סרט חדש – בעצמה, מילה של “אמא נגה”

הסרט “בעצמה” נכתב ע”י התסריטאית קלייר דאן, אשר משחקת גם את התפקיד הראשי, סנדרה. סרט מרגש ועוצמתי מאד, שכל אישה, לדעתי, חייבת לצפות. מילה של “אמא נגה”.

‘בעצמה’ מגולל את סיפורה של סנדרה, אם צעירה השואפת לשקם את חייה ולספק בית בטוח לשתי בנותיה הקטנות. על מנת להצליח בכך, עליה לחמוק מאחיזתו של האקס המתעלל שלה, לעקוף בירוקרטיה של שיטת דיור כושלת, ולאחד קהילת חברים אשר יכולים לתמוך ולסייע לה.

(בעצמה: באדיבות פורום פילם)

.

השחקנית האירית קלייר דאן היתה בניו-יורק כאשר חשבה לראשונה על הרעיון לתסריט של ‘בעצמה’. בעודה עסוקה באודישנים, קיבלה דאן טלפון מחברה קרובה שלה באירלנד – אם חד-הורית לשלושה ילדים – אשר סיפרה לה שבקרוב תמצא את עצמה מחוסרת דיור. בעל הדירה שלה החליט לפנות אותה, ולא היתה לה אופציה חליפית שתכיל את כל המשפחה. החדשות הללו הסעירו כל כך את דאן שהיא לא יכלה להמשיך ולהתרכז באודישנים, ובמקום זאת מחשבותיה נדדו כל הזמן למצב הבלתי אפשרי ובלתי הוגן שנקלעה אליו חברתה. לאחר מספר ימים של מחשבות מעגליות, היכה בה רעיון: “מה אם אישה תחליט, ‘אני אמצא פיסת אדמה, ואני אבנה עליה בית.’ אלו רק לבנים ועץ, בסופו של דבר. חיפשתי בגוגל ‘בנייה עצמאית אירלנד’ וגיליתי אדריכל אירי בשם דומיניק סטיבנס אשר בנה לעצמו בית במחיר בר-השגה. זאת היתה ההתחלה של כל זה.”

במאית הסרט, פילידה לויד, הודהמה ממסעה של הדמות הראשית סנדרה, אשר בונה בעצמה את דרכה אל ההחלמה; ‘בעצמה’ הוא סיפור על אישה שחופרת את דרכה החוצה מן הגיהנום. “סנדרה בונה את עצמה מחדש, פשוטו כמשמעו, מתוך החוסר המוחלט בערך עצמי שמערכות יחסים מתעללות יוצרות באדם,” מספרת לויד. “היא מישהי שכל האוטונומיה שלה, כל זכותה למימוש עצמי, נלקחה ממנה. הסרט מתאר מה שקורה כשאישה מבקשת עזרה, וממשיכה וממשיכה לבקש ואף לדרוש אותה. מה שמרתק הוא שבסוף העזרה לא מגיעה מהמקום שממנו היא ציפתה.” עם זאת, הבמאית מציינת שהסיפור אינו ריאליזם סוציאלי עגום, אלא משקף את האופי של התסריטאית ושל הדמות הראשית. “קלייר היא אישה מאוד מצחיקה וחדה,” מפרטת לויד, “וסנדרה היא דמות של אישה שעשויה לבלי חת, התאהבתי בה.”

.

“בעצמה” סרט מרגש, סרט הנותן המון עוצמה וכוח לנו, הנשים, סרט המראה לנו שכן, אנחנו יכולות… ממליצה לכל אישה לצפות 🙂 מילה של “אמא נגה”

בעצמהHerself

אירלנד/אנגליה, 2020

בימוי: פילידה לויד

תסריט: קלייר דאן, מלקולם קמפבל

הפקה: רורי גילמרטין, אד גוויניי, שרון הורגן

עריכה: רבקה לויד

צילום: טום קומרפורד

פסקול: נטלי הולט

שחקנים:

קלייר דאן – סנדרה קלי

הארייט וולטר – פגי

קונלת’ היל – אידו

אורך הסרט: 97 דקות הסרט מופץ ע”י פורום פילם

תמונות וסרטון באדיבות פורום פילם.

כתיבת תגובה