פסטיבל ‘רמלה עיר עולם’ 2023

רמלה עיר עולםבאנו לפגוש את פניה היפים של העיר והתאהבנו, ממליצה לכם להגיע, פסטיבל לכל המשפחה, כן, יש לרמלה מה להציע… והרבה 🙂 מלה של “אמא נגה”.

סיקור וצילום : תמי זמיר
רמלה הנה עיר בשפלת יהודה, בירת מחוז המרכז. רמלה הייתה תחנת הביניים לירושלים. היא משכה אליה את השיירות ההולכות מנמל יפו אל פנים הארץ מזרחה – ובעיקר לירושלים. ברמלה ישנם כל משרדי הממשלה המשרתים את כלל תושבי השפלה.
ברמלה יש גם את המגדל הלבן, את אמת המים האומיית, את המסגד הגדול, מנזרים קדושים, את חמאם רדואן, את בית הקברות הצבאי הבריטי, את מפעלי נשר ועוד המון אתרים היסטוריים מיוחדים ששווה וכדאי להכיר, אבל אנחנו הגענו כדי לספוג אומנות ולקנח בקולינריה.

פתחנו את הבוקר בבריכת הקשתות שהוקמה כמאגר מים בשנת 789 לספירה במצוותו של הח’ליף הרון אל-רשיד בחלקה הצפוני של העיר בעבור תושביה. לצורך בניית המאגר התת-קרקעי נחצב בקרקע בור גדול, שנתמך בקירות אבן עבים. הבור כוסה בתקרת קמרונות הנשענת על מערך עמודים ואומנות המחוברים בניהם בקשתות מחודדות. לאורך כל אחד מקמרונות התקרה הוכנסו פתחים לשאיבת מים, שאפשרו למספר גדול של אנשים להשתמש במאגר בו זמנית. הבריכה נבנתה תוך שימוש בחומרים מעולים ובאבנים שסותתו היטב. פתח לכניסה אל תוך המאגר מוקם בצדו הצפוני וגרם מדרגות אבן הנתמכות על חצאי קשתות, אפשר הגעה לרצפת הבריכה ולתחזוקת חלקיה הפנימיים שצופו בשכבת טיח הידראולי למניעת חלחול.
במקום הזה עושים סיורים והפעם באנו לצפות במיצג יוצא דופן שהוא תערוכה צפה שבנה דניאל רוטברט , סופר ואמן רב תחומי שעוסק בסוגיות אקולוגיות דרך פסלי הזכוכית והאלומיניום הצפים שלו ובהצבתם במקורות מים ברחבי העולם. את בריכת הקשתות הוא גילה במקרה דרך תמונה ברשת לפני מספר שנים והחליט להקים בה תערוכה.

צילום דניאל רוטברט

רוטברט מציג פיסול צף במי הבריכה כשישנה אפשרות לשוט בסירות בין הפסלים.
הפיסול מזכיר צורות ימיות מוקדמות, והוא מרמז הן לתקופות גיאולוגיות מוקדמות בהן ים כיסה את כל האזור. מים שיש בהם כוח קסם, שהם חיים, נשימה, צורך ראשוני, קיום וסימבולי בדתות השונות לטיהור הגוף והנפש.  במשך הזמן אחת הבעיות החמורות שיצרה ההשפעה האנושית היא ירידה במגוון החיים הביולוגי העולמי ודניאל מיצר על כך.

התערוכה הייתה אחרת ממה שהכרתי והותירה שאלה לגבי הפיסול הצף. האם פיסול הוא רק אומנות האדמה, אולי קינטי? אך אין ספק שפה מדובר על אמנות שונה ומיוחדת שמשאירה רושם רב. כל אחד יכול לתת פירושים משל עצמו, ככל שדמיונו ונפשו ייקחו אותו.

בריכת הקשתות עוברת שיפוץ בלתי נגמר ונקווה שבפעם הבאה פחות נחשוש לרדת במדרגות התלולות כשרק מעקה רטוב מצדו האחד של הקיר הטחוב הוא הערב לביטחוננו.

המקום בו שבילים נפגשים

איכות סביבה זה נושא שמעסיק את העולם כולו בימים אלה וזה היה החוט המקשר בין שתי התערוכות שראינו וד”ר סמדר שפי שאצרה את שתיהן.

יצאנו לכיוון המוזיאון העירוני שנמצא במתחם בית יד לבנים וגם הוא עובר שיפוצים בימים אלה וסידורי הנגשה.


במרכז לאמנות עכשווית רמלה, פגשנו את האמנית אלנה צ׳רטי שטיין אמנית רב תחומית החיה בין ישראל למילנו. תערוכתה החדשה כוללת ציור קיר מרהיב ביופיו ובממדיו והצבעים.. אין ספק, הם משאירים אותך פעור פה ומספרים את סיפורה כפי שהבנתי אותו אני ויכול כל אחד לקחת אותו לעולמו שלו.
התערוכה כללה גם שלושה ויטרז’ים בחלונות שכל אחד מהם מדבר על נביא מדת אחרת מבלי לצייר את הנביאים עצמם.

התערוכה היא נקודת מפגש בין אמנות, פילוספיה ומדע על פי דעתה של האמנית תוך ניסיון לשנות את המשוואה הראשונית ולהציב את האדם כחלק אינטגרלי מהיקום ולא כמרכז היקום.

ספוגים באמנות עכשווית, מנסים להכיל את מה שקלטנו בחוש הראייה ובשישי יצאנו לסיור בשוק רמלה, שהרי אם הצבא צועד על קיבתו…. מי אנחנו שנסרב ועוד בהדרכתו של רון פלד מנהל מחלקת התיירות והמוזיאון העירוני ברמלה..
אז התכבדנו בסנדוויץ’ הטוניסאי הרמלאי הכי מפורסם בארץ ואי אפשר בלי בורקס טורקי וכוס לימונדה שגם הם מה DNA של השוק הכי צבעוני וזול ואדיב ולקנח בבקלווה זה חובה שהרי רמלה היא עיר מעורבת מאז ומתמיד ויש את המטעמים של כולם..

״ממליצה לכם בחום שהרי זה שילוב נהדר של אמנות עכשווית מדברת וקולינריה״ בואו לפגוש את פניה היפים של העיר.  רמלה – עיר עולם!!! מילה של “אמא נגה”.

קרקס על המים באדיבות דוברות עיריית רמלה

ממש עכשיו חוה”מ סוכות 2-4.10.2023 יתקיים פסטיבל ‘רמלה עיר עולם’ 2023, חגיגה חווייתית לכל המשפחה עם מיטב האמנים המובילים, הפסטיבל השנה גדוש במופעים של מיטב האמנים. מידי ערב במהלך הפסטיבל יעלו על הבמה נועה קירל, עדן חסון ודי ג’יי תום חיימוב, שרית חדד, גליקריה שמגיעה במיוחד מיוון, שירי מימון, ולארי חמאתי, הפרויקט של רביבו ועוד.

בנוסף בפסטיבל, עשרות אירועים ופעילויות למגוון גילים רחב בהם הצגות והפעלות לקטנטנים, סיורים מודרכים באתרי התיירות ההיסטוריים של העיר – המגדל הלבן, בריכת הקשתות, המרכז לאמנות עכשווית, השוק האותנטי של רמלה, מוזיאון המשאיות ועוד.

במהלך הפסטיבל תינתן במה מיוחדת לקבוצות והתרבויות הרבות המרכיבות את הפסיפס היחודי של העיר. דוכני קהילות יארחו אירועי מורשת ופעילויות להכרת הקהילות השונות, פעילויות ואטרקציות לילדים ונוער, למבוגרים ולטובת גיל הזהב. 

לרכישת כרטיסים ופרטים נוספים: http://www.ramle.org.il/

כתיבת תגובה