VITRAGE – להקת הפלמנקו הישראלי – מרגשת

VITRAGE – קול קורא אמנותי ייחודי לרגל 25 שנה ללהקת הפלמנקו הישראלית ולראשונה בישראל בתחום הפלמנקו והמחול הספרדי יזמה העמותה פרויקט לעידוד ומתן במה ליוצרות-ים צעירות-ים. מילה של “אמא נגה”.

Aliah (צילום: רונן רוזנבלט)

מאת – יהודית סטרובולסקי

השבוע צפיתי במופע ייחודי לרגל 25 שנה ללהקת הפלמנקו הישראלית ולראשונה בעצם  בארץ בתחום הפלמנקו והמחול הספרדי יזמה העמותה פרויקט ייחודי – קול קורא לעידוד ומתן במה ליוצרים ויוצרות צעירים. הרעיון שניצב מאחורי היוזמה הוא לאפשר ליוצרים רשת תמיכה ומימון , ליווי אומנותי, הפקה רקדנים, תפאורה , בניית פסקול ועוד ובכך לאפשר להם להביע את עצמם על הבמה ולחשוף את עבודתם הייחודית.

Ella (צילום:רונן רוזנבלט)

באופן הזה נוצר מופע ייחודי  המורכב משישה עולמות , שונים בעליל האחד מהשני תחת השם – VITRAGE.

הדס נסטל “Ella” – רקדנית לשעבר בלהקת הפלמנקו הישראלית, שחקנית וכוריאוגרפית. כיום, רקדנית גם בלהקת “מיומנה” ומשתתפת בפסטיבלים בתחום תיאטרון ומחול – היצירה עוסקת באלימות כלפי נשים והשפעותיה ארוכות הטווח. לאורך היצירה ישנו שימוש בשפה תנועתית המשלבת סימני אזהרה של העמותה לזכרה של מיכל סלה ז”ל למיגור האלימות בדגש על אחריות והעלאת מודעות ציבורית לסימני אזהרה ול”נורות האדומות” שבדרך.

לין חדד “Aliah” – עלייה” חדד היא ספורטאית בינלאומית ואולימפית וכוריאוגרפית בהחלקה על הקרח. אלופת צרפת וישראל בהחלקה על הקרח באולימפיאדת 92′ והייתה לזוכה הצעירה ביותר דאז. היצירה עוסקת בנושא ה’עלייה’ ארצה על כל המאבקים, תסכול, תגליות ועוד. מחווה לזמרת הנודעת Lhasa De Sela.

Aliah (צילום: רונן רוזנבלט)

ראלי מרגלית – “בלילה ההוא” “That Night” מלחינה וצ’לנית – יצירה המפיחה חיים ברגע לילי חידתי אחד שהזדהר וחלף. הלילה ההוא מתרחש על חוף ים, רוחש גחליליות ובליבו אישה.

ידין מילר – “בבל” ” “Babylon רקדן ויוצר מולטי סטייל, תואר שני במחול, מנהל סטודיו פרטי ומסגרות מחול בירושלים, יוצר תכני וידאו, מוזיקה ומדיה – סיפור אחרית המבול (בראשית). על בסיס היות האדם החופשי שונה מרעהו וטבע האדם אשר מייחס לעצמו את עצם החשיבה והעבודה כמהות חייו (קהלת).

אילת שחר – “De La Muerte  “Seguiriya רוקדת 15 שנה בלהקת הפלמנקו הישראלית, בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאונ’ חיפה – יצירה לרקדנית יוליה טלר אשר בגיל 21 נפצעה קשה בתאונת דרכים וממנה יצאה עם נכות קשה, ללא רגל ועם בעיות נוירולוגיות ואורתופדיות ושעם מאבק אינסופי ותעצומות נפש בחרה שלא לוותר על החלום. הריקוד מתאר מאבק פנימי וסוער של האדם בין חיים למוות, בין התרסקות ונפילה לקימה מחדש. הצורך העז של האדם ויצר החיים להתעלות ולהתגבר על הקשיים והכאב.

בבל (צילום:עופר מולדובן)

מיכאלה הררי – “סולטאנאס” Sultanas”” ילידת ארה”ב, מעל 30 שנות ניסיון בריקוד והוראה. מקדמת דיאלוג רב-תרבותי דרך הוראה בקהילות החרדיות והערביות בירושלים – יצירה המדגימה את עושר תולדות אמנות הפלמנקו תוך מסע לעבר בהשראת התרבות האנדלוסית מימי הביניים. מזכירה את חייהן של הנשים בחצר המלך בארמון “אלהמברה” ומשלבת את המוזיקה והשירה הערבית המשולבת בתרבות.

מבין העבודות הייחודיות שבו את ליבי  היצירה של ראלי מרגלית, מלחינה וצ’לנית  שקראה ליצירתה  בלילה ההוא ושם היא מפיחה חיים בלילה מיוחד, אותו כנראה רקמה בחלומה, רוחש גחליליות חידתיות,  לילה  שרוקם עור וגידים בחוף הים ביחד עם הגחליליות ועם אישה מסתורית.

בלילה ההוא (צילום:אלי כץ)

יצירתה המקורית והייחודית של איילת שחר, שיצרה לרקדנית יוליה טלר, שנפצעה בתאונה בגיל 21 אשר הותירה אותה ללא רגל ולמרות הנכות היא רוקדת 15 שנים בלהקת הפלמנקו ומביאה יצירה שמבטאת את המאבק הפנימי  הסוער המתרחש בליבו של אדם המתייצב בין חיים למוות, בין התרסקות לבין ההיווצרות מחדש וההתגברות על הקשיים, רציתי לרוץ אל הבמה ולחבק את האישה הקסומה והאמיצה הזו.

יצירתה של הדס נסטל  שחקנית וכוריאוגרפית  ביקשה לבטא ביצירתה את ההתנגדות לאלימות כלפי נשים, לאורך כל היצירה מבעבעים סימני אזהרה והריקוד כמו נוצר למען מיכל סלה ז”ל.

להקת הפלמנקו הישראלית  נוסדה ומנוהלת על ידי הרקדנית והכוריאוגרפית מיכל נתן. נתן ורקדניה מדגישים את העושר המצוי בריקוד הספרדי ובשפת הפלמנקו העשירה. הצבעוניות, התלבושות, העושר המוסיקלי והתנועתי, החיבור בין הרקדנים והתאורה יצרו מופע ייחודי שהותיר במחשבות תמונות מרשימות. אהבתי! התרגשתי! רוצו לראות! מילה של “אמא נגה”.

בבל (צילום:רונן רוזנבלט)

רקדניות הלהקה: מיכל נתן, יעל זיתוני, מורן רון, אילת שחר, מאיה שני פלנבאום

רקדניות.ים אורחות.ים: דימה ברכוב, איליה גוחמן, לין חדד, יוליה טלר, נעמה כסיף, ורדית לוסקי, קיריל סיבולפוב, טליה קליגר

מעברונים: כוריאוגרפיה: הדס נסטל. וידאו ארט: ידין מילר

עיצוב תלבושות: ורוניקה שור // עיצוב תאורה: יעקב ברסי

ניהול הצגה: אורנה גרץ // ניהול חזרות: מורן רון // ניהול, שיווק והפקה: קרן רגב-אביב

VITRAGE – לוח מופעים

12.7 תיאטרון חיפה 20:30

13.7 היכל התרבות פסגת זאב, ירושלים 20:30

14.7 היכל התרבות יבנה 20:30                                                                                                  

23.7 המשכן לאמנויות הבמה באר שבע 21:00

כתיבת תגובה