאתר החרמון עם פציעות בדרגות חומרה שונות לטיפול בחדר המיון וקורא לגולשים לנהוג על פי כל כללי הזהירות הנדרשים על מנת למנוע פציעה קשה. “מידי שנה אנחנו מטפלים בנפגעים רבים המגיעים מאתר החרמון. מרבית הפציעות אינן חמורות, אך יש גם פגיעות קשות ביותר, אשר היו יכולות להימנע על ידי הקפדה על כללי בטיחות בגלישה. חשוב להכין את הגוף לפני כל יציאה ליום גלישה ולבצע מתיחות לשיפור הגמישות, כמו גם תרגילי שחרור בסיום יום הגלישה, על מנת למנוע התכווצויות ומתיחות שרירים. ללבוש בגדים מחממים, מגינים, קסדות וכל הנדרש לגלישה בטוחה. אני מפציר בכל המטיילים בחרמון והגולשים להימנע מלקחת סיכונים מיותרים ולהסתפק בביצועים המתאימים ליכולתם האישית וכושרם הגופני בכדי שלא יסיימו יום מהנה בבית החולים” אומר ד”ר עאמר.

בנוסף מציין ד”ר עאמר, כי בכל מקרה בו מתרחשת פציעה במדרון או שיפוע, יש לעצור את פעילות הסקי ולדאוג להיבדק מיד על ידי רופא, מאחר ופציעה בעייתית יכולה להפוך בקלות לפציעה חמורה במידה ולא אובחנה וטופלה בזמן. “עם כל ההתלהבות והשמחה על השלג הנהדר בחרמון, צריך לזכור, כי סקי הינו ספורט שיש לעסוק בו רק על פי כל כללי הבטיחות. אני מאחל לכל הנופשים והגולשים בילוי נעים ובטוח ומבקש שישמרו על עצמם ועל ילדיהם הצעירים” אמר ד”ר עאמר.

כתיבת תגובה