יולי – סרט חדש

סרט חדש עולה לאקרנים “יולי” (“YULI”) המבוסס על סיפורו של רקדן הבלט הבינלאומי קרלוס אקוסטה, המופיע בתפקיד של עצמו. מילה של “אמא נגה”. 

יולי (רד קייפ)
יולי (רד קייפ)

מאת : יהודית סטרובולסקי
ביוגרפיה בינונית של הרקדן כהה העור הראשון והמפורסם ביותר בעולם שרקד עם להקות הבלט המובילות בעולם , “יולי” – קרלוס אקוסטה ,שבוימה ע”י הבמאית הספרדיה איסיאר בולואין .
סיפור המסגרת נבנה סביב מופע שאקוסטה מביים על סיפור חייו , מתוכו עולים פלאשבקים על עברו הלא פשוט של מי שנולד באחת משכונות המצוקה הקשות בהוואנה- קובה.
אקוסטה מופיע בתפקיד עצמו עת הוא מביים את מופע המחול על חייו.
דרך ארוכה עבר הרקדן שכשרון הריקוד פעם בו משחר ילדותו, אביו התעקש שהוא ילמד בלט והקטן חשש שידבק בו כינוי של הומו ומסרב בתוקף ובורח מבית הספר לבלט, בכל פעם שהתאפשרה לו .אביו הנוקשה שגם חטא בריקוד, אם כי זה לא מוזכר בסרט, לא מוותר לו. הוא רוצה שבנו יצא ממעגל העוני, בו הוא חי .
קרלוס אקוסטה הוא יולי (רד קייפ)
קרלוס אקוסטה הוא יולי (רד קייפ)

הסרט מתבסס על ביוגרפיה שאקוסטה כתב בשנת 2007, ממנה למדים על החיים תחת משטרו של פידל קסטרו , את הגזענות במדינה ועל הגעגועים של הרקדן מהניכר למדינה בה גדל.
דמותו של האב שנויה במחלוקת, מצד אחד הוא נהג ביולי ביד רמה  ומצד שני השקיע את עצמו בהצלחתו של בנו שאגב גם לא הייתה מתאפשרת ללא התמיכה הטוטאלית של מורתו, בו.
 יולי (רד קייפ)
יולי (רד קייפ)

הסרט משאיר הרבה מאוד אי התייחסויות לתחנות מעניינות במיוחד וקריטיות בחייו של יולי ונראה שההדגשים בסרט לא תמיד הושמו על פרקי הזמן המרתקים בחייו של הרקדן הכה מוכשר וגם לא ברור איך התרחשה הפריצה הגדולה .
הסרט בכל זאת סוחף בשל המראות המיוחדים של קובה הענייה ובשל קטעי ריקוד מפעימים וכן ראוי לציון הילד, המגלם את דמותו של יולי בילדותו, מן הסתם.
לכו… אך בנחת 🙂 מילה של “אמא נגה” 
הסרט זכה בפרס התסריט הטוב ביותר בפסטיבל סן סבסטיאן.
במאית: איסיאר בולאין
תסריטאי: פאול לברטי (“אני דניאל בלייק”)
 

כתיבת תגובה