סרט חדש – קצין ומרגל

קצין ומרגל, סרטו של רומן פולנסקי, זוכה בפרס המבקרים בונציה על אף חילוקי הדעות בין המבקרים הנוגעות לאישומו וחוזר לבמה לאחר כמה שנים של דממה… מילה של “אמא נגה”.

קצין ומרגל
קצין ומרגל

מאת: שרית כץ
קצין ומרגל, סרטו של רומן פולנסקי מבוסס על רומן מאת רוברט האריס. הסרט מגולל את עלילתו של אלברט דרייפוס, חייל בצבא צרפת, המואשם בריגול לטובת גרמניה ומוגלה לאי השדים. פיקאר, קצין צעיר, המתמנה לראש המודיעין, מגלה אי דיוקים רבים בהרשעתו של דרייפוס ולמעשה מגלה את האשם האמיתי בריגול, כשהשלטונות וראשי הצבא מונעים ממנו את גילוי האמת בפומבי נאבק פיקאר בהחלטה הזאת ואף מגייס את אמיל זולא לטובת העניין. פיקאר נאלץ לנטוש את תפקידו ואף נאסר בעקבות כך, כשחייו בסכנה,  עד שהפרשה מקבלת תפנית אחרת וידועה.
הסרט המגולל את הפרשה לפרטי פרטים ומעלה על נס את האנטישמיות בצרפת בסוף המאה ה-19. עצם היותו של דרייפוס יהודי, הביאה לידי הרשעתו וחוסר האכפתיות בעצם בחפותו. ובמערב אין כל חדש. פולנסקי , אייקון סרטים עם רקורד מרשים ובעל פרסים רבים בתחום הקולנוע, הואשם בבעילת קטינה בארה”ב ובמידה ויוסגר לארה”ב הוא יועמד לדין בעוון האישום. קשה שלא לראות מדוע פולנסקי בחר בפרשת דרייפוס כסרט.
קצין ומרגל
קצין ומרגל

הסרט, שזכה בפסטיבל ונציה בספטמבר האחרון, גרם לחיכוכים בין חבר השופטים בשל האישום. פולנסקי בעצמו בחר שלא להגיע לקבל הפרס מפחד פן יוסגר.
חילוקי הדעות בין המבקרים באשר לזכייה מעוררת מחשבה האם יש לתת מיקשה אחת לאישיות האדם ופועלו, או יש להפריד בין אמנות לבין מעשיו של של האמן.  ללא ספק שלאורך ההיסטוריה רבים האמנים והיוצרים זכו בפרסים שונים ובהוקרה לפועלם ללא שום קשר לחיים הפרטיים שלהם.
קצין ומרגל
קצין ומרגל

הסרט ארוך ולעיתים מייגע בשל כך. התקופה משוחזרת באופן מושלם הן בתפאורה, בעיר פאריס ובתלבושות. המשחק מצויין ובמיוחד ראוי לציון ז’אן דוז’רדן, המגלם את פיקאר, והנחשב כיום כבין השחקנים הבולטים ביותר בצרפת. ללא ספק,. הסרט בהחלט עשוי לקטוף פרס בטקס האוסקר הבא, בתחום התפאורה, תלבושות ואולי בתחום התסריט.
כיהודייה, זהו סרט חשוב ומעורר השראה וראוי לצפות בו ולו בשל כך… מילה של “אמא נגה”…..
ומי ביוצרים 
במאי:  רומן פולנסקי
תסריטאים:
רוברט האריס  , רומן פולנסקי
מבוסס על רומן מאת : רוברט האריס
צלם: פבל אדלמן
הפקה: צרפת 2019
צוות השחקנים:   
ז’ורז’ פיקאר – ז’אן דוז’רדן
אלפרד דרייפוס – לואי גארל
פאולין מונייר – עמנואל סינייה
הנרי – גרגורי גדבואה
גנרל גונס-  הרב פייר
גנרל בויסדיפרה – דידייה סנדרה
ברטיליון – מתיה אמלריק
עו”ד לבורי- מלוויל פופו
גנרל בילו – ונסן גראס
עו”ד לבלואיס – ונסן פרז
טריילר באדיבות סרטי יונייטד קינג