פסטיבל הקרון הבינל חוגג יומולדת 30

תיאטרון הקרון חגוג השנה 40 שנות יצירה לתיאטרון, יומולדת 30 לפסטיבל הקרון הבינ”ל והשקה למרכז התרבות החדש לילדים בגן הפעמון.

אחותי הגדולה מכולם (צילום: אילן בשור)
אחותי הגדולה מכולם (צילום: אילן בשור)

התרגשות גדולה השנה בתיאטרון הקרון ובפסטיבל הבינלאומי של הקרון, החוגגים שלוש חגיגות שמשתלבות אחת עם השנייה: תיאטרון הקרון חוגג ארבעים שנות יצירה, פסטיבל הקרון חוגג שלושים שנות פסטיבלים ותיאטרון והפסטיבל עוברים למרכז התרבות החדש לילדים בגן הפעמון.
פסטיבל הקרון ה- 30, יתקיים בין התאריכים 22-26 לאוגוסט 2021 כאשר ב- 22 לאוגוסט יתקיים אירוע הפתיחה החגיגי וחנוכת מרכז התרבות החדש של תיאטרון הקרון בגן הפעמון. מבנה התיאטרון החדש נבנה בתרומת משפחת DAVIDSON  מלונדון והקרן לירושלים. מבנה התיאטרון כולל שני אולמות, במת חוץ, בית קפה ומרחב בחוץ לשהייה ולפעילויות שונות לילדים, שיהיה השנה מרכז הפסטיבל החדש.
דף חלק (צילום: ג'ראר אלון)
דף חלק (צילום: ג’ראר אלון)

השנה הפסטיבל יארח 33 הצגות מקור לילדים ולמבוגרים וכ-3 הפקות בינלאומיות מצרפת ומספרד. כמו כן בפסטיבל יתקיימו מתחם חוצות לכל המשפחה בנושא “הפתעה”, תערוכת “מתנות” ייחודית, מסיבת הפתעה ועוד סדנאות יצירה, משחקייה והרצאות לקהל הרחב. מרכז הפסטיבל יהיה פעיל משעות הבוקר עד שעות הלילה המאוחרות ויציע פעילות תרבותית לגילים שונים לכל אורך שעות היום וכן מתחם מזון.
הפסטיבל יארח שלושה אמנים בינלאומיים מובילים מהתחום: בהצגה “תזמורת של שתי ידיים” של Compagnie La Muette (צרפת) יציג הבובנאי והמוסיקאי הוירטואוז Santiago Moreno תיאטרון חפצים מוסיקליים עם התזמורת הקטנה בעולם.
Cozy One Man Band ©David Siebert
Cozy One Man Band ©David Siebert

בהצגה “VIDA” (ספרד) יציג הבובנאי Javier Aranda תיאטרון בובות עם כפות ידיים שובבות וסלסלת חפצים וגם גרסה לא מצונזרת של ההצגה למבוגרים. יש הרואים ב Javier את הכוכב הבא של עולם תיאטרון הבובות העולמי. בהצגה “פולשים“(צרפת) של Compagnie Bakélite מוצג עולם קולנועי של סרטי חייזרים משנות החמישים בעיבוד בימתי פרוע ומצחיק של תיאטרון חפצים. תיאטרון Bakélite מתמחה במעבר של קטעים קולנועיים לבמת תיאטרון הבובות העכשווי. הבאת האמנים הבינלאומיים לארץ בתמיכת שגרירות ספרד וצרפת.
הפסטיבל יציג את מיטב היצירה שנעשתה בארץ בשנה וחצי האחרונות לילדים: ההצגה “אחותי הגדולה מכולן” (תיאטרון הקרון), תציג עיבוד משעשע לבמה לפי ספרו הידוע של עוזי בן כנען, המשלב ארבעה שחקנים ותיאטרון חפצים. דניאל כהן לוי הבימאית בשיתוף עם האמנית החזותית שי פרסיל יוצרות עולם בימתי חסר גבולות, מלהיב ומפתיע. ההצגה “אמאווזה” (תיאטרון הקרון), תציג בבכורה עיבוד חדשני לשיריה הידועים של אמא אווזה. היוצרת גליה שומר תופרת בין עולם המילה לעולם הבדים, ומחברת קטעי מילים לחלקי בגדים ביד אמן. ההצגה “המפץ הגדול” יצירה חדשה של אנסמבל עיתים והיוצר צבי סהר, תציג על הבמה פנטזיה בדיונית המתרחשת בחלל, המשלבת בין עולם הקולנוע לעולם הבמה. ההצגה “מיץ פרי כה טרי” של היוצרות עדילי ליברמן והילה גולדברג, תציג בבכורה עיבוד בימתי מרתק לסיפור על מכשפות בשפה המשלבת בין עבודה גופנית לטקסט.
געגועים לפנים (צילום: אורלי ארז לחובסקי)
געגועים לפנים (צילום: אורלי ארז לחובסקי)

הפסטיבל נותן זרקור ליצירה העכשווית הנעשית בארץ למבוגרים, המשלבות שפות במה בינתחומיות, בהן חפצים, דימויים מוקרנים, קרקס עכשווי, בובות ושימוש יוצא דופן בטקסט ובגוף האנושי: ההצגה “silence makes perfect”  של היוצרת יעל רסולי, בפנטסיה בימתית החושפת סיפור אישי כואב על פגיעה מינית. המופע “געגועים לפנים” של היוצרת איריס ארז, בכורה המשלבת בין שפת מחול עכשווי לדימויים המוקרנים באייפדים על גוף השחקנים. המופע “בדיקת מציאות” של היוצר נמרוד פרחי, מחברת בין בובה העשויה מחבלים לקרקס עכשווי בבמת זירה.
מסע בעולם (צילום: כפיר בולוטין)
מסע בעולם (צילום: כפיר בולוטין)

לב הפסטיבל הינו מתחם חוצות לכל המשפחה בנושא “הפתעה“. המתחם  בגן הפעמון בניהולם האמנותי של דפנה קרון ושחר מרום יכיל, הפתעה! לא אחת אלא המון! הקהל מוזמן, לטעום, לשהות, לקפצץ, לחוות ולהשתתף ביריד ההפתעות: מיצבים, מופעים, יצירות בתנועה וסאונד ועוד הפתעות של אמנות רב-תחומית מקורית, שיצרו למעלה מעשרים אמנים ואמניות. בין היצירות: עמדת רקיחת שיקויים בה מתערבבים טעמים שונים בצבעים מוזרים על פי כוחות הכוכבים, יום ״פתוח״ באקדמיה להפתעה מקצועית – הל״ם. תעלומת ביצי הזהב בלול שקיבלה מרים, שקיות הפתעה ענקיות מקפצות ובתוכן- אתם, עוגת יומולדת מהאגדות שנצטרך לשמור עליה ולא לגעת בשום אופן… עץ צבעוני שהולכים בו לאיבוד, קופסא משונה שנוחתת בגן וממנה יוצאים… לא נגלה עוד זאת הפתעה!
הוגו שלי (צילום: כפיר בולוטין)
הוגו שלי (צילום: כפיר בולוטין)

מרכז הפסטיבל יהיה במרכז התרבות החדש לילדים של תיאטרון הקרון, בדרום גן הפעמון, ויהיו בו אולמות תיאטרון, במת חוצות, משחקייה, פינת סדנאות ומתחם אוכל לכל המשפחה.  לכבוד פתיחת המתחם ולרגל יום ההולדת של תיאטרון הקרון, הכנו עבורכם “תערוכת מתנות” בה אמני ואמניות הקרון מכל שנות התיאטרון הכינו מתנה לתערוכת קבע לבניין החדש. את התערוכה אצר הדס עפרת, ממייסדי התיאטרון, והיא תהיה מוצבת בבניין המרכזי של התיאטרון לכל שעות היום וללא תשלום. בתערוכה מתנות שונות, מתנות מוסיקליות, מתנות של בובות, מתנות עם סרטון, מתנות של בובות היסטוריות ומתנות מפתיעות.
invaders Virginie Meigne
invaders Virginie Meigne

ככל שנה הפסטיבל ישלב פעילות חינמית כחלק מהפסטיבל, במת חוצות ובה הופעות רחוב ליצניות בשעות אחר הצהריים, משחקייה ייחודית ופינת סדנאות. משפחות מוזמנות לבוא ולקבל חוויה תרבותית במחירים מסובסדים ומבצעים במיוחד למשפחות.
בסיום הפסטיבל נחגוג את הערב האחרון ב”מסיבת הפתעה” בה נפתיע את אורחי הפסטיבל ואת האמנים והאמניות במסיבה חגיגית לרגל תחילת עשור חדש בחיי התיאטרון והפסטיבל והשינוי שבדרך עם המעבר למרכז החדש. במסיבה תהיה מוסיקה מרקידה של DJ RAMZI וVJ של PUPPET CINEMA של מיטב היוצרים והיוצרות העוסקים בתחום בארץ: אריאל דורון, צבי סהר, אילת גולן ואיריס דומאני. “מסיבת ההפתעה” שסוגרת את הקיץ, תכלול כמובן עוד הפתעה, אבל את זה אסור לנו לגלות.
הפסטיבל השנה יתקיים בנושא: מתנות, הפתעות וחגיגה. זו הזדמנות נהדרת לבלות את סוף הקיץ בירושלים בפסטיבל עשיר, רבגוני, מלא ביצירה מקורית, עכשווית, ובאווירה של חגיגה אמיתית של חזרה לתרבות.
פסטיבל הקרון | 22 – 26 לאוגוסט 2021 | גן הפעמון – ירושלים | טלפון – 4524* | Traintheater.co.il
מכירת כרטיסים מוקדמת בין התאריכים 19.7-21.8
מחירי הצגות ילדים: מכירה מוקדמת – 45 שח | בימי הפסטיבל  – 60 שח
מחירי הצגות מבוגרים: מכירה מוקדמת – 60 שח |  בימי הפסטיבל – 80 שח
הנחות נוספות בקניית מנוי פסטיבל
הפסטיבל המתקיים בתמיכת מנהל התרבות, עיריית ירושלים, קרן ירושלים, מפעל הפיס ומשרד החוץ (התומך בחשיפה בינ”ל המתקיימת בפסטיבל), ידוע כפסטיבל המציג את מיטב היצירות של התיאטרון החזותי, תיאטרון החפצים ותיאטרון הבובות העכשווי מהארץ ומהעולם לילדים ולמבוגרים.

כתיבת תגובה