‘מה נאחל לטבע’ – סדרת ספרים איכותית לילדים

‘מה נאחל לטבע’ היא סדרת ספרים איכותית לילדים, זוכת פרס מנכ”לית משרד החינוך לשנת 2022. הסדרה עוסקת בשיח המשפחתי בחשיבות שבשמירה על הטבע והסביבה ובה 2 ערכות – ערכת ‘סביבה’ , ערכת ‘אוקיינוסים’. מילה של “אמא נגה”.

מה נאחל לטבע

שמירת הטבע והסביבה היא אבן יסוד בחיינו. ‘מה נאחל לטבע’ היא סדרת ספרים שכתב יוסי עקיש המאמין ‘שבחינוך נכון לכל אדם באשר הוא, נבטיח מחויבות חברתית וסביבתית שתיטב עם עולמנו וכלל החיים בו’. לדבריו ‘הסדרה הייחודית מייצגת ערכיות חינוכית- חווייתית, ומאפשרת לכול ילד וילדה מהגיל הרך להתחנך לשמירה על הסביבה ולקבל יותר תוכן משמעותי ואיתו פעילות משפחתית חווייתית מהנה ומעצימה, בה הערכים עליהם גדלנו הם מקור ושיח לאימוץ על ידי הילדים עצמם’.

‘מה נאחל לטבע, היא סדרת ספרים איכותית לילדים העוסקת בנושא החשיבות שבשמירה על הטבע והסביבה ופועלת לשיח ופעילות בנושא בחיק המשפחה. הספרים ‘סביבה’ ו’אוקיינוסים’ מוגשים באמצעות ערכות נושא מרהיבות, היוצרות חוויה עוצמתית בטבע או בבית על ידי פעילות חינוכית מהנה לילדים ולכול המשפחה.

צילום: שלומי ברנטל

הספר הראשון בסדרה: ‘סביבה’-

מבוסס על סיפור אמיתי של מחבר הספר, ‘סביבה’ נולד אי שם באחד הימים בגן “שיבולת” ביישוב קורנית. במהלך לימודיו האקדמיים במסלול הוראה גן א-ב, נחשף יוסי לעשייה חינוכית-ערכית בגן שיבולת על ידי הצוות ברשותה של תלמה הגננת, המאפשרת לילדים בגילים שלוש עד שבע לבטא במלוא מובן המילה את הוקרתם לטבע הסובב אותם. במסגרת הקורס “ספרות ילדים” יוסי העלה על הכתב סיפור אמיתי בנושא, מתוך מטרה ברורה להחזיר את השיח בין הורים וילדים ולא רק פלאפונים ומסכים, את הסקרנות ושאלת שאלות ואת ההבנה שחיינו וחיי ילדנו תלויים בסולידריות ולא רק בחמלה. הספר חושף את הילדים למגוון סיטואציות מעודד אצל הילדים ‘סדר יום’, ‘הבטחה’ ו’קיום הבטחה’ ומאפשר לילדים לצור עם משמעות לאהבת הטבע. המקומות והציורים המופיעים בספר הינם אמיתיים ואותנטיים.

‘מתן ומשפחתו יוצאים לסוף שבוע מהנה בביתם של סבתא וסבא בישוב קורנית. בין שבילי הישוב מתן מגלה הפתעות קטנות המעוררות את סקרנותו. סקרנות זו חושפת אותו להבנה בחשיבות הקיימות והשמירה על הסביבה’.

צילום: שלומי ברנטל

הספר השני בסדרה: ‘אוקיינוסים’-

הספר אוקיינוסים מכניס את הקוראים למעגל הרחב של התרחשויות בכדור הארץ, יוצר ידע ומעורר סקרנות ליצירת שיח בבית סביב נושאים הקשורים לכדור הארץ. כמו כן, תורם לביטחון האישי של הילדים ומעורר בהם את הרצון לחקור ולדעת את נושא הגלים ומפלס הים.לקוראים מצפה הפתעה בגוף הספר אוקיינוסים- סרטון אנימציה מרהיב שמטרתו לשלב את הקריאה המסורתית עם החדשנות הטכנולוגית ולחבר את הקוראים והמשפחה לחוויית צפייה משותפת בסלון הבית ולשיח בנושא כדור הארץ והטבע הסובב אותם. הקוראיםיקבלו תשובה על כול שאלותיו של מתן הקשורות למשבר האקלים ומפלס הים, תופעות שילדי העתיד נחשפים אליהן כבר היום’.

‘ככה הם יצאו מהבית, מתן- על ראשו כובעו האהוב, ועל כתפו תיק שהוכן עוד אתמול. בתיק משקפת צלילה, קרם הגנה, בקבור מים ומגבת. אבא – נושא כסאות, שמשיה, צידנית גדולה ובה אוכל ופירות העונה, ארוזים בכלים רב פעמיים, כי לחוף פלסטיק חד פעמי לא מביאים. ואמא – אוחזת בגלשן שלה. אמא מיכל גולשת אלופה ומתן נהנה לצפות בה. יום אחד גם הוא יהיה אלוף בגלישה. מתן מגלה עניין רב בתופעת סחף הגלים וכשהוא שואל את אמא מיכל הוא מקבל תשובות בסבלנות רבה, עד שאמא מבינה ששאלותיו הסקרניות של מתן עולים על זמן הבילוי בים. הספר מחזק את צמצום תרבות צריכת הכלים החד פעמיים ופועל להשריש את נושא חיסול השלכת פלסטיק בחופים.

צילום: שלומי ברנטל.

קיבלנו לסקירה את הערכה המשולבת סביבה ואוקיינוסים, בערכה : 1 ספר סביבה כולל פעילות (מתאים לגילאים 3-7), 1 ספר אוקיינוסים כולל פעילות (מתאים לגילאים 5-9), 2 פוסטרים לצביעה, 1 חב’ טושים דו צדדיים רחיץ ומתנה קופסת אוכל רב פעמית.

את הסדרה כתב יוסי עקיש והאיורים הנהדרים ‘ מה נאחל לסביבה’ של אסתי ניסן, כבשו את הנכדים שלי. חשבנו מה נאחל לטבע לסביבה? ותשובתם הייתה “שישאר תמיד ירוק, שתמיד יהיו לנו עצים בשביל הצל, שלא יקטפו את הפרחים, שיהיו הרבה מים לעצים ולפרחים, שיהיה יותר נקי כאן…’ אהבתי את התשובות שלהם.

מה נאחל לטבע לאוקינוסים? האיורים של ולדיק סנדלר. כאן הייתה בקשה שהחופים יהיו יותר נקיים, שלא יהיו מדוזות…

לערכה צורף ספר “מדיח כלים הגיע לגן’ מאת יוסי עקיש ואיורים דפנה זיון. מאד אהבתי את הספר עם האיורים הנפלאים וכמובן על חשיבות הדחת כלים במדיח, שהיא למעשה חוסכת יותר במים מאשר להדיח כלים ביד וכמובן את השימוש בכלים רב פעמים מאשר כלים חד פעמים הגורמים לפסולת מזיקה.

לסיכום, ערכה נהדרת, מלמדת ומקנה ערכים כל כך חשובים במילים פשוטות ומונגשות לגילאים צעירים. הרי רק כך, דרך הילדים, נצליח לשנות את העולם 🙂 ממליצה בחום! מילה של “אמא נגה”.

סדרת הספרים ‘מה נאחל לטבע’, פרסמה עד כה את הספרים: סביבה ואוקיינוסים. בימים אלה שוקד יוסי עקיש על כתיבת הספר השלישי בסדרה – תזונה. בהמשך ייצאו לאור עוד שני ספרים שמש וירח כוכבים. מה נאחל לטבע יצרה שותפויות רבות בהפצת הסדרה עם רשויות רבות וחברות וזכתה באוקטובר 2022 בפרס מנכ”לית משרד החינוך.

ניתן לרכוש את הערכות באתר – https://www.cwltn.com/

כתיבת תגובה