לונאנה : יש יאק בכיתה

הסרט לונאנה: יש יאק בכיתה, בבימויו של פאוו צ׳וינינג דורג׳י, הוא נציג בהוטן לפרס האוסקר לסרט הבינלאומי. סרט מרגש ומומלץ ביותר 🙂 מילה של “אמא נגה”.

באדיבות סרטי נחשון בע”מ

מאת : תמי זמיר
אוגין הוא מורה צעיר המתגורר בבהוטן המודרנית לכאורה.
הוא חולם לעבור לאוסטרליה ולהגשים את חלומו להפוך לזמר ומנסה להתנער ממחויבותו כמורה, אך לממונים עליו יש תכניות אחרות עבורו. כעובד מדינה הוא מחויב לעוד שנת הוראה והמפקחת שולחת אותו לכפר לונאנה שבהרי ההימליה בבית הספר הכי נידח בעולם . הסרט עוקב אחר מסעו הארוך בתחבורה ציבורית לעבר עיירה הררית, ועוד שמונה ימים ברגל, עד שהוא מגיע לכפר שאוכלוסייתו מונה 58 תושבים סה”כ.
בכפר אין חשמל, אין אינטרנט  ובבניין בית הספר אין לוח, ואין ספרים, ונייר הוא מצרך נדיר, אבל יש תשעה תלמידים ממושמעים ולהוטים ללמוד, ויש שכנים מלאי רצון טוב.
 כצפוי, אחרי שוק הראשוני, הבחור העירוני מתאהב בילדים ובמקום, ואנחנו מתאהבים בהם יחד אתו. 

מדברי הבמאי – “הנושא המרכזי של הסרט הוא החיפוש אחר אושר ותחושת שייכות. אלה נושאים אוניברסליים שכל אחד יכול להתחבר אליהם ללא קשר למוצאו ולרקע התרבותי שלו. רציתי להעביר את הנושאים הללו דרך לונאנה, עולם ואנשים כל כך שונים, לא רק משאר העולם אלא גם מבהוטאן עצמה. רציתי להראות שגם עולם כה ייחודי חולק את התקוות והחלומות שמאחדים את האנושות.”

סרט קטן ומרגש שמלמד שאושר אפשר למצוא במקומות בלתי צפויים .
נופים מדהימים והכירות עם תרבות רחוקה בלתי מוכרת.
הסרט מוקיר תודה לעבודה הכי משמעותית בעולם –  להיות מורה המסוגל לעצב את עתידם של תלמידיו.
אין שום שאלה לגבי מעמד המורה כפי שהיא באה לידי ביטוי אצלנו, היכן שהשפע מדבר.
סרט מרגש ומומלץ ביותר מילה של “אמא נגה”.

דברי הבמאי

המרדף אחרי האושר

בהוטאן היא אומה המצהירה שהיא מרכז של אושר לאומי. כנראה המדינה המאושרת ביותר בעולם. אבל מה זה אומר להיות מאושר? ומאיזו סיבה אנשי בהוטאן אכן מאושרים כל כך? ומדוע, באופן אירוני, יש תושבי בהוטאן העוזבים את המדינה המאושרת בעולם ומחפשים את אושרם בערים הנוצצות במערב?

בסרט הזה רציתי לספר סיפור בו הגיבור , אוגין מנסה למצוא את האושר שלו. אבל הוא נשלח למסע אחר לגמרי. הוא מגיע אל עולם שהוא הכי רחוק מהעולם המודרני. במהלך מסעו הוא מגלה שמה שאנחנו בעצם מחפשים בעולם החומרני החיצוני, קיים למעשה בתוכנו ושהאושר שאנו מחפשים הוא לא המטרה, אלא המסע עצמו.

העמק השחור

הסרט צולם בבית הספר המרוחק ביותר בעולם, בכפר לונאנה הממוקם על הרי הקרח בהימלאייה. אל הכפר השוכן בעמק בין ההרים הגבוהים בעולם ניתן להגיע בטרק רגלי של שמונה ימים. בכפר מתגוררים 56 אנשים בלבד, מרביתם לא ראו חלקים אחרים של העולם.

משמעות המילה לונאנה היא עמק שחור, עמק רחוק כל כך שקרן אור לא מגיעה אליו. הוא כל כך מבודד שעד היום לא מגיעים אליו חשמל או רשת סלולרית. תנאים בשלהם הייתה ההפקה תלויה לחלוטין באנרגיה סולרית.

למרות שזה היה מאתגר בצורה בלתי רגילה התעקשתי לצלם את הסרט בלונאנה. היופי של המקום הפראות והטוהר של התושבים הוו מקור השראה עבורי. רציתי שכל מי שהיה מעורב בהפקה יחווה חוויה משנת חיים זו והאותנטיות של החוויה תשתקף מן המסך.

הנושא המרכזי של הסרט הוא החיפוש אחר אושר ותחושת שייכות. אלה נושאים אוניברסליים שכל אחד יכול להתחבר אליהם ללא קשר למוצאו ולרקע התרבותי שלו. רציתי להעביר את הנושאים הללו דרך לונאנה, עולם ואנשים כל כך שונים, לא רק משאר העולם אלא גם מבהוטאן עצמה. רציתי להראות שגם עולם כה ייחודי חולק את התקוות והחלומות שמאחדים את האנושות.

בממלכת בהוטאן, כל ילד זכאי לחינוך, גם אם הוא גר בלונאנה. המדינה עליה שורה הלך הרוח הבודהיסטי המלא בחמלה ואהבת הזולת מנסה לשמר את המסורת מול חדירת ההשפעה המערבית. בבהוטאן רואים בהשכלה ערך עליון, למרות היות רוב תושבי המדינה כפריים ורועי יאקים. רבים מבני המקום החיים בהרים, לוהקו לתפקידים ראשיים בסרט.

יוצרי הסרט –  

בימוי ותסריט:   פאוו צ’וינינג דורג’י  Paw Choyning Dorji

צילום:               ג’יגמה טנזינג Jigme Tenzing

עריכה:              קו היסיאו יון  Ku Hisao Yun

עיצוב קול:         דו צ’ין טו Du- Chin TU

שחקנים –

אוגין                 שראב דורג’י Sherab Dorji

מישן                אוגין נורבו להנדאפ

סלדון                קלדן לאמו גורונג

פם זאם            פם זאם

בהוטאן 2021 , שפת דיבור דזונגה ואנגלית, תרגום לעברית

109 דקות

הפצה בישראל סרטי נחשון בע”מ

כתיבת תגובה