ספר חדש – תכלת וארגמן

ספר עיון חדש – תכלת וארגמן הוא יצירה מקיפה ומרשימה המציגה את התפתחות תלבושות מחול הפולקלור בישראל, כמייצגות את ההוויה הישראלית, אופייה ותרבותה. אהבתי מאד 🙂 ממליצה בחום 🙂 מילה של “אמא נגה”.

תלבושות לריקוד מים מים בהשראת המזרקה של יעקוב אגם. כוריאוגרף ומעצב תלבושות בארי אבידן. צילום תומר סבג

עובדה ידועה היא כי מחול הפולקלור הישראלי, על התלבושות הייחודיות שלו, משמש כשגריר ישראל בעולם כולו והוא בעל מאפיינים ייחודיים, אשר בזכותם ניתן לזהות בקלות להקות מחול ישראליות המופיעות בחו”ל. התלבושות הישראליות מאופיינות בשמלות קלילות, צבעוניות ומתנופפות ובחולצות ומכנסיים חופשיים וקלילים. לבוש זה משקף את ההוויה הישראלית העכשווית, המאפיינת את טיפוס הצבר הישראלי.

בארי אבידן – כוריאוגרף מוערך, במאי ומעצב תלבושות פולקלור ישראלי לבמה, מזה כ- 40 שנה, העלה את תחום עיצוב התלבושות לרמת אומנות של ממש, תוך השקעת מחשבה רבה בכל עיצוב ועיצוב, עם אמירה ייחודית שלו. את ההשראה שאב מילדותו כבן לרב אורתודוקסי, ממחוזות נעוריו כתלמיד הישיבה התיכונית “נתיב מאיר” בירושלים וכסטודנט באקדמיה לאמנות ועיצוב “בצלאל”.

במשך שנים, חקר אבידן את הסמלים היהודיים, לשם שילובם בתלבושות שיצר והגיע אל נבכי ההיסטוריה של עם ישראל הגולה באירופה, באפריקה ובמדינות ערב, במשך אלפיים השנים האחרונות.

(צילום בארי אבידן באדיבות יח”צ)

אבידן החליט שהגיע הזמן לכתוב את היצירה המפוארת של חייו – “תכלת וארגמן” – ספר עיון המהווה מסמך היסטורי ותרבותי מיוחד במינו, המציג את הישראליות מזווית קצת שונה – תלבושות הפולקלור, כמייצגות תרבות של עם.

במהלך 328 עמודי הספר, מאגדים מידע על העשייה הענפה בתחום זה במהלך מאה השנים האחרונות, הוא מעביר את הקורא במנהרת זמן מרתקת, מרהיבה, צבעונית ומעוצבת ללא דופי, הכוללת, לצד קטעי ארכיון נדירים, גם מאות צילומים עכשויים יפהפיים ומושקעים, המהווים חוויה ויזואלית צרופה.

קיבלתי את הספר “תכלת וארגמן” מאת: בארי אבידן, העוסק בהתפתחות תלבושות הפולקלור הישראליות לריקוד על הבמה, לסקירה. ספר מהודר, דפי כרומו המלווים בצילומים ותמונות מרהיבות של תלבושות, של רקדנים בזמן המחול ושל רקדנים המדגמנים את התלבושות. הספר מחולק לשבעה פרקים בהם סקר בארי אבידן את התפתחות תלבושות הפולקלור והמחול לאורך המאה ה – 20.

ספר מרגש מאד 🙂 קל לקריאה, מעלה חיוך על הפנים והמון שמחה בלב עם השירים השזורים.

אהבתי את דבריו של בארי אבידן “… מטרת הספר לאגד את המידע על העשייה הענפה במהלך מאה השנים האחרונות… שכן, את הפולקלור יש להמשיך לפתח ו לשמר לדורות הבאים…” ממליצה בחום 🙂

מילה של “אמא נגה”.

(צילום מתוך ספרו של בארי אבידן תכלת וארגמן עמוד 159. עיצוב לידיה פינקוס גני, צילום תומר סבג)

הספר מיועד לכל חובבי המחול, האופנה, התרבות, ההיסטוריה והאומנות בארץ ומתאים כמתנה מושלמת, שתישאר בכל בית גם לדורות הבאים.

האם אכן הבגד עושה את האדם? ומה לגבי העם או האומה?

לצורך חיפוש תשובות לשאלות אלו, אבידן לוקח את הקוראים למסע בספרי התנ”ך, בממצאים ארכיאולוגיים, בהגות היהודית העתיקה והמתחדשת ובהיסטוריה של העם היהודי.

פרק שלם בספר סוקר את המוטיבים בלבוש היהודים בגולה ובעת העתיקה, עם התייחסות גם לציצית ולטלית, דרך הלבוש של אנשי העליות השונות, השפעתם של אישים בולטים מתחומי המוסיקה, המחול, האמנות והאדריכלות וגם “משכית” המיתולוגית זוכה להתייחסות משמעותית בספר, עם שפעתה על האופנה הישראלית ועל עיצוב תלבושות הפולקלור לבמה.

פרק נוסף יורד לפרטי פרטים ומפרק לגורמים את כל המרכיבים של תלבושות הפולקלור העשירות, מבחינת הצבעים, הדוגמאות והשילובים הייחודיים, סוגי הבדים, הקומפוזיציה, הגזרות והקישוטים.

(צילום מתוך ספרו של בארי אבידן תכלת וארגמן. עיצוב תלבושות לידיה פינקוס גני, צילום תומר סבג)

אבידן מפרגן בספרו לכל מעצבי בגדי הפולקלור הידועים בישראל ובפרק האחרון בספר, הוא משתף את קוראיו במקורות ההשראה הרבים שלו הלקוחים, איך לא – מארץ ישראל, על נופיה עוצרי הנשימה, פירות אדמתה ושורשיה. פרקים אלו מלווים בשלל צילומים מרהיבים וצבעוניים, אשר שובים את הלב ואת העין והופכים את הספר לחוויה ויזואלית ברמה הגבוהה ביותר, אשר אי אפשר שלא להיסחף בתוכה.

ד”ר אלעזר בן לולו, מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב: “עבודת עיצוב תלבושות הפולקלור הישראלי משקפת את סיפורו של עם, בימי גלות וחורבן ובהמשך, בשעות תקומה וצהלה. אבידן מסור למסורת, מחדש אותה, רוקם ביצירתו את תפילתו של העם לקיבוץ גלויות, ומשקף את כאב העקירה והערגה לימים שהיו ואינם. חזונו של אבידן, כלשונו, ‘שהמחול הפולקלוריסטי הישראלי ימשיך לשמש כשגריר ישראל בעולם כולו'”.

ברשימת התודות המופיעה בסוף הספר ניתן לראות את מגוון המקורות בהם השתמש אבידן בספרו ובהם ארכיונים, ספריות ומוזיאונים, כדוגמת: הארכיון הציוני המרכזי, הספריה הלאומית בירושלים, ארכיון התצלומים הלאומי, מוזאון ישראל, רשות העתיקות ועוד ובנוסף עשרות אספנים ואנשים הפרטיים שנתנו זכות להשתמש בתמונותיהם.

(צילום מתוך ספרו של בארי אבידן תכלת וארגמן 83. ריקוד המים חברי קיבוץ אורים 1947, צילום זולטן קלוגר – ארכיון התצלומים הלאומי)

תכלת וארגמן – מאת : בארי אבידן

עריכת הספר ועיצוב גרפי – נעמי שפירא

הדפסה וכריכה – דפוס ע.ר. בע”מ תל אביב.

מחיר: 219 ₪.

לפרטים נוספים ולרכישה ישירה: https://www.tilboshot.co.il/book

טל. בארי אבידן: 052-3261911

כתיבת תגובה