סרט – תתקשרי לג’יין

הסרט “תתקשרי לג’יין” Call Jane בכיכובן של אליזבת בנקס וסיגורני וויבר עוצמתי ומרתק ונותן לנו, הנשים, בוקס בבטן הרכה. כן, רוצו לצפות! מילה של “אמא נגה”.

באדיבות פורום פילם

נדמה שהסרט ‘תתקשרי לג’יין’ נוצר בדיוק לתקופתנו. עלינו רק להסתכל על העשורים שקדמו לפסק הדין של רו נגד וייד, בו בשנת 1973 קבע בית המשפט העליון בארצות הברית שהפלות הן חוקיות – על מנת להבין כיצד מעמדן של הנשים יכול להשתנות במידה ופסק הדין ישתנה – וזה בהחלט יכול לקרות.

הפלה נחשבה בעבר לפשע בכל מדינה בארצות הברית. הרשויות הענישו נשים על הפוריות והמיניות שלהן במידה והיא לא עלתה בקנה אחד עם רצון הממשל, הרשות המבצעת, ומוסדות  הרפואה והדת.

הסרט מתמקד בסיפורן האמיתי של ‘הג’ייניות’, קולקטיב נשים מחתרתי שפעל בשיקגו בשנות ה-60 על מנת להעניק בסודיות הפלות בטוחות עבור כ-12,000 נשים ונערות.

הסרט מסופר מנקודת מבטה של ג’וי (אליזבת בנקס), אישה מהפרברים ואם לנערה חריפה ביותר. חיי המשפחה המאושרים של ג’וי בהם היא משתפת את חברתה הטובה ביותר, לאנה (קייט מארה), יוצאים מאיזון כאשר ההריון לו ציפתה כל כך מסכן את חייה.

צפיתי בסרט בחוסר נשימה, משחק נפלא של אליזבט בנקס וסיגורני וויבר. הסרט עוסק באחד הנושאים החשובים לנו, הנשים, הזכות שלנו לגופינו. וממש עכשיו ארצות הברית חוזרת אחורה, למחשכי שנות ה- 60 בחוק איסור ההפלות. סרט חובה ותכלס… מפחיד ומצמרר, מרתק ועוצמתי. רוצו לצפות! מילה של “אמא נגה”.

באדיבות פורום פילם

על ההפקה:

כיצד מספרים סיפור עלילתי על נושא כה שנוי במחלוקת, שאינו אמור להיות כזה אך מנוצל ככלי פוליטי על ידי גופי מדינה ודת, ולמעשה מנוהל על ידם. זו הסוגייה עמה התמודדו יוצרי הסרט.

אליזבת בנקס המגלמת את ג’וי בסרט, נמשכה לגרעין הסיפור – נשים המאחדות כוחות על מנת לחלוק ידע ולספק תמיכה האחת לשנייה. “הרגשתי שאני מצטרפת למסורת ארוכת שנים של נשים המסייעות האחת לשנייה. מסורת שחוזרת אלפי שנים אחורה לעבודתן כמרפאות, מיילדות וכו’. זו הייתה חוויה כה שיתופית. ופיליס, במאית הסרט לקחה את הלפיד ורצה איתו קדימה.
משמעות הסיפור אותו רצתה לספר הייתה מאוד ברורה לה, היא שאפה להראות כיצד נלחמו נשים על זכותן לשליטה בגופן, אך בצורה מאוד הומנית שניתן להתחבר אליה”.

סיגורני וויבר לא הכירה את ה’ג’ייניות’ טרם קראה את התסריט והיא בין הבודדות בקאסט אשר זוכרות כיצד נראו חיי האישה טרם פסק דין רו נגד וייד. כשהייתה בקולג’ ראתה כמה נוכחת בסביבתה חוסר היכולת להשיג אמצעי מניעה או לבצע הפלה, עובדה אשר השפיעה רבות על נשים. “אלו באמת היו ימים חשוכים, לקרוא תסריט העוסק בנשים שהתאחדו בסודיות כדי לעזור לנשים אחרות, זה דבר מרגש וזה נגע לליבי. רציתי להיות חלק מהסרט הזה. אני חושבת שחבורת הנשים שפיליס אספה הייתה טעונה באנרגיה וכולן היו מושקעות בסיפור”.

באדיבות פורום פילם

ג’וי גריפין (אליזבת בנקס) היא אישה המחפשת מטרה, על פני השטח החיים שלה מושלמים אך לא כל הנוצץ זהב. “כאשר ג’וי נכנסת להריון, היא ככל הנראה מאושרת מכיוון שזה באמת נס. עם תינוק חדש חייה יתמלאו בשנית, אך כשהיא מבינה שההריון מהווה עבורה סכנת חיים היא נצבת בפני דילמה מוסרית קשה. אך בד בבד, אינני חושבת שהיא הייתה מוכנה לוותר על חייה רק כדי לראות האם הנס שבבטנה יתרחש… תחת הנסיבות באותה התקופה ג’וי שלא הייתה מכופפת קלות את החוק, כעת שוברת את החוק. בנקודת הזמן הזו היא מעריכה מחדש את חייה ומבינה שהיא יכולה להיות עוברת אורח בחייה או להיות אקטיבית ולהשתמש בכישוריה כפי שמעולם לא חשבה שתוכל”.

בתור המנהיגה הרשמית והמייסדת של קבוצת ה’ג’ייניות’, וירג’יניה (סיגורני וויבר) היא נועזת, מצחיקה, אמפטית ומלאת חסד. “אני אוהבת את וירג’יניה, מעולם לא גילמתי דמות כזו. היא מצחיקה מאוד למרות שיש לה המון אחריות בידיים ובמקביל היא חשה צורך עז לתקן את אי הצדק שנגרם לנשים. אינני חושבת שהיא מרגישה שהיא עוברת על החוק, היא יודעת כמה דו ערכיות יש בעולם ומודעת לצביעות הגברית אשר יצרה את החוק המעוות הזה”.

חברתה הטובה של ג’וי היא לאנה (קייט מארה), חייה של לאנה ספגו לא מעט חבטות, היא התאלמנה מבעלה בגיל צעיר ונותרה לבד לגדל את בתה הנערה. “יש אחוות אחיות בסרט, המאבק של הנשים באותה תקופה פשוט מרגש אותי. הן חוו אתגרים פיזיים, מנטליים ורוחניים. לנשים לא הייתה כל תמיכה פרט להעזר האחת בשנייה”.

בהתחשב בעובדה שבארצות הברית של ימינו אין לאישה שליטה מלאה על גופה, קריטי לספר את סיפורן של הנשים האמיצות הללו, אשר קיימו הפלות בלתי חוקיות על אף שיכלו להכנס למאסר, לאבד את מקור הכנסתן, את משפחתן, חבריהן ואפילו את חייהן. במחשבה זו, מציינת  ומסכמת במאית הסרט פיליס נאגי: “אף אחת לא רוצה לחזור לתקופה החשוכה הזו, בה הסרט עוסק. זה מבהיל לחשוב שזכות האישה על גופה יכולה להלקח ממנה.”

תתקשרי לג’ייןCall Jane

בימוי: פיליס נאגי

תסריט: היילי שור, רושאן סת’י

הפקה: רובי ברנר, קווין מק’קנון, דיוויד וולף, לי ברודה,

צילום: גרטה זוזולה

עריכה: פיטר מקנולטי

שחקנים:

אליזבת בנקס – ג’וי גריפין

סיגורני וויבר – וירג’יניה

קייט מארה – לאנה

אורך הסרט: 121 דקות .הסרט מופץ ע”י פורום פילם

כתיבת תגובה