על קונדומים טבעוניים שמעתם?

קונדומים צבעוניים, קונדומים בטעמים, קונדומים משומנים ומעכשיו ישנם גם קונדומים טבעונים. קבלו קצת מידע… ובבקשה, לא להסמיק 🙂

על קונדומים טבעוניים שמעת
על קונדומים טבעוניים שמעת

תעשיית הקונדומים, כמו הרבה תעשיות אחרות מנסה בשנים האחרונות לשנות את פניה במטרה מוצהרת אחת: לשפר את המוצר ואת “חווית המשתמש”.
בכדי לעשות זאת משקיעה תעשיית מוצרי הקונדומים משאבים רבים בחקר ובניסויים, והכל על מנת לייצר מוצר שיתרום לחוויה כמה שיותר קרובה ל”תחושה האמתית”. שינויים והתקדמות פורצי דרך נעשו בתחומים כמו: סוג החומר, מרקמו, עוביו וכמובן לא פחות חשוב הבטחון שהוא מספק למניעת הריון והדבקות במחלות שונות בזמן קיום יחסי מין. ועכשיו גם הטרנד החדש בעולם הקונדומים – הקונדום הטבעוני.
מה הקשר בין טבעונות לקונדומים?
רוב הקונדומים המיוצרים היום בשוק מכילים חומר שמקורו מהחי הנקרא “קזאין”. הקזאין הינו קבוצת חלבונים המהווים את אבני הבניין של החלבון העיקרי שנמצא בגבינה ובמוצרי חלב שונים. חלבון זה, כמו הרבה מקורות חלבון אחרים, מתפרק ומספק אספקה עשירה של חומצות אמינו לגוף. לכן אין פלא שניתן למצוא אותו במזון הייחודי והעשיר בחלבונים של מפתחי הגוף בחדרי הכושר.
עלותו הנמוכה וזמינותו הגבוהה הביאה לכך שהוא משמש כחומר גלם בתהליכים רבים כמו: ציפויי מגן, דבקים וחומרי קישור, אמצעי מניעה וגם בתעשיית הפלסטיק והבדים..
הקשר בין החלבון קזאין לקונדומים ולטבעונות נובע מכך שרוב החברות המייצרות את הקונדומים הקיימים היום בשוק משתמשות בקזאין על מנת להפוך את הגומי ממנו עשוי הקונדום (הלטקס) לחלק ורך יותר, אך כשחושבים על כך לעומק אנו מבינים כי השימוש בחלבון הזה גורם לשתי בעיות עיקריות, הראשונה היא במישור האתי והשנייה היא במישור הבריאותי. נרחיב עליהן מעט:
מהי הבעיה האתית בשימוש בקזאין בקונדומים?
הבעיה האתית היא כמובן ניצול ושימוש בחיות לצורך מיצוי החלבון בתעשיית החלב והגבינה, המודעות ההולכת וגוברת לשמירת זכויות החיות, ההתנגדות לביצוע ניסויי מעבדה תוך שימוש וניצול החיות להפקת תוצרי לוואי שישמשו בתעשייה ובחקלאות הולכים ומתרבים. כמו כן, השימוש בחומרים מין החי הופך את המוצר ללא טבעוני ,וככזה ישנם מיליוני בני אדם שנמנעים מצריכתו.
מהי הבעיה הבריאותית בשימוש בקזאין בקונדומים?
הבעיה במישור הבריאותי נובעת מכך שישנם מקרים רבים בהם המשתמשים בקונדום אינם מודעים לכך שהחומר מכיל מוצרים מין החי ואת חלבון האמור, למרבה הצער השימוש בקונדומים המיוצרים עם חומר הקזאין עלולים להוביל במקרים מסוימים לבעיות בריאותיות ורפואיות כתוצאה מכך, כגון תופעות ומקרים של רגישות לחומר קזאין שמביאה בעקבותיה תחושות של גרד ואי נוחות.
למרבה המזל, ישנן אלטרנטיבות שאינן כוללות שימוש בתוצרי בעלי חיים, כלומר שימוש במוצרים טבעוניים. בשנים האחרונות החלו חברות ויצרנים לייצר קונדומים עם נוסחה צמחית שאינה כוללת תוספים פטרו-כימיים או תוספים אחרים מן החי. קונדומים אלו נותנים מענה ופתרון מלא הן להיבט האתי ולהיבט הבריאותי.

כתיבת תגובה